Úvod > Kalendář akcí > Jízda do vrchu a výstava historických vozidel Brno – Soběšice 2022
Jízda do vrchu a výstava historických vozidel Brno – Soběšice 2022
"> "> "> "> ">
24.9.
Přidat foto
Sportovní akce

Jízda do vrchu a výstava historických vozidel Brno – Soběšice 2022

Veteran Automoto Club Brno pořádá ve spolupráci s městskými částmi Brno – Sever a Brno – Královo Pole v sobotu 24. září 2022 tradiční jízdu do vrchu. Závod, který se jede za jakéhokoli počasí, přiláká každoročně mnoho diváků. Každý závodník má dva pokusy a hodnotí se především pravidelnost.
Ti nejlepší motocykloví jezdci zvládnou trať o délce 3 200 m se stoupáním až 10 % v neustálých zatáčkách i pod dvě minuty! Závodí se na části okresní silnice na ulici Kociánka z Králova Pole do Soběšic. Začátek trasy je v Králově Poli v areálu Ústavu sociální péče Kociánka, kde si diváci mohou prohlédnout zázemí jezdců, startovní proceduru a čekat je bude i doprovodný program.

Historie brněnské jízdy do vrchu je stejně zajímavá jako závod samotný. Již dlouho před rokem 1924 se uvažovalo, že by v těsném okolí Brna mohl být uspořádán nějaký automobilový závod, ovšem, jak tehdejší móda žádala, muselo se jednat o závod do vrchu. Vhodná trať se hledala dlouho, až konečně byla nalezena okresní silnice z Králova Pole do Soběšic. Na startu se shromáždilo 54 závodníků a za nebývalé podpory ze strany obecenstva vyrazili k cíli. Ošklivé počasí, které doprovázelo premiéru závodu, se ani při jeho reprízách nezlepšilo. Záhy se tedy ujal zvyk, brát si na závod Brno – Soběšice deštník, třebaže svítilo slunce. Prvním vítězem v motocyklech se stal Švýcar After na Motosacoche s časem 3:01,9. V automobilech byl první Wetzka na Austro-Daimleru časem 3:01,1. Sportovní komise se roku 1929 usnesla, že se závod Brno – Soběšice toho roku pojede naposledy. Už tenkrát bylo totiž definitivně rozhodnuto, že bude uspořádán veliký závod na Masarykově okruhu.

Oživení závodu Brno – Soběšice obstaral brněnský Veteran Automoto Club v roce 1974 jízdou do vrchu historických vozidel. V této tradici pokračoval pravidelně až do roku 1987, kdy pro stále rostoucí počet účastníků, již nebylo možno zajistit ubytování. Tradiční termín se každý rok kryl s Mezinárodním strojírenským veletrhem.
V roce 1999 Veteran Automoto Club Brno obnovil tradici jednodenním setkáním. Zájem byl veliký a sjelo se asi 60 vozidel. Od té doby se závod jezdí pravidelně poslední sobotu v září.
 
Časový harmonogram
9:00 – trénink
11:00 – start závodu
16.00 – vyhlášení výsledků a zvláštních cen
 

Provozovatel

Veteran Automoto Club Brno

Francouzská ul. 97
602 00 Brno
Tel.:
+420 548 529 108
Email:
jirihorice@vintag...
WWW:
www.veteranbrno.cz
GPS:
49,225539 16,603457
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Vstupné

Poznámka:Vstupné (pouze do areálu Ústavu sociální péče Kociánka)
100 Kč
 

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 
Kurzy kreslení malování

Kurzy kreslení malování

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj
 Muzeum výpočetní techniky v Brně

Muzeum výpočetní techniky v Brně

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj
Úniková hra Brno

Úniková hra Brno

Brno-Královo Pole, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Královská cesta

Penzion Královská cesta

Brno, Jihomoravský kraj
Exotický catering

Exotický catering

Brno, Jihomoravský kraj
Noem Arch Restaurant v Brně

Noem Arch Restaurant v Brně

Brno, Jihomoravský kraj