Úvod > Kalendář akcí > Jilemnický betlém Jáchyma Metelky letos slaví natřikrát
Jilemnický betlém Jáchyma Metelky letos slaví natřikrát
">
1.1.
31.12.
Přidat foto
Lidová řemesla a trhy

Jilemnický betlém Jáchyma Metelky letos slaví natřikrát

Rok 2013 je v Krkonošském národním parku skutečně rokem oslav. Kromě půlstoletí existence národního parku oslavíme letos také hned trojí významné výročí populárního mechanického betlému Jáchyma Metelky, který je k vidění v Krkonošském muzeu v Jilemnici.
V roce 2013 uplyne 160 let od narození jeho autora Jáchyma Metelky (1853 – 1940), 130 let od okamžiku, kdy na betlému začal pracovat a 100 let od chvíle, kdy jej dokončil.

Betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, jež vytvářejí 350 pohybů. Přitom veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný pouze jediným závažím. Půvab kvalitní řezby a neobyčejně přirozeného pohybu umocňuje zcela ojedinělý zvukový program: Vše začíná odbíjením hodin, troubením ponocného a požárního hlídače. Poté se andělé chopí svých nástrojů a radostnou krkonošskou koledou betlém probudí. Půlnoční hemžení doprovodí dvě kapely známými českými koledami a nakonec andělé vánoční ukolébavkou všechno uspí.

Najdeme zde mnoho pozoruhodných figurek: vedle svaté rodiny doplněné dvojicí andělů také skupinu živě rokujících mudrců, modlící se pastevce uprostřed stád, řadu řemeslníků. Mezi nimi zaujímají dominantní místo dřevaři a především vochlíř, pročesávající (vochlující) lněná vlákna – vytváří série po sedmi různých úkonech a v celém betlému má nejbohatší pohyb. Vysoko nad městem pobíhá rozčilený král Herodes. K nejkrásnějším figurkám patří maminka s dítětem, jež jí na zádech radostně poskakuje, jásá a zdvihá ruce, k nejúsměvnějším pak lenoch a kukačka sedící na palmě. Ta se při každém kuknutí předkloní a otevře i miniaturní zobáček.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Šaldův statek v Jilemnici

Restaurace Šaldův statek v Jilemnici

Jilemnice, Liberecký kraj
Hotel Vyhlídka v Krkonoších

Hotel Vyhlídka v Krkonoších

Jilemnice, Liberecký kraj
Pension Alexander v Jilemnici

Pension Alexander v Jilemnici

Jilemnice, Liberecký kraj