Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Galerie: Umění už je nuda – Art is already a Bore
Galerie: Umění už je nuda – Art is already a Bore
Výstavy

Galerie: Umění už je nuda – Art is already a Bore

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Výstavní projekt s názvem Umění už je nuda představí práci přibližně pětadvaceti současných českých autorů, kteří prošli v průběhu svého akademického vzdělávání na pražské AVU Intermediální školou Milana Knížáka.
Projekt by mohl volně propojit témata kurátorky Hany Šauerové a Filipa Kazdy realizované nezávisle na sobě ve dvou výstavních projektech – Ostrov Knížák a Setkání ve Stromovce. První z nich byl zaměřen na přiblížení postoje a touhy umělce Milana Knížáka kultivovat život člověka přes jeho návrhy a realizace v oblasti módy, architektury, hudby a designu. Výstava Setkání ve Stromovce měla prostřednictvím dobových děl téměř čtyřiceti autorů přiblížit historii a charakter Intermediálního ateliéru. Ten Milan Knížák z pozice nově zvoleného rektora založil začátkem roku 1990 a dvacet pět let vedl.  Jeho zaměření definoval jako volný pohyb mezi médii a nabízel prostor studentům, kteří nebyli vyhraněni ve volbě výrazových prostředků. Ve své době ateliér představoval první pedagogickou koncepci tohoto typu v Československu a studenti se mohli vyjadřovat vedle klasických výtvarných disciplín jako je tvorba obrazu nebo socha i jinými uměleckými formami jako video, instalace, fotografie, počítač, literatura, architektura, hudba, ale škola umožňovala za určitých okolností používat jakékoliv prostředky, a to i ty, které pocházely z oblastí neuměleckých. Studenti intermediální školy se měli projevovat spíše posedlostí sdělením než posedlostí formou, která byla v případě intermediální školy otevřena hledání. 

Znamená umění učit člověka žít? Ptá se Knížák již v roce 1964 v textu k akční přednášce Proč právě tak? Tato otázka charakterizuje i jeho pedagogický přístup, v němž kladl důraz na proces učení a sepětí umění s životem člověka. Pro Intermediální školu bylo charakteristické zadávání individuálních úkolů, které se podobaly intelektuálním cvičením. Tato zadání připomínala hádanky a burcovala studenty, aby dělali chyby, zkoušeli neznámá řešení. Jejich cílem nebylo ani tak dílo, jako cesta k němu.

Koncepce výstavy Umění už je nuda je zaměřena na současná díla, různost přístupů a témat napříč třemi generacemi bývalých studentů a pedagogů Intermediální školy ve vztahu k dnešku. Na výstavě by se měla objevit díla veřejně uznávaných autorů, umělců nacházejících se na počátku své cesty, ale i těch, kteří vystavují jen sporadicky mimo frekventované galerie nebo vůbec. Někteří absolventi dnes působí i jako pedagogové na vysokých školách a podílí se na formování dalších uměleckých generací. Z dnešního pohledu se volný pohyb mezi médii může jevit banálně. Intermedialita během posledních dekád doslova prostoupila náš život, těkáme mezi činnostmi, běžně měníme vztahy, pohlaví, zaměstnání, bydliště, záliby, neustále komunikujeme. Také většina umělců mění své výrazové prostředky, čemuž odpovídá i nabídka uměleckých škol, kdy intermediální ateliéry často splývají s ateliéry malířskými či sochařskými. Témata děl jsou často odtržena od reálného života a vnitřního prožívání. Obvykle vycházejí z virtuálního prostoru mediálního fóra a vizuální podoby rychle se střídajících módních trendů. Prezentace a kritika umění se přesouvá do virtuálního prostoru médií a prostoru sociálních sítí, kde jsou díla rychle hodnocena a konzumována společně s dalším množstvím produktů a permanentně se šířících informací. Setkáváme se tak s novou situací téměř neomezených možností a svobody. Hranice mezi jednotlivými médii a obory se rozpouští a mizí různost. Jakou funkci má v dnešním světě umění? Má volný pohyb mezi médii ještě smysl, když zmizeli pevné body? Je snaha vrátit umění do běžného života stále aktuální? A pokud ano, jakou formou? 

Na tyto a možná i na jiné otázky může odpovědět právě výstava autorů vzdělaných v dnes již klasické intermediální škole pod vedením umělce Milana Knížáka, který je uznáván v kontextu mezinárodního umění a přímo spojen s počátky postmoderního umění a intermediality ve světě.

První vernisáž:
28. 04., 18:00

Doba trvání výstavy a otevírací hodiny galerie:
28. 04. – 27. 05. 2023
úterý – sobota: 13:00 – 19:00

Provozovatel

Kampus Hybernská

Hybernská 4
Kampus Hybernská
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 777 467 220
Email:
marketing@kampush...
Email:
safarovak@email.cz
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://www.kampu...
GPS:
50,087126 14,429582
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Swap, workshopy & přednášky

Další edice HYB4 SWAP tentokrát pro milovníky zeleně a udržitelnosti.
Praha 1, Praha

Upcykláče aneb výroba květináčů z recyklovaných materiálů

Jaro je tady a s ním přichází období sázení. Co takhle si letos vyrobit vlastní originální truhlík?
Praha 1, Praha

Kreslení 3D perem pro děti

Dopolední workshop základy práce s 3D perem je určen pro děti od 9 let i dospělé. Technika umožňuje vytvářet pevné struktury a objekty, kterých se lze ihned po dokončení dotýkat.
Praha 1, Praha

Práce se dřevem – první kroky k výrobě nábytku ručními nástroji

V rámci tohoto workshopu se budeme věnovat práci se dřevem výhradně ručními nástroji bez použití elektrického nářadí. Cílem bude vytvořit jednoduchou stoličku za pomocí ručních japonských pilek, hoblíku, dláta či ručního vrtáku.
Praha 1, Praha

Workshop ke Světovému dni tuňáků

Jak vypadá tuňák a dokážeme umělecky zachytit mořský svět? Oslavme Světový den tuňáků kreativní dílničkou pro děti i dospělé.
Praha 1, Praha

Moje boty, tvoje boty

Kamila Ženatá vyzvala osm umělkyň a jejich dcery ke generačnímu dialogu, který zkoumá emoční odkaz jejich rodů. A.1 HYB4 Galerie se proměnila v byt rozdělený do několika pokojů – a v každém z nich se odehrává příběh, který vytvořila „rodinná sestava“ autorek.
Praha 1, Praha

Pavel Tichoň: Barotrauma – Čas & Tlak

Barotrauma je fyzické poškození tkání způsobené rozdílem tlaků mezi tělesnými dutinami a okolním prostředím. Nerovnováha tlaků způsobuje rozklad. Čas a tlak jsou hlavní činitelé těchto dějů.
Praha 1, Praha

Vivaldianno Shining Venice

Světová hudební show, slavící úspěchy napříč kontinenty se vrátila v nové verzi VIVALDIANNO Shining Venice.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kampus Hybernská

Kampus Hybernská je komplex domů a dvůr v Hybernské ulici č. 4, kde se setkává kreativita, umění, inovace a akademický svět. Probíhají zde přednášky, performance, koncerty, výstavy, projekce, diskuze a další akce pro širokou veřejnost.
Praha 1, Praha

Jan Čejka Gallery

Originálně pojatý prostor je situován v kulturním kampusu Filosofické fakulty v centru Prahy. Galerie má ambici stmelovat výrazné talenty, studentskou komunitu a veřejnost s již etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli.
Praha 1, Praha

Grand Relax v Praze

Luxusní spa a wellness v Praze. Relaxační, zdravotní a chirurgická péče. Profesionální masáže od fyzioterapeutů, originální pivní lázně, exkluzivní termální lázně.
Praha 1, Praha

Palác Špork v centru Prahy

Mezi ulicemi V Celnici a Hybernská v samém centru Prahy najdete unikátní soubor tří budov známý jako Swéerts-Sporckův palác neboli Palác Špork.
Praha 1, Praha

Divadlo Hybernia – muzikálová scéna v centru Prahy

Významné muzikálové divadlo sídlí v Domě U Hybernů, který na první pohled upoutá zajímavou empírovou podobou.
Praha 1, Praha

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Praha 1, Praha

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.
Praha 1, Praha

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Kampus

Kavárna Kampus otevřela po rekonstrukci v polovině března 2024, pod taktovkou Kampusu Hybernská. Přijďte si odpočinout v oáze uprostřed centra Prahy. Dejte si kávu, limonádu nebo ochutnejte slané i sladké dobroty od rodinného podniku Šťastná koza.
Praha 1, Praha

Bistro U Býka – československý gastro koncept otevírá své dveře v Praze

V novém Bistru U Býka, nacházejícím se na Hybernské ulici v centru Prahy, nabízí široký sortiment masných produktů, ryb a delikates od slovenského výrobce a distributora Tauris.
Praha 1, Praha

Bistro Sensa v Senovážné ulici

Sensa Fine Food Bistro je dostatečně elegantní na důležité pracovní schůzky a zároveň ideálně neformální pro posezení s přáteli. Ochutnejte třeba grilovanou chobotnici s pastinákovým pyré nebo Gyoza dim sum knedlíčky s pomerančovou omáčkou.
Praha 1, Praha

Kavárna Cacao Prague

Kavárna se nachází kousek od Prašné brány. Zmrzliny, dezerty a dorty si vyrábí podle vlastních receptur. K pití si dáte skvělou kávu, výběrové sypané čaje, čerstvě připravené šťávy, ale také koktejly a míchané nápoje se superfood přídavky.
Praha 1, Praha

Trezor Špork v restauraci Červený jelen

Přijměte pozvání do kulinářského Trezoru executive chefa Červeného Jelena, Marka Fichtnera. Najdete jej v pražském paláci Špork.
Praha 1, Praha

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.
Praha 1, Praha

Plzeňská pivnice v Obecním Domě v Praze

Plzeňská pivnice v pražském Obecním domě naplno navázala na svou slavnou prvorepublikovou tradici.
Praha 1, Praha

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.
Praha 1, Praha