Úvod > Kalendář akcí > Ivo Kahánek: Alfred Brendel 90
Ivo Kahánek: Alfred Brendel 90
"> "> "> ">
24.8.
Přidat foto
Festivaly

Ivo Kahánek: Alfred Brendel 90

Jeden z největších klavírních interpretů historie a rodák z Loučné nad Desnou Alfred Brendel se v lednu 2021 dožil 90 let. Narodil se v Československu, studoval v Rakousku a koncertoval po celém světě. Koncert vynikajícího českého klavíristy Ivo Kahánka je poctou tomuto předchůdci.
Alfred Brendel
se narodil 5. ledna 1931 v Loučné nad Desnou. V jeho šesti letech se rodina odstěhovala do Grazu (Rakousko), kde začal docházet na hodiny klavíru a později zde studoval hru na klavír a kompozici na konzervatoři. V roce 1949 se umístil jako 4. v mezinárodní soutěži pro mladé klavíristy Ferruccia Busoniho v italském Bolzanu a přestěhoval se do Vídně. V roce 1952 natočil svou první desku a následovala plejáda dalších nahrávek pro světová vydavatelství Vox Records, Philips Records a posléze Philips Classics Records. Jako první umělec na světě nahrál kompletní dílo pro sólový klavír L. van Beethovena, nahrál také kompletní klavírní koncerty W. A. Mozarta.
Během své kariéry vystupoval po celém světě s nejvýznamnějšími světovými orchestry, například s Berlínskou nebo Vídeňskou filharmonií, téměř všemi americkými orchestry a jinými tělesy. Od 70. let 20. století žije v Londýně.
Alfred Brendel je považován za jednoho z nejvýznamnějších interpretů díla L. van Beethovena, F. Schuberta a W. A. Mozarta vůbec.

Program:
L. V. Beethoven: Sonáta c moll op. 13 „Patetická“
A. Dvořák: Poetické nálady op. 85
F. Schubert: 4 Impromptus, D. 899
F. Liszt : Uherská rapsodie č. 2 cis moll, S. 244/2

Klavírista Ivo Kahánek si získal pověst jednoho z nejpůsobivějších českých interpretů. Jeho skvělá kariéra začala absolutním vítězstvím na mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v roce 2004. Následovala pozvání k účinkování s orchestry BBC na festivalu Proms v Londýně pod taktovkou dirigenta Jiřího Bělohlávka, s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Simona Rattla a mnoho dalších angažmá u orchestrů po celém světě (Česká filharmonie, Vídeňský symfonický orchestr, BBC skotský symfonický orchestr, Essenský filharmonický orchestr). Mezi jeho kolegy dirigenty patří především Semjon Byčkov, Jakub Hrůša, Vladimir Ashkenazy či Tomáš Netopil.
Ivo Kahánek komorní hudbu interpretuje ve spojení s houslistou Danielem Hopem, s Pavel Haas Qaurtetem či sopranistkou Martinou Jankovou. Kahánek od roku 2007 nahrává exkluzivně pro vydavatelství Supraphon, kde dosud vydal více než 15 titulů, přičemž tím posledním je kompletní dílo A. Dvořáka pro sólový klavír.
Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Akademie múzických umění v Praze – prof. Ivan Klánský. Mistrovský kurz absolvoval také na Guildhall School v Londýně.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Na staré poště

Restaurace a penzion Na staré poště

Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj
Roubenky pod oborou

Roubenky pod oborou

Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj
Hostinec Fara v Loučné nad Desnou

Hostinec Fara v Loučné nad Desnou

Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj