Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > České sakrální umění 1948-1989 v Muzeu moderního umění Olomouc
Výstavy

České sakrální umění 1948-1989 v Muzeu moderního umění Olomouc

Posvátné umění v nesvaté době. Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek.

Projekční kancelář Huť architekta Jaroslava Čermáka, která se specializovala od roku 1937 na moderní sakrální architekturu a design, sdružovala historiky umění, řemeslníky i umělce. V roce 1948 musela kancelář kvůli politické situaci oficiálně ukončit činnost, ale její členové se scházeli i nadále. Hlavní teoretici Hutě, historička umění Růžena Vacková a teolog Josef Zvěřina, v rámci těchto projektů usilovali o vytvoření nového uměleckého slohu. Komunisté však jejich snahy utnuli a oba v 50. letech odsoudili ve vykonstruovaném procesu na dvaadvacet let. Nebyli zdaleka jediní. A právě těmto tvůrcům – umělcům, architektům, teoretikům, kněžím a jejich dílům – patří od 27. října 2022 nová výstava Muzea umění Olomouc Posvátné umění v nesvaté době. České sakrální umění 1948-1989.

Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek. Výstava nabízí pestrou škálu artefaktů: obrazy, kresby, sochy a grafiky, ale také modely, architektonické plány, vitráže, relikviáře, svícny či textilní předměty. Prostřednictvím architektonických plánů, kreseb a modelů se zájemci seznámí s uskutečněnými stavbami i s těmi, které se postavit nepodařilo. „Návštěvníci si budou moci prohlédnout plány architektů Jana Sokola, Jaroslava Čermáka, Tomáše Černouška, Lubomíra Šlapety a dalších. Ve zvláštní sekci představíme také české umělce působící v zahraničí: Jana Koblasu, Zbyňka Sekala, Josefa Symona a Josefa Šímu. A především se těším, že ukážeme návrhy vitráží Josefa Šímy, které vytvořil pro kostel sv. Jakuba ve francouzské Remeši. Bude zde také něco jako pokladnice se vzácnými relikviáři a dalšími liturgickými předměty,“ vyjmenovává spoluautorka výstavy Šárka Belšíková.

Po únoru 1948 a nástupu komunistů k moci se církev dostala do role hlavního odpůrce nového režimu. Začaly zinscenované soudní procesy, likvidace mužských a výrazné omezení ženských řádů, vyloučení teologických fakult ze svazku univerzit. Tento tvrdý přístup se poněkud zmírnil koncem 50. let, ale ke skutečnému uvolnění došlo až v období tzv. pražského jara koncem 60. let, které vzápětí přerušila sovětská okupace a nástup „normalizace“. Navzdory době však vznikaly některé bohoslužebné realizace vysoké výtvarné a teologické úrovně. Pozoruhodným a zásadním počinem v rámci prosazování moderního umění v sakrálních interiérech je spolupráce jedovnického faráře Františka Vavříčka s pražskými umělci Mikulášem Medkem a Janem Koblasou. Tito autoři vytvořili v 60. letech v jedovnickém kostele mimořádné dílo, které se stalo precedentem pro další realizace v jedovnické farnosti, a to novostavbu kostela sv. Josefa v Senetářově a úpravu kaple Božského Srdce Páně v Kotvrdovicích.

Výstava připomene také příběh v úvodu zmíněné projekční kanceláře Huť Jaroslava Čermáka, která vyprojektovala několik pozoruhodných staveb a úprav kostelů. Jedním z nich byla i novostavba domova sester společně s kaplí Božského Srdce Páně, která se dodnes nachází ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde slouží jako přednáškový sál. „Kapli představíme prostřednictvím architektonických plánů, které se podařilo dohledat v archivu Národního technického muzea v Praze v pozůstalosti architekta Čermáka. Tyto plány dosud neměla veřejnost možnost spatřit stejně jako návrh na vitráž, která zdobí předsíň kaple a která se z bohaté výzdoby jako jediná dochovala dodnes,“ říká spoluautor výstavy Ivo Binder.

Moderní umění vznikalo v době komunistické totality často pro venkovské kostely, a to spíše na Moravě, což však nelze podle Šárky Belšíkové úplně zobecnit: „Uskutečněné projekty jsou spíše než s geografií spjaty se jmény výrazných osobností kněží, kteří měli odvahu nová díla prosadit navzdory době a především pro ně dokázali získat věřící. Takovouto osobností byl například farář z Jedovnic František Vavříček nebo stále činný kněz Pavel Kuneš z Klecan u Prahy či Pavel Procházka dnes působící ve šluknovské farnosti.“

Výstavu v Muzeu moderního umění bude mapovat také podrobný katalog, který výstavu doprovodí. Otevřeno až do 9.4 2023.

Festival Jeden svět Olomouc

Inspirativní lidsko-právní festival dokumentárních filmů Jeden svět Olomouc proběhne letos od 27. března do 1. dubna. Festival prezentuje stovky filmů z celého světa a snaží se podporovat kvalitní dokumentární tvorbu se sociální, politickou, environmentální a lidskoprávní tematikou.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vánoční charitativní koncert Honzy Mlčocha

Zazní hřejivé vánoční a popové melodie z nevyčerpatelného repertoáru zlatého slavíka Karla Gotta.
Olomouc, Olomoucký kraj

Olomoucké Vánoce 2022

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v Olomouci. Vychutnejte si pravou vánoční atmosféru až do 23. prosince 2022. Opět se můžete užít dřevěné městečko s desítkami stánků s tradičním sortimentem a bohatou nabídkou punčů. Novinkou letošních trhů je velký průvod Krampus čertů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vánoční trhy Opava 2022

Vánoční trhy v Opavě budou v roce 2022 probíhat v termínu 27. 11. – 23. 12. na Dolním náměstí. Bohatý kulturní program, místní prodejci, dílničky pro děti, dobré jídlo a skvělý punč!
Opava, Moravskoslezský kraj

Expozice Století relativity v Olomouci

Stálá expozice Muzea umění Olomouc představuje to nejlepší ze širokého, často názorově a stylově protikladného, spektra klíčových nebo jinak důležitých děl umění 20. století, která jsou součástí bohaté sbírky muzea.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...
Olomouc, Olomoucký kraj

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci

Památka ukrývá ostatky jugoslávských vojáků z první světové války. Jedenáct metrů vysoká stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu byla postavena v roce 1926.
Olomouc, Olomoucký kraj

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.
Olomouc, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Miss Sophie's v Olomouci

Čtyřhvězdičkový hotel najdete v historické budově ze 14. století v centru města a ubytovat se můžete v jednom z osmi stylových a prostorných pokojů.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bistro Konvikt v Olomouci

Bistro&bar v olomoucké Univerzitní 3 je kombinací unikátní atmosféry a moderní gastronomie v jádru barokního jezuitského konviktu z 17. století. Přes den si zde můžete dopřát zdravé snídaně a obědy, s nocí pak drinky, lokální pivo, prvotřídní víno a kulturní program.
Olomouc, Olomoucký kraj

Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Svatováclavský minipivovar v Olomouci vám nabízí 7 druhů vyráběného kvasnicového piva bez pasterizace a filtrace, domácí kuchyni, polední menu, tvarůžkové a pivní speciality, šťavnaté steaky, espresso illy nebo vína z vinařství Zaječí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Arigone Hotel Olomouc

Hotel se nachází v historickém centru Olomouce na Michalském návrší v bezprostřední blízkosti kaple sv. Sarkandra.
Olomouc, Olomoucký kraj