Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea
Výstavy

Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea

Výstava „Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea“ s podtitulem „Mistr Jan Hus a jeho dědictví (1415–2015)“ si klade za cíl důstojným způsobem připomenout 600. výročí upálení Mistra Jana Husa v Kostnici.
Přitom chce prostřednictvím vybraných předmětů ze sbírek Národního muzea upozornit nejenom na význam jeho osobnosti, ale připomenout také Husův odkaz, který lze shledávat především v rovině náboženské a mravní. „Husův rok“ bude zajisté spojován také s připomenutím husitství, respektive doby husitské. Proto nebude opomenuta ani tato bezesporu významná epocha českých dějin, na níž měla Husova smrt na kostnické hranici stěžejní dopad.

Slovo „unikátní“ lze vskutku použít pro všechny vystavované předměty, ať už se jedná o ty dobové nebo mladší, jež byly Husovy připisovány pozdější tradicí, případně souvisejí s jeho „druhým životem“. Ve dnech 5. až 8. června 2015 bude po několika letech opět zpřístupněn v mnoha ohledech nejcennější výstavní exponát – originál Jenského kodexu. Ten představuje významnou památku nejen staročeské literatury a jazyka, ale i českého historického vědomí. Vůbec poprvé bude vystaveno několik předmětů.

Provozovatel

Nová budova Národního muzea

Vinohradská 1
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 224 497 430
Email:
nm@nm.cz
WWW:
www.nm.cz
GPS:
50,079076 14,431282
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Komentované prohlídky expozice Okna do pravěku

Nechte se provést zcela novou expozicí a poznejte, jak vypadal život na našem území před mnoha miliony let.
Praha 1, Praha

Miro Žbirka: Roky a dni v Národním muzeu

Národní muzeum se spolu s umělcovou manželkou Kateřinou rozhodlo připomenout osobnost Miro Žbirky prostřednictvím výstavy v Historické budově Národního muzea. 28 panelů, a řada podstatných i na první pohled nepodstatných věcí představí zpěvákův život a tvorbu.
Praha, Praha

Hrdinovia odboja

Výstava ilustrující protifašistický odboj na Slovensku.
Praha 1, Praha

Nikdy se nevzdáme!

27. května 1942 bylo po útoku na Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava vyhlášeno druhé stanné právo. Během 38 dnů byly zatčeny a popraveny desítky odbojářů. Poznejte osudy lidí, kteří pomohli odstranit kata českého národa.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.
Praha 1, Praha

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.
Praha 1, Praha

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.
Praha 1, Praha

Zázraky evoluce – nová expozice Národního muzea

Navštivte jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s nejznámějším exponátem Národního muzea, kostrou plejtváka myšoka, a dalšími 1 500 unikátními předměty.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha, Praha

Nebe Cocktail & Music bar na Václavském náměstí

Cocktail & Music Bar Nebe najdete v samém centru Prahy na Václavském náměstí. Dvoupatrový klub Nebe nabízí skvělé koktejly, příjemné posezení, každý den Dj, videoprojekci a v neposlední řadě i teplou kuchyni.
Praha 1, Praha

Francouzská restaurace Bílá kráva na Vinohradech

V Bílé krávě se přenesete do přátelské atmosféry francouzského venkova, přestože sídlí na pražských Vinohradech. To, co vám zde chtějí zprostředkovat nejvíc, je radost a potěšení, kterou Francouzi pociťují z dobrého jídla.
Praha 2, Praha

Restaurace Čestr – steakhouse z rodiny Ambiente

Pečlivě vybrané hovězí maso v mnoha labužnických úpravách, Plzeň z tanku a příjemné stylové nekuřácké prostředí – to je steakhouse Čestr.
Praha 1, Praha