Úvod > Kalendář akcí > Jiří David: Jsem tady - zrušeno
Jiří David: Jsem tady - zrušeno
">
17.1.
30.3.
+ Přidat foto

Jiří David: Jsem tady - zrušeno

Kdy 17. leden 2020 - 30. březen 2020 Výstavy
Jsem tady – výstava Jiřího Davida v Centru současného umění DOX, na které představí svá nejnovější díla. David se proslavil svými uměleckými, často až provokativními experimenty, ale tentokrát se vrací k médiu malby.
Naši milí návštěvníci, v souvislosti s aktuální situací týkající se koronaviru se následující dva týdny neuvidíme. Je nám to líto, kancelář DOXu však zůstává v provozu, připravujeme nové výstavy a program. Informace o dalším vývoji najdete na našem webu a sociálních sítích. Děkujeme, váš DOX
10. 3. 2020


S typickým temperamentem a emocionálním nasazením, obohacený zkušenostmi z konceptuální tvorby, otevírá pro sebe Jiří David starý a současně nový svět malířské poezie a poetické malby.

Jiří David

Vizuální umělec a pedagog zabývající se malbou, tvorbou objektů, instalacemi, fotografií, videoartem; zasahuje také do oblasti kritiky a publicistiky. Za studií na AVU v Praze spoluorganizoval Konfrontace, sérii neoficiálních skupinových výstav. Od druhé poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. V roce 1987 založil s umělci své generace skupinu Tvrdohlaví. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti.

K jeho nejznámějším fotosériím patří (první polovina 90. let) „Skryté podoby“ – dvojice portrétů pořízené spojením dvou pravých a dvou levých polovin tváří známých osobností. Poté fotografický cyklus Bez soucitu (počátek roku 2002), kdy „nechal“ rozplakat 17 prezidentů světa. Velký ohlas vzbudily neonové objekty „Záře“ a „Srdce“, umístěné do veřejného prostoru.

David se od roku 1990 čtyřikrát účastnil benátského bienále (Aperto a doprovodné výstavy, vždy na pozvání zahraničních kurátorů), vystavoval na Armory show 2004 v New Yorku, v roli umělce i kurátora figuroval na Prague Biennale 2 a 3. V polovině 90. let působil pět let jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze, kde založil ateliér Vizuální komunikace. Od roku 2002 vede ateliér Intermediální komunikace na UMPRUM Praha, v současnosti na pozici profesora. Vystavuje pravidelně nejen v České republice, je zastoupen v mnoha sbírkách v nás i v zahraničí.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 3. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

The Eatery

The Eatery

Praha 7, Praha
Phill's Twenty7

Phill's Twenty7

Praha 7, Praha
Restaurace Salut

Restaurace Salut

Praha 7, Praha