!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Exner – Belveder
Výstavy

Exner – Belveder

  • 30. červen 2021 10:0024. říjen 2021 18:00
Akademický malíř Ivan Exner patří již po několik dekád k nepominutelným autorům domácí výtvarné scény. Jako absolvent AVU v Praze pokračuje v tradici malování klasických závěsných obrazů, v nichž se prolíná inspirace českými klasiky a světovou kulturou od antiky přes renesanci až po art deco.
Výstava s názvem Ivan Exner – Bleveder vznikla za spolupráce Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu a Spolku výtvarných umělců Mánes.

Nejedná se o výstavu soubornou. Divák zde shlédne sto reprezentativních obrazů a velkoformátových kreseb převážně z posledních tří dekád uměleckého počínání. Autor chce zasáhnout, oslovit, ukázat pěstěnou krásu vlastní životu založenému na klasických hodnotách běhu světa v pravidelných intervalech daných vesmírným řádem. Všem zdejším dílům je společný řád a již na prvý pohled vyznívají stoicky, jakkoli ne asketicky. A především představují protiváhu výtvarnému chaosu, o nějž není dnes nouze.

Výstava je o kráse malířství i kultury vůbec, též ale o bohatství a výlučnosti. Je to ale hlavně odměna, radost a rozkoš z něčeho, co přesahuje hmotu a marnost světa. Té je třeba čelit zářícím světlem, které tam působivě čiší z Exnerových děl rámovaných často ve skvostných rámech evokujících renesanční či barokní dokonalost. Dávné kultury většinou zašly na vrcholu slávy a zavál je příkrov času. Architektura Belvederu nás povznáší z prachu všednosti do nejvyšších pater umělecké tvořivosti. Připomenout bezmála čtyřicetiletou výtvarnou práci čelního umělce střední generace v prostorách Belvederu je trefnou volbou i s ohledem na prolínání historie a současnosti v jeho přemítavých kompozicích.

Ivan Exner vyznává tradiční hodnoty, úctu k historii, trvá na tom, že výtvarné umění ve své tradiční formě je především řemeslem a není potřeba „dělat věci nově, ale lépe“.

K výstavě vychází stejnojmenná publikace a katalog výstavy. 
Zobrazit více