!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Graniton: užitková a umělecká keramika 1907 – 1928
Graniton: užitková a umělecká keramika 1907 – 1928
"> ">
1.7.
16.8.
+ Přidat foto
Výstavy

Graniton: užitková a umělecká keramika 1907 – 1928

Kdy 1. červenec 2020 9:0016. srpen 2020 18:00
Otevření hlavní letošní letní výstavy Prácheňského muzea je za dveřmi. Jejím tématem bude dříve polozapomenutý československý fenomén, který se před pár lety dočkal svého zaslouženého znovuobjevení.
Graniton. Keramika z počátku 20. století, která dnes zdobí světové umělecké sbírky.

V současné době mimořádně populární a oceňované kusy kávových a čajových servisů, váz či plastik zaplní prostory muzejní Galerie. Firmu založili roku 1907 Josef Rydl a Karel Thon. Jejich továrna se nacházela ve Svijanech, ale obchodní zastoupení a sklady měla bez nadsázky po celém světě. Historie Granitonu je poměrně krátká, umělecká produkce zanikla již roku 1928, ale díky spolupráci se špičkovými umělci své doby se stačil zapsat do dějin zejména secesní a kubistické umělecké a užitkové keramiky.

Výstavu pořádá muzeum ve spolupráci s MUDr. Jiřím Hořavou. Sběratel a autor publikací s uměleckoprůmyslovým zaměřením se pohybuje v oboru již desítky let. Své sbírky prezentoval již na mnoha veletrzích a výstavách. S Prácheňským muzeem spolupracoval již před šesti lety na výjimečné výstavě píseckého malíře na porcelán Jana Zachariáše Quasta, ke které napsal katalog s obsáhlým soupisem díla.

Výstava Granitonu v Písku představí průřez produkcí firmy, do vitrín bude instalováno několik stovek exponátů. Prezentovány budou nejen předměty z okruhu uměleckého sdružení Artěl a špičková umělecká díla, jako jsou třeba práce od návrhářů Vlastislava Hofmana a Pavla Janáka. Legendární "vajíčko" či dóza "krystal" se navíc dochovaly jen v několika exemplářích. K vidění však bude i běžné zboží, které umožňovalo firmě Graniton ekonomické přežití.
  
Do světa keramiky se pak může každý vydat od 1. července až do 16. srpna, třeba i během několika tradičních komentovaných prohlídek.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 6. 2020