Úvod > Kalendář akcí > Igráček jako hrabě a hraběnka Herbersteinovi z Velkých Opatovic
Igráček jako hrabě a hraběnka Herbersteinovi z Velkých Opatovic
">
2.6.
31.7.
+ Přidat foto

Igráček jako hrabě a hraběnka Herbersteinovi z Velkých Opatovic

Kdy 2. červen 2020 - 31. červenec 2020 Výstavy
Posledním majitelem Opatovického panství a zámku byl hrabě Jan Jindřich Herberstein s jeho chotí, hraběnkou Julií, rozenou Apponyi. A právě tyto dvě historicky významné osobnosti výstava představí v podobě dvou IGRÁČKŮ.
Putovní výstava Fenomén IGRÁČEK pomyslně otevře 2. června novou Výstavní síň muzea ve zrekonstruované části zámku ve Velkých Opatovicích. Posledním majitelem Opatovického panství a zámku byl hrabě Jan Jindřich Herberstein s jeho chotí, hraběnkou Julií, rozenou Apponyi. A právě tyto dvě historicky významné osobnosti výstava představí v podobě dvou IGRÁČKŮ. Unikátní figurky Herbersteinů vytvořil speciálně pro expozici v Opatovicích historik a modelář Miroslav Svoboda.

Návštěvníci se ale mohou těšit na mnohem víc. Výstava Fenomén IGRÁČEK totiž mapuje historii, současnost a výrobu této legendární hračky, která aktuálně u veřejnosti zabodovala svým projektem Pomáhej s IGRÁČKEM. Její výrobce, firma EFKO z Nového Veselí, totiž v reakci na aktuální dění vytvořila limitovanou edici figurek s rouškou. Z prodeje každého takového IGRÁČKA putuje patnáct korun na pořízení ochranných pomůcek pro zdravotníky a záchranné složky. Za první měsíc prodeje IGRÁČKŮ s rouškou zákazníci přispěli svým nákupem přes 600 tisíc na vybavení pro hrdiny v první linii. Putovní výstavu, na které budou tyto figurky také k vidění, připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín a bude návštěvníkům k dispozici do 31. července.

Ve Velkých Opatovicích a okolí je však i plno dalších zajímavostí, které stojí za to vidět. V místním kostele sv. Jiří např. naleznou návštěvníci údajně největší oltářní plastiku v celé Evropě. Jde o scénu Boj sv. Jiří s drakem a dílo má velikost cca. 4x4m. Ve městě jsou významné stromy, které vyhrály anketu Strom roku. I okolní krajina Malé Hané má jistě co nabídnout. Stále se zde můžeme setkat s typickými stavbami, nářečím a tradicemi.
Herbersteinové byl starobylý šlechtický rod původem ze Štýrska, první zmínky o něm jsou již z 12. století. Herbersteinové dosáhli v 16. století panského stavu, v roce 1644 jim byl udělen hraběcí titul pro rakouské země, v roce 1710 byla platnost hraběcí hodnosti rozšířena pro celou Říši. Ve službách Habsburků dosáhli Herbersteinové vysokých funkcí ve státní správě, armádě, několik jich bylo také církevními hodnostáři (biskupové v Řezně, Lublani a Terstu). Během 14. a 15. století se díky sňatkové politice zařadili mezi nejbohatší šlechtu ve Štýrsku. V 15. a 16. století došlo k rozdělení rodu na starší a mladší větev, které se dále složitě členily. Potomstvo obou hlavních větví vlastnilo v 17.–20. století řadu panství v Čechách a na Moravě. Na Moravu pronikl rod koncem 18. století, kdy se Jan Hieronymus Herberstein (1772–1847) oženil s hraběnkou Henriettou Salm-Neuburg (1775–1815), jednou z dědiček vymírající rodiny Salm-Neuburg. Jejím dědickým podílem bylo panství Jevíčko na Svitavsku se sídelním zámkem ve Velkých Opatovicích. I když hlavní zázemí měli v rakouských zemích, tito Herbersteinové (s označením opatovická linie) se trvale usadili na Moravě, kde se aktivně zapojili do veřejného dění a tři z nich zasedali v Moravském zemském sněmu. Majetek na Moravě rozšířil Jan Zikmund (1831–1907), když v roce 1885 zakoupil od zadlužených hrabat Küenburgů velkostatek Střílky. V další generaci však o tento majetek Herbersteinové přišli (1912), do roku 1924 jim patřily Velké Opatovice, kde počátkem 20. století proběhla rekonstrukce zámku z iniciativy Julie Herbersteinové, rozené Apponyiové (1879–1953).
 
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká kavárna v Moravské Třebové

Zámecká kavárna v Moravské Třebové

Moravská Třebová, Východní Čechy
Restaurace a penzion Excalibur v Moravské Třebové

Restaurace a penzion Excalibur v Moravské Třebové

Moravská Třebová, Východní Čechy
Pizza-Caffé Moravská Třebová

Pizza-Caffé Moravská Třebová

Moravská Třebová, Východní Čechy