Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Jan Sekal / Izrael země zaslíbená
Jan Sekal / Izrael země zaslíbená
Výstavy

Jan Sekal / Izrael země zaslíbená

Pět let po výstavě padesáti pohledů na Izrael představuje Jan Sekal nový soubor na toto téma. Výstava Země zaslíbená, která ukazuje dvanáct oddílů, z nichž každý obsahuje deset fotografií pořízených v Izraeli vletech 2004–2012.
Cyklus je členěn podle témat nebo lokalit a představuje často překvapivé pohledy na tuto zemi a lidi v ní. Určité zobrazené předměty a náměty má autor v oblibě (hlavně okna a žebříky) a jejich fotografie už byly vystaveny samostatně, jiné se zde objevují poprvé. K dosud nezveřejněným námětům u Sekala patří například graffiti, objevované během jeho procházek městskou krajinou, nebo figuríny z výkladních skříní, otlučené, většinou spíše nemoderní, lákající zákazníky už zašlým šarmem. Většina Sekalových fotografií se však v tomto cyklu zabývá pohledy na města, silnice a betonové stavby, jejichž modernita je často také ošuntělá. Autorův Izrael není zakonzervovaný, je nadčasový: je to především země jako skoro každá jiná. A stejně jako jinde (ve Francii, na Slovensku, v Čechách...) se Sekal i v ní zaměřuje na geometrii města, plakáty, billboardy a značky, které prolínají všednodennost. Jeho oči dokáží zachytit věci druhými nepostřehnuté, odhalují nám zašlý půvab různých zákoutí, druh městské poezie. Mnohé z těchto fotografií mají navíc barvu a chuť, která nám připomíná, že pocházejí z Tel Avivu, z Haify nebo Jeruzaléma. Vedle městské krajiny, jež dodnes zůstává středobodem Sekalova uměleckého zájmu, jsou zde pohledy na Negev a svěží jarní zeleň přírody v Galileji.

Lidská postava, ačkoli je často zmiňována jen diskrétně nebo nepřímo, je tu přítomna víc, než u tohoto autora bývá obvyklé. Jsou to portréty, které přicházejí přímo ze života, jednoduché spontánní. Sekal se nesnaží vlichotit líbivostí, každá scéna je otázkou, obraz míst a lidí podává s odstupem i porozuměním. V roce 2006 Jan Sekal vystavil dvanáct fotografií Země zaslíbené v pražském knihkupectví a kavárně Řehoře Samsy, nyní sto dvaceti snímky rozvíjí svoji osobní vizi Izraele, plnou nuancí, vizi země známé i neznámé, překvapivé i všední, blízké i vzdálené. Výstava je vzpomínkou na novináře Jiřího Slavíčka (11.září 1943– 4. března 2011), bez něhož by k ní došlo stěží.

Kurátorky výstavy: Helena Fenclova a Anne-Sophie Kovács

Mezinárodní folklorní festival Klatovy 2023

Mezinárodní folklorní festival v Klatovech patří mezi nejvýznamnější akce tohoto typu v regionu.
Klatovy, Plzeňský kraj

Kouzelný dotek adventu

Zažijte tu pravou předvánoční atmosféru s kouzelníkem, hudbou a tancem, otužileckou výzvou s koupáním v zámeckém jezírku a ohňovou show na závěr.
Kolinec, Plzeňský kraj

Adventní prohlídky hradu Švihov

Na adventní a vánoční období připravujeme pro naše návštěvníky zimní prohlídky hradu.
Švihov, Plzeňský kraj

Adventní prohlídky hradu Švihov

Na adventní a vánoční období připravujeme pro naše návštěvníky zimní prohlídky hradu.
Švihov, Plzeňský kraj

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Město Janovice nad Úhlavou je historicky spjato s armádou a zdejší kasárna byla jedny z největších a nejmodernějších v ČR.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Janovicích nad Úhlavou

Kostel sv. Jana Křtitele stojí při dolním okraji náměstí v Janovicích nad Úhlavou. Jde původně o raně gotickou stavbu ze 13. století, která byla barokně přestavěna ve 2. polovině 18. století.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Šnečí farma Strážov

Šnečí farma ze Strážova se zabývá výrobou specialit ze šnečího masa a šnečího kaviáru. Své produkty vyrábí ze šneků z vlastního chovu na šnečí farmě ve Strážově na Šumavě. Nepoužívají se zde žádné konzervanty ani chemické přísady.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Penzion U Sebastiána v podhůří Šumavy

Penzion u Nýrska nabízí ubytování v rodinných apartmánech s vlastní kuchyní a koupelnou, k dispozici společenská místnost s krbem. Součástí rozlehlá zahrada s kruhovou jízdárnou, venkovní terasa s grilem a dětské hřiště. Penzion je součástí farmy, možno vidět koně a svézt se v traktoru.
Nýrsko, Plzeňský kraj

Country Saloon Klatovy – Beňovy

Country Saloon Klatovy – Beňovy nabízí stylové ubytování i výbornou restauraci. Specialitou restaurace jsou steaky z hovězího masa, které grilujeme na otevřeném ohni – krbu přímo před zraky hostů.
Klatovy, Plzeňský kraj

Tři domky

Jedinečné ubytování v moderních dřevěných domcích v CHKO Šumava.
Dešenice, Plzeňský kraj