Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Ohně na Jordáně – obnovení tradice tzv. Husových ohňů na Jordáně
Společenské akce

Ohně na Jordáně – obnovení tradice tzv. Husových ohňů na Jordáně

6. července se uskuteční další ročník akce nazvané Ohně na Jordáně. Znovuobnovená tradice tzv. Husových ohňů na Jordáně, které se při oslavách výročí mistra Jana Husa zapalovaly už od devatenáctého století.
V minulosti pluly na voru po hladině Jordánu jako připomenutí jeho upálení. Každý rok si státním svátkem připomínáme upálení Mistra Jana Husa,upálení, které mělo zásadní vliv na dějinné události v Čechách, přineslo husitské války a předznamenalo vývoj k německé reformaci a rozpad katolické univerzality.
 
Rekonstrukce oslav znovu obnovuje tradici tzv.Husových ohňů na Jordáně, které se při oslavách výročí Mistra Jana Husajiž od 19. století zapalovaly na voru a tlačily po hladině Jordánu jako připomenutí jeho upálení. Letos se zapálení ohňů nekoná na Jordánské nádrži, ale na Housově mlýně!
 
Slavnost se bude konat přímo na den upálení, tzn. 6. 7. 2022, a to již po sedmé.
 
Zapalování ohně na Housově mlýně pojímáme jako intimní neopulentní připomínku úmrtí všech osob zahynuvších v plamenech, připomínáme si tím prostřednictvím slavného dne Jana Husa oběti všech čarodějnických procesů, živé zápalné oběti Jana Palacha, Zajíce a dalších.
 
Program na Housově mlýně začíná v 18:00. Těšit se můžete na šemířská vystoupení, prohlídky Filmové zbrojnice a živou kapelu. Od 19:00 se v přízemním sále uskuteční přednáška Mgr. Jakuba Smrčky, Th.D. na téma Jan Hus a
revoluční husitství. Vyvrcholením večera bude zapálení Husových ohňů na Housově mlýně ve 21:30.
 
Akce se koná za podpory města Tábor.
 

Provozovatel

Sdružení Housův Mlýn

P.O.BOX 67
390 00 Tábor
Tel.:
+420 775 630 665
Email:
info@housuvmlyn.cz
WWW:
www.housuvmlyn.cz
GPS:
49,415072 14,641024
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Tábor
Tipy na výlet:
Tábor a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Danny Liška – Spektrum

Výstava táborského rodáka.
Tábor, Jihočeský kraj

Staročeský vánoční trh v Táboře

Tradiční vánoční trh v kulisách historického centra.
Tábor, Jihočeský kraj

Vánoce ve světě

Tradiční vánoční výstava.
Tábor, Jihočeský kraj

Čertoviny

Uličky Starého Města zaplní družiny Mikuláše s čerty a anděly.
Tábor, Jihočeský kraj

Poutní kostel Klokoty

V příměstské části Tábora, v Klokotech, se nachází poutní areál s chrámem. Klokoty představují cíl oblíbených vycházek. Z Kotnova přes Holečkovy sady, pojmenované na počest významného spisovatele a překladatele Josefa Holečka (1853-1929), který v Táboře studoval, sem vede křížová cesta.
Tábor, Jihočeský kraj

Geologická expozice Pod Klokoty v Táboře

Nově vybudovaná expozice se nalézá v lomu na pravém břehu Lužnice pod městem Tábor. "Lidé si myslí, že kameny jsou němé. A přitom je tak snadné přimět kámen k řeči" to je motto geologické expozice Pod Klokoty v Táboře, jejímž záměrem je předvést široké veřejnosti vybrané druhy hornin.
Tábor, Jihočeský kraj

Via ferrata v Táboře

V táboře si mohou milovníci skalního lezení vyzkoušet krátköu cvičnou ferratu, vhodnou zejména pro začátečníky. Vysoká je asi 30 metrů s obtížností B. Po celé délce trasy je dobře uchycené ocelové lano a několik stupových kramlí.
Tábor, Jihočeský kraj

Klokotská alej v Táboře

Převážně lipová alej vede od Klokotského kláštera směrem k Tismenickému údolí. Tvoří ji 94 lip malolistých a tři olše lepkavé. Stroym lemují cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836.
Tábor, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Obývák coffee & cocktail bar v Táboře

Obývák Káva a Bar se specializuje na přípravu kvalitních míchaných nápojů, kávy z vlastní pražírny a dalších nápojů a jídel.
Tábor, Jihočeský kraj

Restaurace U Zeleného stromu

Stylová restaurace v historickém centru Tábora se specializací na tradiční českou kuchyni s lehkými přesahy do okolních zemí.
Tábor, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák Tábor

LH Hotel Dvořák Tábor Congress & Wellness je situován v historickém centru Tábora, v areálu hradu Kotnov. Hotel byl vybudován přestavbou bývalého pivovaru, čímž vznikl jedinečný a stylový prostor v dobových pivních lázních a restauraci La Cave, kde na vás dýchne trocha historie.
Tábor, Jihočeský kraj

Restaurace Goldie v Táboře – vychutnejte si elegantní a klidnou atmosféru

Restaurace Goldie hotelu Nautilus láká na vynikající jídlo a širokou nabídku nápojů. Ochutnejte pestrou paletu českých i mezinárodních specialit. Vysoké stropy a velká okna vytvářejí elegantní a klidnou atmosféru s nádherným výhledem na Žižkovo náměstí v Táboře.
Tábor, Jihočeský kraj