Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Ivo Kahánek – Alfred Brendel 90
Festivaly

Ivo Kahánek – Alfred Brendel 90

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Jeden z největších klavírních interpretů historie a rodák z Loučné nad Desnou Alfred Brendel se v lednu 2021 dožil 90 let. Narodil se v Československu, studoval v Rakousku a koncertoval po celém světě. Koncert vynikajícího českého klavíristy Ivo Kahánka je poctou tomuto předchůdci.
Alfred Brendel
se narodil 5. ledna 1931 v Loučné nad Desnou. V jeho šesti letech se rodina odstěhovala do Grazu (Rakousko), kde začal docházet na hodiny klavíru a později zde studoval hru na klavír a kompozici na konzervatoři. V roce 1949 se umístil jako 4. v mezinárodní soutěži pro mladé klavíristy Ferruccia Busoniho v italském Bolzanu a přestěhoval se do Vídně. V roce 1952 natočil svou první desku a následovala plejáda dalších nahrávek pro světová vydavatelství Vox Records, Philips Records a posléze Philips Classics Records. Jako první umělec na světě nahrál kompletní dílo pro sólový klavír L. van Beethovena, nahrál také kompletní klavírní koncerty W. A. Mozarta.

Během své kariéry vystupoval po celém světě s nejvýznamnějšími světovými orchestry, například s Berlínskou nebo Vídeňskou filharmonií, téměř všemi americkými orchestry a jinými tělesy. Od 70. let 20. století žije v Londýně.

Alfred Brendel je považován za jednoho z nejvýznamnějších interpretů díla L. van Beethovena, F. Schuberta a W. A. Mozarta vůbec.

Program:
L. V. Beethoven: Sonáta c moll op. 13 „Patetická“
A. Dvořák: Poetické nálady op. 85
F. Schubert: 4 Impromptus, D. 899
F. Liszt : Uherská rapsodie č. 2 cis moll, S. 244/2

Klavírista Ivo Kahánek si získal pověst jednoho z nejpůsobivějších českých interpretů. Jeho skvělá kariéra začala absolutním vítězstvím na mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v roce 2004. Následovala pozvání k účinkování s orchestry BBC na festivalu Proms v Londýně pod taktovkou dirigenta Jiřího Bělohlávka, s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Simona Rattla a mnoho dalších angažmá u orchestrů po celém světě (Česká filharmonie, Vídeňský symfonický orchestr, BBC skotský symfonický orchestr, Essenský filharmonický orchestr). Mezi jeho kolegy dirigenty patří především Semjon Byčkov, Jakub Hrůša, Vladimir Ashkenazy či Tomáš Netopil.

Ivo Kahánek komorní hudbu interpretuje ve spojení s houslistou Danielem Hopem, s Pavel Haas Qaurtetem či sopranistkou Martinou Jankovou. Kahánek od roku 2007 nahrává exkluzivně pro vydavatelství Supraphon, kde dosud vydal více než 15 titulů, přičemž tím posledním je kompletní dílo A. Dvořáka pro sólový klavír.

Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Akademie múzických umění v Praze – prof. Ivan Klánský. Mistrovský kurz absolvoval také na Guildhall School v Londýně.

Kastelánské prohlídky zámku Velké Losiny

Přijďte strávit poslední den roku na mimořádné prohlídce zámku Velké Losiny. Provede vás kastelánka zámku.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Vánoční prohlídky na zámku Velké Losiny

Vánoční prohlídky.
Velké Losiny, Olomoucký kraj

Czech Tour 2024 – cyklistický etapový závod

Největší cyklistický etapový závod v České republice za účasti špičkových domácích i světových jezdců.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Když je vášní motorsport – výstava fotografií

Výstava fotografií šumperského fotografa. Fotografie jsou z prostředí mnoha odvětví motoristických závodů.
Vikýřovice, Olomoucký kraj

Dagmar Koverdynská – Dřevěné sochy

Na přelomu roku se do šumperského muzea s velkou autorskou výstavou vrací sochařka Dagmar Koverdynská, která žije a tvoří v Novém Malíně.
Šumperk, Olomoucký kraj

Adventní tvoření

V čase blížících se vánočních svátků jsme opět připravili pro všechny malé i velké návštěvníky tvořivé dílničky.
Šumperk, Olomoucký kraj

Obrazy a grafiky Zdeňky Rambouskové

Vánoční období a začátek nového roku v Galerii mladých budou patřit šumperské malířce a grafičce Zdeňce Rambouskové.
Šumperk, Olomoucký kraj

Čím voní Vánoce

S příchodem adventního období vytáhne nejedna hospodyňka rozličné formičky, vykrajovátka, tvořítka a jistě také již ohmatanou kuchařskou knihu s ověřenými recepty a pustí se do výroby vánočního cukroví a dalších dobrot typických pro nejkrásnější svátky v roce.
Šumperk, Olomoucký kraj

Rybník Kocián v Loučné nad Desnou – sportovní rybolov

Rybník Kocián se nachází v centru obce, přibližně 300 metrů od Loučenského zámku a na jeho břehu stojí od roku 2002 krásná stylová restaurace Rybářská bašta sloužící také pro hosty provozující sportovní rybolov.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Roubenka Přemyslov – aktivní víkend s výukou Nordic Walkingu

Víkend s ubytováním na nové roubené chalupě v malebné oblasti CHKO Hrubého Jeseníku s výukou Nordic Walkingu pod taktovkou licencované instruktorky.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Zámecká kaple sv. Cyrila a Metoděje v Loučné nad Desnou

Kostel svatých Cyrila a Metoděje v Loučná nad Desnou vznikl původně jako zámecká kaple v době, kdy panství patřilo velehradským cisterciákům.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Zámecký park v Loučné nad Desnou

Původně lovecký zámeček s dochovanými renesančními klenbami je obklopen velkým parkem, který je na rozdíl od zámku přístupný veřejnosti.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Zámek Loučná nad Desnou

Původně lovecký zámeček s dochovanými renesančními klenbami je obklopen velkým parkem. Zámek je veřejnosti nepřístupný, park je zpřístupněn volně.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Kovová plastika sv. Huberta v Loučné nad Desnou

Zámecká zahrada v Loučné nad Desnou skrývá kovovou sochu sv. Huberta, která pochází z roku 1846 a byla vyrobena pro rodinu Kleinů.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Podjezdová vozovna v Loučné nad Desnou

Přístřešek čtvercového půdorysu na osmi pilířích byl dříve součástí přepřahací stanice se zájezdním hostincem. Jedná se o ojedinělou stavbu svého druhu. V létě tato stavba slouží jako stylové letní posezení.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Na staré poště

Přijďte posedět do restaurace Na staré poště v Loučné nad Desnou, přímo u silnice ze Šumperku do Jeseníku, které je ideálním výchozím místem nejen pro cyklovýlety po krásných horách.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Roubenky pod oborou

Máte rádi stylové ubytování, vůni dřeva, romantickou atmosféru, ale nechcete se vzdát nároků na komfortní vybavení a luxusní interiér?
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Hostinec Fara v Loučné nad Desnou

Hostinec Fara se nachází v historickém objektu bývalé fary v krásném údolí řeky Desné. V příjemném prostředí s výhledem na zámek si můžete dát dobré poctivé jídlo nebo třeba jen výbornou kávu a štrůdl.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Hotel Dlouhé Stráně – vhodné východisko pro turisty Jeseníků

Hotel Dlouhé Stráně, který se nachází v obci Kouty nad Desnou v oblasti Jeseníků, poskytuje výhodné podmínky pro aktivní odpočinek a rekreaci hostů. Oblast je ideální pro zimní sporty, turistiku a cykloturistiku. K dispozici je vám i wellness a bowlingová herna.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Hotel Valdes – ubytování Loučná nad Desnou

Hotel Valdes v Loučné nad Desnou se nachází v centru lyžařského a turisticky velmi vyhledávaného regionu Jeseníky. Díky své poloze je ideálním místem pro strávení letní či zimní dovolené.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Chalupa Pod lesem Loučná nad Desnou

Chalupa Pod lesem v Loučné nad Desnou je v ideálním místě pro letní i zimní dovolenou. Leží v srdci krásných Jeseníků a má ideální polohu pro turistiku, cykloturistiku a ostatní sporty.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Apartmány U Jůvů Loučná nad Desnou

Přijeďte si odpočinout do krásného prostředí jesenických hor. Do klidné podhorské vesničky Loučná nad Desnou v údolí řeky Desné. Ideální pro turistiku, cykloturistiku, běžecké i sjezdové lyžování.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj

Restaurace Lyžárna v Koutech nad Desnou

Lyžárna je název restaurace v jednom z největších a nejmodernějších lyžařských center Jeseníků, areálu Kouty. V létě sportovci a turisté, v zimě především milovníci lyžování mohou denně vybírat z osmi druhů čerstvých jídel.
Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj