Úvod > Kalendář akcí > Jana Boušková – Královna harfa
Jana Boušková – Královna harfa
"> "> "> "> ">
12.7.
Přidat foto
Festivaly

Jana Boušková – Královna harfa

Vynikající česká harfistka a patronka našeho festivalu Jana Boušková uvádí nastupující generaci českých harfistek – Adélu Bilanovou, Roxanu Hädler, Kateřinu Valáškovou, Anetu Pávkovou. Program je koncipován tak, abychom si zachovali souvislost se jménem J. A. Benda.
Znal hudbu Händela, byl současníkem Mozarta a za Bendovy následovníky můžeme směle považovat Smetanu i Dvořáka. Nesmíme ovšem zapomenout ani na harfu, proto je program pestře zastoupen i dalšími autory. 

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart / úprava Willi März: Menuet ze Symfonie č.39, KV 543
Georg Friedrich Händel / Marcel Grandjany : Preludium a Toccata
Antonín Dvořák / úprava. Willi März : Americká Suita, op.98
Gabriel Pierné : Impromptu – Caprice
Ferenz Liszt / úprava Willi März : Liebestraum / Sen lásky,č.3
Michail Ivanovič Glinka / úprava Mily Balakirev : The Lark / Skřivan
Bedřich Smetana / úprava Stanley Chaloupka : Vltava
Bernard Andres : Absidioles
Willi März : Go Ahead

Účinkují
Adéla Bilanová: harfa
Roxana Hädler: harfa
Kateřina Valášková: harfa
Aneta Pávková: harfa
Jana Boušková: průvodní slovo

Adéla Bilanová začala hrát na harfu pod vedením své matky Šárky Bilanové, později studovala na Pražské konzervatoři u Lydie Härtelové a nyní je v prvním ročníku na Hudební akademii múzických umění v Praze u doc. Mgr. Jany Bouškové. V sólové i v komorní hře získala několik cen z mezinárodních soutěží (např. 3 místo na mezinárodní soutěži OPUS 2021). Zúčastnila se několika harfových kurzů a mimo jiné byla vybrána na koncert mladých olomouckých talentů, kde vystoupila sólově za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc pod taktovkou Marka Štilce.

Roxana Hädler začala hrát na harfu v devíti letech na hudební škole a gymnáziu u Hany Müllerové a později Kateřiny Englichové. Zanedlouho poté přestoupila na Pražskou konzervatoř do třídy Lydie Härtelové a následně byla přijata na Akademii Múzických umění v Praze k doc. Mgr. Janě Bouškové, kde získala bakalářský titul a nyní zde pokračuje v magisterském studiu. V rámci programu Erasmus studovala také na Berlínské Hochschule für Musik Hanns Eisler u Prof. Marie Graf. Kromě účasti na mistrovských kurzech se světovými harfisty, sbírala úspěchy také na mezinárodních soutěžích, ze kterých si odnesla hned několik cen. Věnuje se nejen sólové a komorní hře, ale spolupracuje také s mnohými českými i zahraničními orchestry. V roce 2020 vyhrála konkurz do Akademie České filharmonie. Stejný rok získala také místo 1. harfistky Filharmonie Hradec Králové a v roce 2022 vyhrála konkurz do Akademie Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Aneta Pábková studuje harfu na HAMU ve třídě Jany Bouškové a skladbu na Pražské konzervatoři u Eduarda Douši. Studovala také populární zpěv pod vedením Lindy Finkové a Lídy Nopové, který zakončila absolutoriem na Konzervatoři Jana Deyla v roce 2021. Během studia získala několik ocenění na mezinárodních soutěžích, absolvovala harfové workshopy a řadu masterclassů s významnými světovými harfistkami. Zahrála si například se Symfonickým orchestrem Národního divadla či na postu 1.harfy při příležitosti uvedení premiéry skladby Pavla Trojana Fontána pro smyčcový orchestr a dvě harfy. Pěvecky účinkovala v muzikálech Závišův kříž a Misa Criolla. V současnosti vystupuje v muzikálech Rebelové a Sněhová královna. Komponuje nejen hudbu klasickou, ale i populární. Ke svým písním si skládá hudbu i text. Spojením všech studovaných oborů v jeden celek se jí již v roce 2016 podařilo vytvořit ojedinělý projekt, díky němuž se stala první zpívající harfistkou v České republice, která rozeznívá struny harfy na scéně pop music. 

Kateřina Valášková absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě Lydie Härtelové a v současnosti je studentkou druhého ročníku HAMU ve třídě Jany Bouškové. Kromě sólového repertoáru se věnuje i komorní hře a harfu v duu pojí nejen s houslemi, ale také s klavírem nebo s kontrabasem. Jako orchestrální hráčka spolupracovala s předními českými orchestry jako jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Moravská Filharmonie Olomouc nebo Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. Před posledně uvedený orchestr předstoupila v loňské sezóně také jako sólistka v Glierově harfovém koncertu Es dur. Tento harfový koncert provedla také s Karlovarským symfonickým orchestrem.  

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace 1837 v sanatoriu Priessnitz

Restaurace 1837 v sanatoriu Priessnitz

Jeseník, Olomoucký kraj
Minipivovar Jeseník

Minipivovar Jeseník

Jeseník, Olomoucký kraj
Restaurace Vila Elis Jeseník

Restaurace Vila Elis Jeseník

Jeseník, Olomoucký kraj
Restaurace a penzion U Petra

Restaurace a penzion U Petra

Jeseník, Olomoucký kraj