ÚvodKalendář akcíVýstavyČeské sakrální umění 1948-1989 v Muzeu moderního umění Olomouc
Výstavy

České sakrální umění 1948-1989 v Muzeu moderního umění Olomouc

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Posvátné umění v nesvaté době. Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek.

Projekční kancelář Huť architekta Jaroslava Čermáka, která se specializovala od roku 1937 na moderní sakrální architekturu a design, sdružovala historiky umění, řemeslníky i umělce. V roce 1948 musela kancelář kvůli politické situaci oficiálně ukončit činnost, ale její členové se scházeli i nadále. Hlavní teoretici Hutě, historička umění Růžena Vacková a teolog Josef Zvěřina, v rámci těchto projektů usilovali o vytvoření nového uměleckého slohu. Komunisté však jejich snahy utnuli a oba v 50. letech odsoudili ve vykonstruovaném procesu na dvaadvacet let. Nebyli zdaleka jediní. A právě těmto tvůrcům – umělcům, architektům, teoretikům, kněžím a jejich dílům – patří od 27. října 2022 nová výstava Muzea umění Olomouc Posvátné umění v nesvaté době. České sakrální umění 1948-1989.

Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek. Výstava nabízí pestrou škálu artefaktů: obrazy, kresby, sochy a grafiky, ale také modely, architektonické plány, vitráže, relikviáře, svícny či textilní předměty. Prostřednictvím architektonických plánů, kreseb a modelů se zájemci seznámí s uskutečněnými stavbami i s těmi, které se postavit nepodařilo. „Návštěvníci si budou moci prohlédnout plány architektů Jana Sokola, Jaroslava Čermáka, Tomáše Černouška, Lubomíra Šlapety a dalších. Ve zvláštní sekci představíme také české umělce působící v zahraničí: Jana Koblasu, Zbyňka Sekala, Josefa Symona a Josefa Šímu. A především se těším, že ukážeme návrhy vitráží Josefa Šímy, které vytvořil pro kostel sv. Jakuba ve francouzské Remeši. Bude zde také něco jako pokladnice se vzácnými relikviáři a dalšími liturgickými předměty,“ vyjmenovává spoluautorka výstavy Šárka Belšíková.

Po únoru 1948 a nástupu komunistů k moci se církev dostala do role hlavního odpůrce nového režimu. Začaly zinscenované soudní procesy, likvidace mužských a výrazné omezení ženských řádů, vyloučení teologických fakult ze svazku univerzit. Tento tvrdý přístup se poněkud zmírnil koncem 50. let, ale ke skutečnému uvolnění došlo až v období tzv. pražského jara koncem 60. let, které vzápětí přerušila sovětská okupace a nástup „normalizace“. Navzdory době však vznikaly některé bohoslužebné realizace vysoké výtvarné a teologické úrovně. Pozoruhodným a zásadním počinem v rámci prosazování moderního umění v sakrálních interiérech je spolupráce jedovnického faráře Františka Vavříčka s pražskými umělci Mikulášem Medkem a Janem Koblasou. Tito autoři vytvořili v 60. letech v jedovnickém kostele mimořádné dílo, které se stalo precedentem pro další realizace v jedovnické farnosti, a to novostavbu kostela sv. Josefa v Senetářově a úpravu kaple Božského Srdce Páně v Kotvrdovicích.

Výstava připomene také příběh v úvodu zmíněné projekční kanceláře Huť Jaroslava Čermáka, která vyprojektovala několik pozoruhodných staveb a úprav kostelů. Jedním z nich byla i novostavba domova sester společně s kaplí Božského Srdce Páně, která se dodnes nachází ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde slouží jako přednáškový sál. „Kapli představíme prostřednictvím architektonických plánů, které se podařilo dohledat v archivu Národního technického muzea v Praze v pozůstalosti architekta Čermáka. Tyto plány dosud neměla veřejnost možnost spatřit stejně jako návrh na vitráž, která zdobí předsíň kaple a která se z bohaté výzdoby jako jediná dochovala dodnes,“ říká spoluautor výstavy Ivo Binder.

Moderní umění vznikalo v době komunistické totality často pro venkovské kostely, a to spíše na Moravě, což však nelze podle Šárky Belšíkové úplně zobecnit: „Uskutečněné projekty jsou spíše než s geografií spjaty se jmény výrazných osobností kněží, kteří měli odvahu nová díla prosadit navzdory době a především pro ně dokázali získat věřící. Takovouto osobností byl například farář z Jedovnic František Vavříček nebo stále činný kněz Pavel Kuneš z Klecan u Prahy či Pavel Procházka dnes působící ve šluknovské farnosti.“

Výstavu v Muzeu moderního umění bude mapovat také podrobný katalog, který výstavu doprovodí. Otevřeno až do 9.4 2023.

Trienále Sefo 2024 – Momenty v Muzeu umění Olomouc

Trienále současné středoevropské kultury a umění je formátem, který Muzeum umění Olomouc připravuje v rámci programu Středoevropského fóra (SEFO).
Olomouc, Olomoucký kraj

ProArt Festival 2024

ProART festival je tradiční umělecký workshop festival pro širokou laickou i odbornou. Workshopy probíhají v sedmi českých a moravských městech již po 21.
Olomouc, Olomoucký kraj

Muzeum vystavuje modely vojenské techniky

Milí návštěvníci, zveme vás na malou výstavu modelů vojenské techniky v prvním patře Vlastivědného muzea v Olomouci. V těchto dnech si připomínáme 80. výročí jedné z nejvýznamnějších vojenských operací druhé světové války – vylodění spojeneckých vojsk v Normandii, známé jako Operace Overlord.
Olomouc, Olomoucký kraj

Nejlepší amatérské fotografie

To nejlepší z tvorby amatérských fotografů z celé České republiky představí od 17. května do 22. června 2024 Vlastivědné muzeum v Olomouci. Prezentace je součástí Národní soutěže fotografie (NASFO), která je pozvánkou pro všechny nadšence a příznivce papírové podoby snímků.
Olomouc, Olomoucký kraj

Sestra – Záhada podobizny mladé dívky

Výstava Sestra v Mánesově sále Vlastivědného muzea přináší poutavý příběh proměny obrazu sestry autora Pauline Kessler. Zároveň na něm demonstruje celou šíři, složitosti, postupy i techniky restaurátorské práce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucké "nejen" shakespearovské léto 2024

Parkán olomouckého Konviktu se zas a znovu, letos už podeváté, zaplní divadlem, herci, krásnou letní atmosférou, ale hlavně vámi! Divadlo Tramtarie pořádá Olomoucké "nejen" shakespearovské léto 2024 od 7. do 18. srpna.
Olomouc, Olomoucký kraj

ABBA Symphonic show pod širým nebem v Olomouci

Světová show ABBA SYMPHONIC míří do Olomouce! Zažijte večer plný těch největších hitů legendární skupiny ABBA spolu se symfonickým orchestrem!
Olomouc, Olomoucký kraj

Prohlídka historických prostor vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.
Olomouc, Olomoucký kraj

Expozice Století relativity v Olomouci

Stálá expozice Muzea umění Olomouc představuje to nejlepší ze širokého, často názorově a stylově protikladného, spektra klíčových nebo jinak důležitých děl umění 20. století, která jsou součástí bohaté sbírky muzea.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...
Olomouc, Olomoucký kraj

Motokáry Olomouc – Lamborghini Kart Arena

Přijďte si vyzkoušet jedinečnou dvoupatrovou závodní dráhu a stylový Sportbar. Adrenalinový svět Lamborghini Kart Arena vás uchvátí tak, že nebudete chtít odejít.
Olomouc, Olomoucký kraj

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci

Památka ukrývá ostatky jugoslávských vojáků z první světové války. Jedenáct metrů vysoká stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu byla postavena v roce 1926.
Olomouc, Olomoucký kraj

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucké pivní lázně – odpočinek pro tělo i ducha

První olomoucké pivní lázně vám nabízí jen to nejlepší pro tělo a duši: pivní koupele a solná saunu s ochutnávkou piva a masáží v příjemném lázeňském prostředí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Privátní wellness pokoje Arigone Olomouc

Objevte zcela nový způsob wellness relaxace v úplném soukromí ve dvou nebo jen s Vašimi přáteli s využitím finské sauny, vířivky, zážitkové sprchy a odpočinkové zóny na Vámi zvolený časový úsek od 1,5 hodiny.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kurzy malování Olomouc

Malovat jen tak pro sebe ať už jako začátečník nebo pokročilý pod vedením zkušené arteterapeutky a malířky.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Miss Sophie's v Olomouci

Čtyřhvězdičkový hotel najdete v historické budově ze 14. století v centru města a ubytovat se můžete v jednom z osmi stylových a prostorných pokojů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bistro Konvikt v Olomouci

Bistro&bar v olomoucké Univerzitní 3 je kombinací unikátní atmosféry a moderní gastronomie v jádru barokního jezuitského konviktu z 17. století. Přes den si zde můžete dopřát zdravé snídaně a obědy, s nocí pak drinky, lokální pivo, prvotřídní víno a kulturní program.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Svatováclavský minipivovar v Olomouci vám nabízí 7 druhů vyráběného kvasnicového piva bez pasterizace a filtrace, domácí kuchyni, polední menu, tvarůžkové a pivní speciality, šťavnaté steaky, espresso illy nebo vína z vinařství Zaječí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Arigone Hotel Olomouc

Hotel se nachází v historickém centru Olomouce na Michalském návrší v bezprostřední blízkosti kaple sv. Sarkandra.
Olomouc, Olomoucký kraj

Restaurace Arigone

Dokonalé prostředí pro obchodní jednání i vzácné momenty romantiky s vynikající kuchyní.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hospoda U Musea neboli Ponorka

Až do převratu v závěru 80. let poskytovala zázemí a azyl velkému množství undergroundových osobností.
Olomouc, Olomoucký kraj

Kafec: síť kaváren s výběrovou kávu a snídaněmi

Baristé, breweři, parta lidí, která miluje kávu. To je síť kaváren Kafec. Přijďte do Kafecu objevit kouzlo kávového světa i vy.
Olomouc, Olomoucký kraj

Long Story Short Eatery & Bakery

V původním opevnění v Olomouci naleznete restauraci Long Story Short Eatery & Bakery. Ve stejné budově je i hostel.
Olomouc, Olomoucký kraj