Úvod > Kalendář akcí > Výstava Šťastný život v secesi
Výstavy

Výstava Šťastný život v secesi

Kdy 1. červen 2021 9:0030. září 2021 17:00
Oblíbená památka v současné době hostí jedinečnou výstavu. Správa hradu ve spolupráci s brněnským Letohrádkem Mitrovských a sběratelkou Zdenou Mudrákovou ze Zlína zve výletníky k nahlédnutí do šťastného života v secesi.

Módní styl secese vznikl koncem 19. století, zahrnuje období do první světové války. Postupně poznamenal běžný život a lidské činnosti téměř ve všech oblastech. Hlavně dámy, romantici, ale i milovníci historie se na Svojanově mohou pokochat nejen tím, co se v té době nosilo.

Jednotlivé části secesní expozice jsou uvedené informačními panely. Hned první panel obecně popisuje pánské, dámské i dětské secesní odívání. Na ostatních jsou články z dobového časopisu Šťastný život, který vycházel kolem roku 1900. Připomínají pedagogiku, oblékání dětí, jejich výchovu, také jak se měl prostírat stůl pro malou či velkou společnost, nebo třeba jak servírovat ovoce. Autoři výstavy nezapomněli ani na to, jak měly ženy zpříjemnit domov muži a rodině. Nechybí ani rady, jak pěstovat jemný mrav, jak vyzrát na muže, či jak doma cvičit.

Chcete vidět třeba i bohatě zdobené společenské šaty prababičky rytíře Bartoně z Dobenína? Pak se vydejte na Svojanov. Výstava je ke zhlédnutí do konce září 2021.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 17. 7. 2021