Úvod > Kalendář akcí > To se Marii Terezii povedlo – výstava o pražském Klementinu
Klementinum
"> Klementinum
9.2.
11.2.
Přidat foto
Výstavy

To se Marii Terezii povedlo – výstava o pražském Klementinu

Výstava má připomenout významný akt, kdy Klementinum, které je centrem české vzdělanosti již od 14. století, bylo zpřístupněno pro širokou veřejnost a ne jen pro řádové bratry jezuitského řádu a univerzitní studenty.

Národní knihovna České republiky připravila výstavu s názvem To se Marii Terezii povedlo u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost. Vystaveny jsou originály dokumentů, například oznámení Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny či řád pro návštěvníky čítárny z listopadu 1785.

Na popud Františka Josefa hraběte Kinského vydala Marie Terezie 6. února 1777 dvorský dekret, kterým oficiálně potvrdila spojení čtyř velkých knihovních celků v novou, veřejnou c. k. Universitní knihovnu, jejímž sídlem se stalo Klementinum. Již na podzim 1777, tedy čtyři roky poté, co byl papežem zrušen jezuitský řád, mohla knihovna začít sloužit prvním návštěvníkům.

Výstava představí v Zrcadlové kapli Klementina originál vyhlášky Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny, plán přízemí Klementina z druhé poloviny 18. století, oznámení tehdejšího ředitele knihovny o otevření knihovny a provozu dvou veřejných čítáren a další dokumenty, které provázely zahájení provozu veřejné knihovny.

Provozovatel

Národní knihovna České republiky - Galerie Klementinum

Křižovnická 190
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 663 489
Email:
exhibition@omega....
WWW:
www.nkp.cz
GPS:
50,086709 14,414719
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

2,0 hodiny