Úvod > Kalendář akcí > Gastronomické akce > Jahodobraní v Benicích 2018
Gastronomické akce

Jahodobraní v Benicích 2018

Tradici pěstování jahod v Čechách připomene „Jahodobraní“, které v neděli 24. června pořádá Barokní statek Favory Benice na Benešovsku. Celý program se bude točit kolem sladkých poslů léta. Nebudou v něm chybět ochutnávky jahodových dobrot ani pestrý program pro děti.

Málokdo ví, že za kolébku pěstování jahod v Čechách jsou považovány Krňany u Štěchovic. Pěstování jahod se v kraji velmi rozšířilo a stalo se důležitým zdrojem příjmů zdejšího obyvatelstva. Krňany mají dokonce jahody ve svém obecním znaku.

Jahodobraní, s podtitulem festival jahodových chutí, plánuje společnost Favory Horses s.r.o., která benický statek provozuje, pořádat každoročně v době dozrávání těchto sladkých plodů.

A na co se můžete těšit? Na prodej čerstvých jahod i jejich sazenic, ochutnávku jahodových dobrot, jahodové recepty, povídání o historii jahodářství v Čechách a další jahodová překvapení. Podávat se bude například jahodový knedlík sypaný okrouhlickým tvarohem.

Krňanské jahody a jahodářství jsou v odborných publikacích pojmem. O jejich rozšíření se tu postaral nájemce hospodářského dvora Svatovítské kapituly v nedalekém Teletíně-Chlístově  Rudolf Strimpl. V roce 1896 si nechal od přítele z Ameriky poslat první sadbu polních jahod. Odtud se pak šťavnaté červené plody rozšířily do Čech a na Moravu. Na Benešovsku, konkrétně na Neveklovsku, bylo pěstování jahod důležitým zdrojem příjmů obyvatelstva. Přerušilo je až násilné vystěhování regionu v roce 1942, kdy zde bylo vybudováno cvičiště jednotek SS. Po osvobození se tu jahody sice začaly znovu pěstovat, ale žádný velký pěstitel zde v současnosti už není.

Provozovatel

Hřebčín Favory

Benice 1
257 44 Netvořice
Tel.:
+420 606 633 175
Email:
tabory@favory.cz
WWW:
www.favory.cz
GPS:
49,790460 14,512328
 
Region:
Středočeský kraj
Oblast:
Posázaví
Tipy na výlet:
Netvořice a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Zvěřinové soirée na Konopišti

Exkluzivní zážitková akce "Zvěřinové soirée".
Benešov, Středočeský kraj

Zámecký advent na Konopišti

Zámek bude vyzdoben vánočními dekoracemi ze zámeckých depozitářů, ve slavnostní jídelně bude stejně jako za časů arcivévody Františka Ferdinanda d´Este stát vánoční stromeček.
Benešov, Středočeský kraj

Silvestrovské plavání otužilců

Silvestrovské plavání otužilců – Náklí.
Týnec nad Sázavou, Středočeský kraj

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka ve spolupráci s Kamenickým smíšeným sborem uvede ve velkém sále Kulturního centra v Kamenici Českou mši vánoční „Hej, Mistře!“ Jakuba Jana Ryby.
Kamenice, Středočeský kraj

Statek a hotel Všetice

Hotel Všetice naleznete ve stejnojmenné obci 35 km jižně od Prahy. Je součástí areálu Statku Všetice jehož druhou část tvoří moderní jezdecký areál.
Netvořice, Středočeský kraj

Městské muzeum Netvořice – expozice týnecké keramiky

Jedinečná expozice kameniny z týnecké továrny z 18. století. Městské muzeum v Netvořicích láká nejen stálou expozicí týnecké kameniny, ale také přibližuje historii regionu mezi Sázavou a Vltavou.
Netvořice, Středočeský kraj

Zámek Tloskov u Neveklova

Původní tvrz přestavěna jednoduchý barokní zámek z počátku 18. století byl rozsáhle přestaven v 19. století. V současné době tady sídlí Centrum sociálních služeb. Přístupné jsou pouze venkovní prostory.
Neveklov, Středočeský kraj

Rodinné muzejíčko smaltu

Smaltované předměty nás doprovázejí životem od poloviny 19. století. V muzeu poznáte půvab obyčejných věcí denní potřeby, které po léta běžně používáme, ale možná nevnímáme jejich krásu v denním chvatu.
Netvořice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farma Michael na tvrzi Nedvězí

Farma Michael na tvrzi Nedvězí, historická památka románsko-gotického původu, byla obnovena tak, že atmosféra věku Markéty Lazarové a Údolí včel přijde na mysl každému vnímavému návštěvníkovi. Genius loci farmy vznikl ve spolupráci s architektonickým studiem Z. Deyla.
Netvořice, Středočeský kraj

Vinotéka a vinný sklep Na Kovárně – za vínkem do Jablonné nad Vltavou

Stylová vinotéka s vlastním vinařstvím nabízí šestnáct druhů stáčených vín a širokou nabídkou lahvových vín od výjimečných vinařů. Dále si zde můžete dopřát vyzrálé pravé rumy, stáčenou i lahvovou medovinu, med, pivo, čerstvou kávu a mnoho dalšího.
Jablonná, Středočeský kraj

Pekárna Kváskový chléb z Teletína

Zastavte se o víkendu v této malé pekárně nedaleko vyhlídky Máj pro domácí koláčky, chleba a další dobroty.
Krňany, Středočeský kraj

Kemp Bisport Týnec nad Sázavou

Kemp Bisport se nachází v klidné části obce Týnec nad Sázavou, u jezu na břehu řeky Sázavy. Nabízí ubytování v kempu ve vlastních stanech či karavanech s možností parkování. K dispozici je WC, sprchy a občerstvení.
Týnec nad Sázavou, Středočeský kraj