Úvod > Kalendář akcí > Jan Honsa (1876–1937) – Samotář se srdcem venkovana
Pohled do výstavy Jan Honsa – Samotář se srdcem venkovana
"> Pohled do výstavy Jan Honsa – Samotář se srdcem venkovana
15.3.
5.6.
Přidat foto
Výstavy

Jan Honsa (1876–1937) – Samotář se srdcem venkovana

Krajská galerie pořádá další výstavu z cyklu významných osobností české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století. Je věnována malíři a grafikovi Janu Honsovi. Prezentovaná kolekce děl pochází z mnoha veřejných i soukromých sbírek a sleduje postupné proměny Honsovy tvorby.
Další výstava z cyklu významných osobností české výtvarné scény přelomu 19. a 20. století je věnována malíři a grafikovi Janu Honsovi, který studoval v proslulé krajinářské škole Julia Mařáka na pražské Akademii. Jak podtitul výstavy napovídá, již od mládí byl svým založením samotář s pevnými vazbami k venkovu a rodnému kraji. Kromě studií, několika zahraničních cest a víceméně nuceného pobytu v Praze ve válečných letech prožil téměř celý život v Běstovicích u Chocně a zdejší krajina se pro něj stala základem tvůrčích inspirací.
Prezentovaná kolekce děl pochází z mnoha veřejných i soukromých sbírek a sleduje postupné proměny Honsovy tvorby, která je založena na hlubokém sepětí s přírodou. Zatímco raná díla se odvíjí v intencích poetického realismu a náladových kontemplací, později na významu nabývají stylizované, dekorativní kompozice. Honsův malířský styl krystalizuje do osobité a nezaměnitelné polohy, která představuje originální linii v zobrazování českého venkova na počátku minulého století. Příznačná je zejména výrazná neoimpresionistická technika a živá barevnost evokující až barvotiskové vzezření.

Kurátorka: Pavlína Pyšná
Komentované prohlídky s kurátorkou: 12. 4. a 17. 5. 2022 v 17 hod.

Ubytování a restaurace v okolí