Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Jiří Štourač – Belveder
Jiří Štourač, Zvonění (detail), 2021-2022, soukromá sbírka, foto Robert Portel
Výstavy

Jiří Štourač – Belveder

Výstavou obrazů Jiřího Štourače otevíráme Belveder – Královský letohrádek v severních zahradách Pražského hradu, místo krásné vyhlídky. Představujeme stavbu a tři obrazové cykly, které se v něm nacházejí.
Obrazy Jiřího Štourače obohacují oba sály v přízemí renesančního letohrádku. Prvnímu prostoru dominují motivy středomořských architektur, interiérů a zátiší. V druhém, větším sále se návštěvník na velkoformátových plátnech setkává s figurální malbou. Malíř Štourač často zachycuje blízké osoby, ale konkrétní okamžik setkání přenáší do idealizovaného prostoru, výsledné postoje či gesta postav konstruuje na ploše plátna znovu a rozvážně. Jako kontrast a malé narušení klidného celku se v posledním těžišti výstavy nachází série černobílých ilustrací ke slavné knize Mor od Alberta Camuse. Klidný svět věcí, obraz jako transcendující membrána velkých otázek člověka, ale i vpád neuchopitelného nebezpečí, snad dokonce i jako konkrétní symbol, zrcadlo aktuálních nelehkých situací, v nichž se nacházíme – to je prostor, do kterého zve Jiří Štourač pozorovatele svého díla.

Renesanční stavbu nechal zbudovat kolem poloviny 16. století císař Ferdinand I. Habsburský italským mistrem Paolem della Stellou. Ten ji vyzdobil cyklem reliéfů – výjevů z řeckých a římských bájí. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších obrazových encyklopedií antické mytologie severně od Alp. Místy je soubor aktualizován o alegorie oslavující habsburského stavebníka a jeho rod. Návštěvník si bude moci jednotlivé renesanční výjevy snadno dešifrovat pomocí malého průvodce.

Ve velkém společenském sále v prvním patře Belvederu se nachází poslední velký obrazový cyklus natrvalo spojený se stavbou. Stěny tu zdobí série akademických nástěnných maleb od Christiana Rubena a jeho žáků z poloviny 19. století, zobrazujících vybrané kapitoly z českých dějin.

Otevření aktuální výstavy a samotného Belvederu doplňuje i bohatý doprovodný program.   

Jiří Štourač (* 1960, Nové Město na Moravě) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (1979–1984), kde po sametové revoluci působil jako odborný asistent v ateliéru kresby u Jitky Svobodové (1990–1995). Ve své práci se nejprve zaměřil na médium kresby, od konce devadesátých let se ale soustřeďuje převážně na velkoformátovou malbu. Dlouhé roky se souběžně se svou volnou uměleckou tvorbou věnoval také restaurování středověkých nástěnných maleb a barokních fresek. Pravidelně vystavuje – v roce 2022 se v Litomyšli konala jeho samostatná výstava Loci Solitudinis. Práce Jiřího Štourače jsou zastoupeny v řadě soukromých i veřejných sbírek včetně Národní galerie. Příležitostně se zabývá i knižní ilustrací. Vedle Moru Alberta Camuse doprovodil černobílými uhlovými kresbami i Kytici Karla Jaromíra Erbena nebo Legendu o svatém Pijanovi Josepha Rotha. V současné době žije a tvoří v Bystrém u Poličky.
  
 

Start Středoevropské rally v Praze

Působivou kulisou pro první dějství rally – ceremoniální start s prezentací jezdců, bude Pražský hrad a blízké Hradčanské náměstí.
Praha, Praha

Královská zahrada s návštěvou interiéru Oranžérie a Domu sokolníka

Správa Pražského hradu připravila pro zájemce sezónní prohlídky Královské zahrady od jara do podzimu. Podíváte se i do Domu sokolníka.
Praha 1, Praha

Jižní zahrady Pražského hradu s návštěvou vinice

Správa Pražského hradu připravila pro zájemce sezónní prohlídky exteriéru této památky s průvodcem, konkrétně jižních zahrad s následnou návštěvou vinice.
Praha 1, Praha

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Prohlídka Starý královský palác zblízka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Prohlídka Katedrála sv. Víta zblízka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.
Praha 1, Praha

Na Hrad za Havlem – komentovaná procházka

V seriálu poznávání architektury Pražského hradu a jeho zahrad se dostáváme do éry Václava Havla, doby obnovené demokracie, rekonstrukcí historických budov a dalších prostor a zejména doby, kdy je Hrad maximálně přístupný veřejnosti.
Praha 1, Praha

Trio Unitas – Vídeňské sny

Vrcholná komorní tvorba: F. J. Haydn, L. Koželuh, L. van Beethoven.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.
Praha 1, Praha

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.
Praha 1, Praha

Muzeum Řádu bílého lva na Pražském hradě

Expozice v reprezentačních prostorách Hradu se věnuje historii Řádu bílého lva a dalším státním vyznamenáním České republiky. Seznamuje rovněž s jejich držitely či historii samotné hradní kanceláře a organizací, které jsou k ní přidruženy. Není běžně přístupná veřejnosti.
Praha 1, Praha

Arcibiskupský palác v Praze

Arcibiskupský palác v těsném sousedství Pražského hradu představuje jednu z nejvýznamnějších pozdně barokních staveb Prahy. Vznikl v šestnáctém století a do dnešního dne prodělal několik přestaveb mimo jiné od J. B. Matheye.
Praha 1, Praha

Expozice historie poštovních služeb na Pražském hradě

Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě otevřely expozici historie poštovních služeb. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny hradní pošty i poštovních služeb obecně, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách.
Praha 1, Praha

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.
Praha 1, Praha

Mrákotínský monolit na Pražském hradě

Obelisk na Pražském hradě či též Mrákotínský monolit je vysoký štíhlý čtyřboký monolitický komolý jehlan stojící na třetím hradním nádvoří v blízkosti Starého proboštství odhalený u příležitosti výročí 10 let od vzniku Československa v roce 1928.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Známá restaurace na Pražském hradě, v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta, se znovu otevřela v roce 2023.
Praha 1, Praha

Gelatology

Originální zmrzlinárna a kavárna Gelatology.
Praha 1, Praha

Restaurace U Zlaté podkovy v Praze

Restaurace U Zlaté podkovy na bízí skvělé staročeské speciality i moderní kuchyni. Kapacita restaurace je 50 osob. Kapacita zahrádky je 30 osob.
Praha, Praha

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.
Praha 1, Praha

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha