Úvod > Kalendář akcí > Formanův nejen filmový festival
Formanův nejen filmový festival
"> Formanův nejen filmový festival
20.5.
22.5.
Přidat foto
Festivaly

Formanův nejen filmový festival

V Čáslavi od 20. do 22. května 2022 proběhne 1. ročník Formanova (nejen) filmového festivalu věnovaného Miloši Formanovi k jeho letošnímu nedožitému jubileu. Jedná se o multižánrový festival pro milovníky filmů, hudby, skvělé zábavy, děti, ale i pro odbornou veřejnost.
 V Čáslavi od 20. do 22. května 2022 proběhne 1. ročník Formanova (nejen) filmového festivalu věnovaného Miloši Formanovi k jeho letošnímu nedožitému jubileu. Jedná se o multižánrový festival pro milovníky filmů, hudby, skvělé zábavy, děti, ale i pro odbornou veřejnost.Na programu je necelá desítka Formanových filmů, premiéra nového dokumentu Forman a Čáslav, koncerty, výstavy, filmové workshopy i řada přednášek a setkání se zajímavými osobnostmi. 

Akce bude na několika místech. Hlavním dějištěm je Kino Miloše Formana a Dusíkovo divadlo, další program ale nabídne i městská galerie či evangelický kostel, kde bude vystavena Kniha pokřtěných s úplně první historickou zmínkou o Miloši Formanovi. Na workshopech si mohou zájemci vyzkoušet základy filmového herectví i tvorbu animovaných filmů metodou stop motion animace. Na přednáškách se návštěvníci dozví o restaurování filmů Miloše Formana a uvidí nikdy nepublikované záběry. Dozví se, která z verzí filmů je původní, jak se lišily Formanovy filmy u nás a v zahraničí, o kritice požárnického hnutí k filmu Hoří má panenko i o planetce Miloše Formana ve vesmíru. V ulicích města se připravuje výstava Matěje Formana.

Festival bude slavnostně zahájen koncertem filmové hudby pražské Filmharmonie, po kterém následuje jedinečný zážitek – Amadeus v kulisách historického sálu Dusíkova divadla. Sobotní program festivalu odpoledne doplní otevřený šachový turnaj Miloše Formana a noční akce Good Cigar, raise a drink and shout, kde se budou degustovat Formanovy oblíbené doutníky, pít a vzpomínat na slavného režiséra. V průběhu celého víkendu pak probíhá happening Čáslavská tramvaj, který odkazuje ke vzpomínce Miloše Formana na Čáslav jeho dětství.
 
„Možná ne všichni vědí, že Miloš Forman miloval tramvaje a v dětství usilovně zjišťoval, jestli je Čáslav dost velká na to, aby v ní mohly jezdit… Proto začal krokovat město. Změřil ho několikrát, ale nikdy nenakrokoval dost. Tak pochopil, že je pro něj Čáslav malá a bude ji muset opustit.“ Každý, kdo se rozhodne happeningu účastnit, může uložit odpovědi s množstvím kroků v Kině Miloše Formana. „Kdo ví, třeba v závěru festivalu zjistíme, že se tramvaje nakonec v Čáslavi Miloš Forman dočká.“
 
Zobrazit více
Dusíkovo divadlo v Čáslavi

Dusíkovo divadlo v Čáslavi

Čáslav, Středočeský kraj
Synagoga Čáslav

Synagoga Čáslav

Čáslav, Středočeský kraj
Městské lázně Čáslav

Městské lázně Čáslav

Čáslav, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Grand v Čáslavi

Hotel Grand v Čáslavi

Čáslav, Středočeský kraj
Restaurace a penzion Česká koruna Čáslav

Restaurace a penzion Česká koruna Čáslav

Čáslav, Středočeský kraj
Pivovar Tupadly

Pivovar Tupadly

Tupadly, Středočeský kraj
Noc na Kačině – apartmány kočárovna

Noc na Kačině – apartmány kočárovna

Svatý Mikuláš, Středočeský kraj