Sportovní akce

GigaCzech 2023

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Sportovní akce v celé ČR.
Unikátní závod s kombinací 5 disciplín, které můžeš absolvovat sám, ve dvojici nebo v týmu pěti kamarádů, kolegů či rodinných příslušníků. Jedná se o jízdu na silničním kole, plavání, inline brusle, horské kolo a běh.
Jedná se o závod 5 disciplín za 1 den – plavání, inline brusle, silniční kolo, horské kolo, běh s určitými vzdálenostmi. GigaCzech můžete absolvovat v následujících kategoriích: Single (muži i ženy absolvují všech 5 disciplín samostatně), Couple (dvojice; je povoleno rozdělit pouze poslední disciplínu běh mezi oba závodníky tzn. každý poběží jeden 5 km dlouhý okruh. Oba závodníci tak absolvují dvě celé disciplíny a půlku běhu) a Team of Five (každá celá disciplína musí být absolvována jedním závodníkem, není možné si disciplíny rozdělit).

Startuje se v sobotu 2.9. v 9:30 na náměstí Míru na Mělníku.
 
  • Silniční kolo (41 km): trať nebude plně uzavřena, pořadatel zajišťuje pouze částečnou uzavírku a každý účastník závodu je povinen dodržovat pravidla silničního provozu, pokynů policie a pořadatelů. Helma je povinná a jsou povoleny všechny typy kol splňující bezpečnostní kritéria. Silničáři budou startovat z hlavního centra závodu na Mírovém náměstí. Z centra Mělníka se vydají na jih přes Bozánky, Vrbno, Lužec nad Vltavou až do Úžic. Odtud se pak vracejí jinou cestou zpátky až do Bozánek, kde uhybají na sever a svoji disciplínu zakončují na Barabě.
  • ​Plavání (1,5 km): použití neoprenu je povinné. Plavat se bude v lomu Baraba.
  • Inline brusle (13 km): upravovaná cyklostezka, rovinatá trať. Helma je povinná a jsou povoleny všechny typy inline bruslí. Začíná se na Barabě a končí na hlavním náměstí v Mělníku. Z Baraby vyráží na inline stezku, po které se vydávají směr Horní Počáply a zpět. Z cyklostezky sjíždějí před mostem Josefa Straky, most přejedou na bruslích a pokračují do kopečku ulicí K Mostu až k Vrázově vyhlídce. Tam na ně čekají již běžecké boty na přezutí. Brusle nechávájí na vyhlídce nebo dobíhají s nimi v ruce posledních 600 m historickým centrem Mělníka. Svoji disciplínu zakončují na nám. Míru.
  • Horské kolo (25 km): trať nebude uzavřena, pořadatel zajišťuje pouze částečnou uzavírku a každý účastník závodu je povinen dodržovat pravidla silničního provozu, pokynů policie a pořadatelů. Helma je povinná. Jsou povoleny všechny typy kol splňující bezpečnostní kritéria. Trasa povede po zpevněných cestách. Biková trasa začíná sjezdem z náměstí dolů k vodě, kde se asfaltový povrch mění zpevněné pěšinky, trasa podél vody s krásným výhledem na zámek Mělník je dovede zpět na okraj města kde začíná stoupáku až na náměstí. Následuje průjezd kolem parťáků z týmu, malé občerstvení a rychle na již známý sjezd k vodě a dál po stejné trase.
  • ​Běh (10 km): 2 x 5 km dlouhý okruh po zpevněných cestách. Běžci zakončí GIGACZECH 2023 dvěma 5 km dlouhými okruhy. Proběhnou se skrz historické centrum města, přes Vrázovu vyhlídku dolů k řece a podél vody až k soutoku Labe a Vltavy. Za soutokem po Labské cyklostezce mírně do kopečka na Poutní cestu Blaník – Říp. Po pěkné rovince až do centra města na hlavní náměstí.


O závodu GigaCzech

Tým, který se stará o letošní závod je týž, jenž stojí za šestiletou tradicí multi-sportovního závodu Gigathlon Czech Republic, který u nás probíhal v letech 2016 – 2021. Gigathlon původem pochází ze Švýcarska, kde první ročník sahá až do roku 1998. Díky svému unikátnímu konceptu, týmovému duchu a tradici každoročního přemísťování z kantonu do kantonu se stal Gigathlon ve Švýcarsku rychle velmi populární s tisíce gigathlety na startu. 
 
V roce 2016 přinesl Jan Plachý Gigathlon do ČR. První čtyři roky i u nás putoval Gigathlon po republice a nabízel závodníkům s každým dalším ročníkem nové trasy. Premiéra proběhla v roce 2016 na Lipně, další rok jsme se přesunuli na Olšinu (2017), v roce 2018 jsme opustili Jižní Čechy a zamířili do Středočeského a Ústeckého kraje, konkrétně do Račic a okolí. V roce 2019 jsme propojili Račice s Mělníkem a nakonec usadili na dva poslední ročníky 2020 a 2021 na Mělníku
 
V loňském roce se švýcarský majitel značky Gigathlon, rozhodl tuto kapitolu uzavřít finálním závodem Gigathlon Switzerland 2022. Za těchto okolností proběhla derniéra závodu Gigathlon Czech Republic již v loňském roce na Mělníku a my tak vykopáváme nové dobrodružství GIGACZECH...

Aktuality

Mělnické vinobraní 2024

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.
Mělník, Středočeský kraj

Dny lidové architektury ve Středočeském kraji – Ledčice

Zveme vás na další ročník Dnů lidové architektury. Tentokrát se uskuteční na Cinkově statku v Ledčicích na Mělnicku!
Mělník, Středočeský kraj

Mělnické medvídkování aneb s medvídky za historií Mělníka

Dětská část výstavy k výročí 750 let od první písemné zmínky o Mělníku jako městě s hernou a hledáním pokladu...
Mělník, Středočeský kraj

Mělník v čase – 750 let města

Výstava věnovaná významným milníkům mělnické historie. Vystaveny budou pozoruhodné artefakty z muzejní sbírky spojené s dějinami města. Nebudou chybět interaktivní prvky.
Mělník, Středočeský kraj

Projděte se Mělníkem s kocourkem Švarcíkem

Oblíbená naučná procházka historickým jádrem Mělníka pro rodiny s dětmi...
Mělník, Středočeský kraj

Mělnický košt 2024

Opět se mělničtí vinaři sejdou v krásném historickém centru Mělníka, aby dali všanc svá vína a nechali obyvatele města a širokého okolí „okoštovat“ vše, co skrývají jejich vinné sklepy. Těšte se na Mělnický košt v sobotu 10. srpna 2024.
Mělník, Středočeský kraj

Ozdobné sklenice na cereálie

Workshop.
Mělník, Středočeský kraj

Baťa a Kalábůf něžný beat

Koncert.
Mělník, Středočeský kraj

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.
Mělník, Středočeský kraj

Máchova cesta z Mělníka na Máchovo jezero

Máchova cesta je část červeně vyznačené mezinárodní trasy E10, původně samostatný úsek určený pro pěší turisty v úseku od Mělníka přes Kokořínsko až ke hradu Bezdězu a městečku Doksy, břehu Máchova jezera a do obce Zahrádky. Celá cesta měří 61 km.
Mělník, Středočeský kraj

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.
Mělník, Středočeský kraj

Galerie Ve Věži Mělník

Gotická věž Pražské brány představuje nejstarší dochovanou součást středověkého městského opevnění. Současná podoba těla věže pochází z roku 1536. Věž sloužila i jako vězení, později zde byl vybudován vodojem. Od 60. let 20. století je Pražská brána využívána jako galerie výtvarného umění.
Mělník, Středočeský kraj

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Naproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi.
Mělník, Středočeský kraj

Evropská dálková trasa E10 – pěšky Českem od severu k jihu

Evropská dálková trasa E10 Česko málem půlí. Rodí se na Kap Arkona na Rujáně, německým územím se dostává k Varnsdorfu, překračuje České středohoří, míří do Prahy a dále přes Brdy, do jižních Čech k Českým Budějovicím a na hraniční přechod Radvánov.
Mělník, Středočeský kraj

Kaple svaté Ludmily na zámku Mělník

Sv. Ludmile je věnována kaple na zámku Mělník.
Mělník, Středočeský kraj

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.
Mělník, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařská oblast Čechy

Víno je u nás doménou hlavně na jižní Moravě, ale prozkoumat vinařské Čechy, česká vína a vše, co se kolem nich točí, stojí za to. A přišli na to i samotní vinaři, kteří se ochotně otevírají zájemcům o vinařkou turistiku. Vinařství v Čechám má nejen rostoucí kvalitu, ale i mnohosetletou tradici.
Mělník, Středočeský kraj

Restaurace na Hradbách v Mělníku

Restaurace se nachází v Mělníku v unikátních prostorách středověké fortifikace ze 13. století.
Mělník, Středočeský kraj

Němý Medvěd – Burger & Beer Bar Mělník

Minipivovarská pivnice se špičkovými burgery! Piva z vlastního, ale i jiných lokálních pivovarů, vyhlášená kuchyně, široký výběr rumů, příjemné prostředí.
Mělník, Středočeský kraj

Café Živel

Rodinná kavárna s herničkou pro děti a zahrádkou.
Mělník, Středočeský kraj

Kafe Mělník ve Věži

Kafe Mělník je ikonickým místem každého milovníka kávy i čaje v Mělníku. Je umístně ve "věži", Pražské bráně na náměstí 5. května.
Mělník, Středočeský kraj

Kavárna TaStodola

Navštivte útulnou kavárnu v srdci Mělníka. TaStodola se nachází v uličce od náměstí a překvapí vás unikátním designem a dobrou kávou z lokální pražírny. Na výběr dostanete z klasických i bezlepkových dortů.
Mělník, Středočeský kraj

Penzion U Zámku Mělník

Přímo v srdci historického centra města Mělníka u zámku nabízíme romantické, stylové a přátelské ubytování.
Mělník, Středočeský kraj

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Víno Ludmila je pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. Od konce 19. století se stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzn. „kalamářů“.
Mělník, Středočeský kraj