Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Turistická tramvaj 42 v Praze
Prohlédněte si krásy metropole z okna historické tramvaje, na trase linky 42. Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví na všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících.
Na lince se střídají historické vozy, nejstarší z doby rakousko-uherské monarchie, ale také vozy T1, T2 a T3 z přelomu 50. a 60. let 20. století. Trasa je okružní, jejíž výchozí a konečnou zastávkou je smyčka Dlabačov

Dlabačov – Pohořelec – Brusnice – Pražský hradKrálovský letohrádek – Malostranská – Právnická fakulta – Čechův most – Dlouhá třída – Náměstí Republiky – Masarykovo nádraží – Jindřišská – Václavské náměstí – Vodičkova – Lazarská – Národní třídaNárodní divadlo – Újezd – Hellichova – Malostranské náměstí – Malostranská – Královský letohrádekPražský hrad – Brusnice – Pohořelec – Dlabačov.
 

Provoz:

Na zastávkách má turistická tramvaj vlastní jízdní řád, barevně odlišený od běžných jízdních řádů. Platnost jízdenky: 24 hodin, přičemž cestující je oprávněn během této doby podniknout neomezený počet jízd. Cena: 250 Kč/150 Kč zlevněné jízdné (děti 4–15 let, studenti do 26 let, senioři od 65 let). Sleva 50 Kč na jízdenku po předložení vstupenky jednoho z objektů ve správě Prague City Tourism (platí pouze v den platnosti vstupenky pouze při zakoupení přímo v historické tramvaji 42 a při platbě platební kartou).
 

Prodej lístků:

Prodej lístků probíhá přímo v tramvaji:
  • lze zakoupit ve voze u průvodčího (platba v hotovosti, nebo platební kartou).
  • v prodejních místech Prague City Tourism a. s.
  • TIC Staroměstská radnice, Staroměstské náměstí 1, Praha 1
  • TIC Na Můstku, Rytířská 12, Praha 1
  • IC Petřínské rozhledny, Petřínské sady 633, Praha 1
  • v e-shopu

Jednosměrná okružní trasa, jejíž výchozí a konečnou zastávkou je smyčka Dlabačov. Doba jízdy jednoho okruhu je cca 55 minut. Vůz poznáte podle jeho historického vzhledu a označení číslem 42. Po dobu provozu linky 42 není provozována tradiční historická linka 41, protože by se provoz obou linek z velké části překrýval. Svézt se však můžete také linkou 43, která vás proveze z Vozovny Střešovice až k Planetáriu Praha vždy o víkendu.
 

Platba lístku přes mobil nebo bitcoiny

V tramvaji lze od sezóny 2022 platit přes platební terminál v mobilu. Mimo to lze za jízdenku platit také kryptoměnami – bitcoinem nebo třeba měnou etherea. Obrovskou výhodou aplikace je to, že zákazník zaplatí v kryptu, ale obchodník si může vybrat, zda chce přijmout platbu v kryptoměně či v tradiční měně, například v korunách. Společnost mu podle jeho instrukcí zašle celou částku buď do jeho kryptopeněženky nebo na bankovní účet. Obchodník tedy s přijímáním kryptoměn nemá vůbec žádné starosti, vše funguje zcela automaticky.

Na Svatomikulášskou městskou zvonici za výroční cenu

Na víkend 18. – 19. února jsme pro vás připravili zvýhodněný vstup za 65 Kč do Svatomikulášské městské zvonice z roku 1755, která sloužila zároveň jako požární hláska a v níž si v 60. letech 20. století zřídila svou pozorovatelnu Státní bezpečnost.
Praha 1, Praha

Pražské Quadriennale 2023

Tématem následujícího Pražského Quadriennale je RARE ve smyslu vzácné, unikátní i syrové. Již 15. ročník se odehraje v Pražské tržnici.
Praha 1, Praha

Za starými pověstmi českými na Vyšehrad

Projděte se místy, kudy kráčely mýtické dějiny naší země a našeho národa, a seznamte se se starými pověstmi českými i pověstmi staroslavného Vyšehradu.
Praha 1, Praha

Za strašidly staré Prahy podhradím až na Hrad

Strašidelná vycházka podhradím i Hradem, kde vám strašidelný průvodce představí osobně některá malostranská i hradní strašidla a o zbylých povypráví coby velký znalec všech pražských pověstí.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Smaltérie – kreativní dílna

Unikátní dílna, kdy si vytvoříte vlastní smaltovaný originál.
Praha 1, Praha

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.
Praha 1, Praha

Pozorovatelna StB Kajka ve věži chrámu sv. Mikuláše

Ve věži Chrámu sv. Mikuláše na Malostranském náměstí v Praze se nacházela pozorovatelna Státní bezpečnosti s názvem Kajka, která zde působila v letech 1952 – 1989. Dnes je zde rekonstruovaný byt věžníka, který spravuje Prague City Tourism.
Praha 1, Praha

Venkovní dobrodružné hry

Venkovní dobrodružné hry pro rodiny s dětmi od 5 let. Luštěte úkoly a hledejte indicie, které vás dovedou k pokladu. Aktuálně jsou trvale postavené hry v Říčanech u Prahy, v Štěchovicích a v neznámých uličkách Prahy 1. Stačí objednat materiály a vyrazit.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Střelák – letní scéna Malostranské besedy

Střelecký ostrov nebo také Střelák – klid, láska, umění, dobré jídlo, pití a výtečná káva na nejlepším ostrově v Praze přímo mezi Národním divadlem a Újezdem.
Praha 1, Praha

Restaurace Pálffy palác – luxusní romantická restaurace v Praze

Restaurace Pálffy palác patří k významným vrcholně barokním palácům v Praze. Restaurace Vám nabízí neopakovatelný gastronomický zážitek doplněný neopakovatelnou atmosférou a přátelským personálem. To pravé místo nejen pro nevšední události.
Praha 1, Praha

Residence U Černého orla

Rodinný luxusní hotel v Praze je ideální volbou pro romantické pobyty či páry milující historii a hledající odpočinek pod Pražským hradem. Samotná lokalita Residence U Černého orla v srdci Prahy volá po objevování starých pražských legend a putování po Královské cestě.
Praha 1, Praha

Alchymistická hospůdka Kellyxír

Denně od 11:00 do 22:00 můžete ochutnat a vychutnat kouzelnou atmosféru netradičního prostředí alchymistické hospůdky Kellyxír a její elixíry.
Praha 1, Praha