Úvod > Kalendář akcí > Hudební a divadelní akce > Jihočeský kytarový festival
Adriano del Sal
Hudební a divadelní akce

Jihočeský kytarový festival

Špičky nejen klasické kytary z celého světa v Nových Hradech. Unikátní koncerty, přednášky, masterclasses, výstavy a dva kytarové orchestry na jednom místě.
6. ročník – Večerní recitály a koncert orchestrů a účastníků festivalu

Každým rokem připravujeme zcela novou dramaturgii a přinášíme velmi zajímavá jména ze světa nejen klasické kytary. Zaměřujeme se na nejvyšší kvalitu a zveme špičkové umělce z celého světa. Každoročně se zaměřujeme i na tuzemská jména. I letos připravujeme velmi pestrý a zajímavý program.

Ve čtvrtek 29. 9. 2022 rozezvučí stěny Zámeckého divadla renesanční loutna a viola da gamba.  Zahraje maďarské duo Csaba Nagy společně se Sándorem Szaszvárosi. Oba umělce lze bezesporu řadit mezi nejlepší hráče na dobové nástroje v Maďarsku, avšak vystupují i v jiných koutech Evropy. Csaba i Sándor jsou velmi aktivní v mnoha souborech staré hudby a performují i méně známá díla 15. – 17. století. České pódium vítá umělce v zemi vůbec poprvé. Koncert se uskuteční v 19 hodin.

V pátek 30. 9. 2022 v Kulturně-spolkovém domě Nové Hrady přivítáme jedny z nejslavnějších tuzemských jmen klasické kytary – profesor Štěpán Rak zahraje společně se synem Janem Matějem Rakem. Umělce není potřeba veřejnosti příliš představovat. Štěpán Rak vyučuje na HAMU v Praze a působí na koncertních pódiích celého světa. Koncert začne v 19:00.
 
Sobotním večerem vyvrcholí série uměleckých koncertů letošního ročníku. Bude patřit skvělému Adrianovi del Sal (IT). Adriano patří mezi nejvýznamnější jména mladé generace. Je držitelem 12 prvních cen na důležitých mezinárodních soutěžích. V současné době vyučuje na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni a na Guitar Academy Segovia v Pordenone. Koncert se uskuteční 1. 10. 2022 v Zámeckém divadle Nové Hrady rovněž v 19:00 a počet vstupenek je díky charakteru sálu omezen.

V sobotu odpoledne v 16:00 proběhne v kostele v rakouském městě Heinrichs koncert, věnovaný českým a rakouským účatníkům a zpečetí tak česko rakouskou spolupráci. Celý festival završí v neděli slavnostním Závěrečným koncertem účasníků festivalu a kytarových souborů. Proběhne ve 14 hodin v kinosále Českého domu v Nových Hradech.

Mistrovské třídy
Festival každoročně nabízí možnost tzv. masterclasses – individuálních mistrovských lekcí s jednotlivými lektory a umělci. Díky takové možnosti mají studenti konzervatoří a vysokých škol jedinečnou možnost získat neocenitelné rady a zkušenosti a kontakty tzv. face to face. Díky četné návštěvnosti žáků základních uměleckých škol nižších ročníků se otevírá taková zkušenost již od velmi raného věku a dítě se setkává se špičkovými kytaristy již neobvykle velmi brzy. I takovou možností je festival jedinečný a prostředí dokáže motivovat studenty pro lásku ke kytaře, ale i případnou budoucí volbu povolání. Tento rok se těšíme na početnou výuku lektorů ze ZUŠ, středních i vysokých škol. Tradičně nabízíme lekce s Taťánou Klánskou, pedagožkou ZUŠ I. Hurníka v Praze a Hudebního gymnázia Hlavního města Prahy. Komorní hru lze absolvovat u Rostislava Coufala ze ZUŠ Střezina, Hradec Králové. Dále přijali pozvání pedagog HAMU, chorvatský kytarista Ozren Mutak a profesor Jozef Zsapka, slovensko maďarský pedagog hry na kytaru vyučující na VŠMU Bratislava. Zcela jistě bude velmi žádaná účast na mistrovských kurzech u Adriana del Sal (IT). Všechny tyto lekce jsou otevřené k náslechům aktivním i pasivním účastníkům festivalu.

Provozovatel

Nové Hrady

Komenského 33
373 33 Nové Hrady
Tel.:
+420 774 504 620
Email:
guitarfestival@zu...
GPS:
48,789451 14,774841
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Vánoce u pana správce

Adventní nahlédnutí do vánoční atmosféry počátku 20. století v domácnosti správce panství, jak trávili Vánoce naši předci na hradě, v zámku i chalupě.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Zimní prohlídky v Safari Parku v Hluboké u Borovan

Poznejte život více než 230 zvířat 25 druhů v jejich přirozeném prostředí.
Borovany, Jihočeský kraj

Čertovské rojení v Safari

Čertovské rojení v Safari dne 3.12. od 11:00 hod. do 19:00 hod. Jak bude vypadat čertovské Safari a na co se můžete těšit? Peklo s Luciferem a jeho pekelným doprovodem vás přivítá a hříšníky si tam zanechá! Nebude chybět Mikulášská nadílka. Každé hodné dítě si s sebou odnese zaslouženou odměnu.
Borovany, Jihočeský kraj

Vánoční prodejní výstava v zámecké galerii

Vánoční výstava.
Třeboň, Jihočeský kraj

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Nordic Walking Novohradsko – půjčovna, lekce, kurzy

Jízdu na koloběžce a Nordic Walking můžete provozovat i u nás na jihu – v půvabném koutě Čech, v Novohradsku. Nabízíme půjčovnu koloběžek a Nordic Walking holí, sportovní aktivity FitKoloběh a Severské chůze (nordic Walking) pod vedením zkušeného lektora.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Kovárna v Nových Hradech

Na trase mezi novohradským náměstím a státním hradem se nachází objekt kovárny, který je poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů. Dnes si zde můžete prohlédnout expozici kovářského řemesla.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Koželužna – kulturní centrum v Nových Hradech

Historická budova Koželužna se nachází v Nových Hradech v Komenského ulici, nedaleko novohradského náměstí. „Tvůrčí ateliér“ je tak trochu ukrytý na cestě z náměstí k hradu. Pokud ale budete pozorní, navedou vás k němu barevné dřevěné poutače.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Kousek v Nových Hradech

Cafe kousek v Nových Hradech je kavárna s terasou, cukrárna, zmrzlinový salon, labužnický bar a penzionek.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Rodinný penzion v panenské přírodě Novohradských hor

Rodinný penzion nabízí levné ubytování v panenské přírodě Novohradských hor po celý rok v apartmánech s wellness salonem a saunou. Ideální místo k odpočinku v blízkém okolí je koupání, rybaření, pěší tůry, cyklostezky i jízda na koni.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Apatyka Café

Kavárna v interiéru novohradské barokní lékárny. Kolumbijská káva, moravské a gruzínské víno, dezerty, domácí šťávy a džemy, čaje a další. K dispozici je salonek, letní terasa s dětským hřištěm a vnitřní dětská herna. Bezbariérové. Vhodné pro soukromé oslavy, přednášky, školení, firemní akce.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Residence Terčino údolí

Objevte nevšední klid a krásu v našich 4 apartmánech s historickým posláním šlechtického rodu Buquoyů.
Nové Hrady, Jihočeský kraj