Úvod > Kalendář akcí > Jen tak jsem šel kolem
Jen tak jsem šel kolem
"> "> ">
7.9.
5.12.
+ Přidat foto
Výstavy

Jen tak jsem šel kolem

  • 7. září 2021 – 5. prosinec 2021
V září se představí v galerii Czech Photo Centre fotografie umělec, který je známý především jako herec Divadla Járy Cimrmana. Petr Brukner je však všestranný umělec. Jedním z jeho koníčků je fotografování, kterému se věnuje od dětství.
Dále se zabývá takzvanými „fórážemi“, což jsou vtipné koláže vytvořené z obrazů starých mistrů. Z nepotřebných předmětů nalezených nejčastěji na smetišti pod jeho rukama vznikají i prostorové koláže, které nazývá „třetí rozměr“. Výstava Jen tak jsem šel kolem bude zahájena vernisáží 7. září v 18.00 za doprovodu jazzu a potrvá do 5. prosince. Dále bude v prostorách výstavy 11. října pokřtěna stejnojmenná kniha Vladimíra Kroce.
 
Výstavou Jen tak jsem šel kolem autor tak trochu bilancuje svoji celoživotní fotografickou zálibu. Najdeme zde snímky z cyklů „Ulice“, „Dílo člověka“, „Dílo přírody“ a „Kamarádi“ ze zákulisí slavného divadla. Součástí expozice bude promítání dokumentu Pavla Bartovského Život hledáčkem Petra Bruknera.
 
Ulice je divadlo, kde se odehrávají tisíce scén, které se nebudou nikdy opakovat. Je jen na mně, jak je zachytím, někdy to mohou být jedinečné okamžiky, jindy naprosto banální. Focení se mu stalo celoživotní vášní. Svoji první fotografii pořídil v deseti letech na historické Plovárně u Václava v rodném Písku. Od strýčka si vypůjčil Rolleiflex a vyfotil maminku v plavkách před kabinou číslo 52. První vlastní fotoaparát Praktika si pořídil na půjčku, když nastoupil po maturitě do ZVVZ Milevsko. Později pracoval v Potravinoprojektu v Praze a začal na koncertech fotografovat kapelu Olympic. Negativy z té doby se bohužel nezachovaly, zato má rozsáhlý archiv snímků ze zákulisí Divadla Járy Cimrmana, kde působí od samého začátku. Nejprve jako oponář a kulisák, později jako osobitý herec.
 
Díky práci v obrazovém nakladatelství ČTK Pressfoto měl Petr Brukner možnost seznámit se s velikány české fotografie, jako byli Josef Sudek, Josef Prošek nebo Karel Hájek. Když nastala éra digitalizace, začal sbírat staré fotoaparáty; dnes jich vlastní na čtyřicet a skoro v každém z nich má založený film. I on podlehl pokroku a poslední léta je jeho chloubou digitální Leica.
 
Výstava bude otevřena 8. září a potrvá do 5. prosince. Otevírací doba: úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 9. 2021