Úvod > Kalendář akcí > Cesta ze Země na Měsíc na Kraví Hoře
Cesta ze Země na Měsíc na Kraví Hoře
">
10.8.
16.8.
Přidat foto
Společenské akce

Cesta ze Země na Měsíc na Kraví Hoře

Planeta Země a její Měsíc k sobě neodmyslitelně patří již čtyři a půl miliardy roků. Mají to k sobě ale docela daleko. Bezmála čtyři sta tisíc kilometrů.
Proto jsme se rozhodli dopřát jim jedno výjimečné setkání. V týdnu od pondělí 10. do neděle 16. srpna, vždy od 15.00 do 24.00, se o tom můžete přesvědčit na vlastní oči. Stačí odpoledne dorazit do parku na brněnské Kraví hoře a prohlédnout si jejich výjimečné desetimetrové nafukovací modely v podobě pestrobarevné Terralóny a krátery posetého Lunalónu.

Pozor – v případě nepříznivých meteorologických podmínek (silný vítr, déšť, bouřky, kroupy, trakaře) modely nafukovat nebudeme. Pro aktuální informace sledujte zprávy na našem facebookovém profilu.

Prosíme, abyste dodržovali bezpečné rozestupy alespoň 1,5 metru a používali dezinfekci umístěnou na stojanu v blízkosti obou modelů anebo v objektu Hvězdárny a planetária Brno. Akce je určena nejvýše pro 1 000 návštěvníků (v jeden okamžik).

Zatímco skutečná planeta Země má průměr necelých 13 tisíc kilometrů, Terralóna pouhých 10 metrů. V takovém měřítku by Mount Everest sahal do výšky 7 milimetrů. V nezmenšené realitě se Mezinárodní kosmická stanice pohybuje ve výšce 400 km rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině.

U Terralóny bychom tuto základnu našli ve výšce 30 centimetrů. Náš Měsíc by měl průměr necelé 4 metry a pohyboval by se asi tři sta metrů daleko. O tom, jak je vlastně vesmír pustý, svědčí fakt, že Slunce by sice mělo podobu koule o průměru 1 kilometr, ale bylo by 120 kilometrů daleko, tedy zhruba u Ostravy.

Za Lunalónem se pak můžete vypravit klidně s dalekohledem (nebo spíš lupou?). Jeho model totiž ukazuje povrch Měsíce v nebývale podrobném rozlišení 100 metrů. Doslova na dosah tak budete mít všechny výraznější krátery. Dokonalý potisk vznikl díky podkladům sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, která Měsíc snímá od roku 2009.

Provozovatel

Hvězdárna a planetárium Brno, p. o.

Kraví hora 2
616 00 Brno
Tel.:
+420 541 321 287
Email:
e-mail@hvezdarna.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.hvezd...
WWW:
https://www.hvezd...
GPS:
49,204160 16,583877
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Konfit Restaurant & wine v Brně

Konfit Restaurant & wine v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Cukrářství a kavárna Bukovský

Cukrářství a kavárna Bukovský

Brno-Žabovřesky, Jihomoravský kraj