Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Folklorní festival Setkání Hanáků
Festivaly

Folklorní festival Setkání Hanáků

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Olomoucký kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
14. ročník folklorního festivalu nabídne na dvou scénách bohatý program. Přímo na Masarykově náměstí v Kojetíně a v parku na ul. Komenského se ve sváteční den 28. září 2023 představí více než pět set členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích.
Čtrnáctý ročník putovního folklorního festivalu Setkání Hanáků nabídne v Kojetíně program plný pestrobarevných krojů, tanců a písní. Na Masarykově náměstí a v parku za synagogou se ve sváteční den 28. září 2023 představí přes 500 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích.

Po ranním vyhrávání dechových hudeb zahájí každoroční poctu tradicím, krojům, písním a tancům z Hané bohoslužba s lidovými zpěvy a účastí krojovaných v 9:30 v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V 11:15 se stovky krojovaných Hanáků vydají průvodem z náměstí Republiky ulicí Tyršovou a Svatopluka Čecha až k hlavnímu místu konání festivalu – na Masarykovo náměstí. Folklorní festival bude slavnostně zahájen ve 12:00 z podia na hlavním náměstí, kde přehlídka poběží až do 18 hodin.

Celý den zahájí vyhrávání dechových kapel v ulicích Kojetína, následovat bude průvod krojovaných Hanáků centrem města a slavnostní zahájení festivalu. Folklorní soubory se pak spojí v programu Taneční pocta sběratelce Ludmile Mátlové-Uhrové, vystoupí také nejlepší dětští zpěváčci, jednotlivé hanácké soubory a cimbálové i dechové muziky. Na scéně v parku za synagogou (ul. Palackého) během odpoledne vystoupí další folklorní taneční soubory, včetně Hanáků a malých Hanáčků z Bezměrova, Choliny, Kroměříže, Martinic, Němčic na Hané, Postřelmova i z Prahy. Na závěr festivalu od 17 hodin vystoupí world music muzikanti s moravskými kořeny Tomáš Kočko & Orchestr.

Nebudou chybět ani projížďky kočárem taženým koňmi, prohlídky kojetínské synagogy, exkurze do Měšťanského pivovaru, krojová poradna, projekce „folklorní televize“ na nádvoří informačního centra, bohaté občerstvení a řemeslné trhy.
 

Program slavnosti

 • 9:30 bohoslužba s lidovými zpěvy (kostel Nanebevzetí P. Marie, Farnost Kojetín)
 • 11:15 krojovaný průvod městem (nám. Republiky – Tyršova ul. – Svatopluka Čecha – Masarykovo nám.)
 • 12:00 Slavnostní zahájení festivalu (Masarykovo nám.)
 • 12:30 Komentovaná přehlídka krojů (Masarykovo nám.)
 • 13:00 Zpěváčci – koncert malých zpěváků lidových písní z Hané (Masarykovo nám.), doprovází Cimbálová muzika Parádnica
 • 13:45 Taneční pocta Ludmile Mátlové-Uhrové – galaprogram folklorních souborů, režie E. Zehnalová (Masarykovo nám.) Účinkují: Hanácká beseda Kojetín, Folklorní soubor Haná Přerov, Malý Mánes Prostějov, Folklórní soubor Mánes Prostějov, Folklorní soubor Hanačka Litovel, Hanácká môzêka Litovel, Hanácký mužský sbor Rovina, Hanácký soubor písní a tanců KLAS Kralice na Hané
 • 15:15 Kojetínsky hodovy právo – ukázka tradičního předávání práva a vyplácení radních Hanácká beseda Kojetín (Masarykovo nám.)
 • 16:00 Odhalení pamětní desky na rodném domě Ludmily Mátlové-Uhrové (Vyškovská 410)
 • 17:00 Tomáš Kočko & Orchestr – world music s moravskými kořeny (Masarykovo nám.)


Park na ul. Palackého (za synagogou)

od 13 hodin: HANÁCI Spolek rodáků a přátel Hané v Praze, Omladina Martinice, Hanácký soubor písní a tanců KLAS Kralice na Hané, Folklorní soubor Haná Přerov, Hanácké sóbor Kroměříž, Cholinka Cholina, Pantlék z.s., Týnečáci Velký Týnec, Markovice Postřelmov, Bezměrováček Bezměrov
 

Doprovodný program

 • krojová poradna
 • řemeslné trhy
 • bohaté občerstvení
 • projížďky kočárem
 • parní vlak z/do Tovačova tovacovka.cz
 • folklorní televize nádvoří VIC Kojetín
 • prohlídky synagogy na Husově ul.
 • exkurze do Měšťanský pivovar Kojetín v určené časy (omezená kapacita)
 

Výstavy

 • Vzdělávací a informační centrum MěKS Kojetín, Masarykovo nám. 8
 • Ludmila Mátlová-Uhrová
 • Když byla technika ještě v plenkách
 • Ztracená tvář Hané
 • Kojetín v proměnách času

Umění je stav duše XIII.

Tvorba klientů Psychiatrické nemocnice v Kroměříži.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hebké kouzlo Vánoc – Poetická tvorba Ivany Langrové

Vánoční výstava v Muzeu Kroměřížska.
Kroměříž, Zlínský kraj

Vánoce na zámku Tovačov

Užijte si 9. a 10. prosince prohlídky vánočně vyzdobeného zámku Tovačov.
Tovačov, Olomoucký kraj

Vánoce na zámku Tovačov

Vánoce na zámku s vánočním jarmarkem.
Tovačov, Olomoucký kraj

Advent na zámku Kroměříž

Speciální komentované prohlídky zaměřené na Advent a jeho svátky slavnostně vyzdobenými sály.
Kroměříž, Zlínský kraj

Výstava Jiřího Netíka – Blízká setkání

Zveme všechny Milovníky umění na výstavu „Blízka setkání“ od Jiřího Netíka, talentovaného českého řezbáře a sochaře.
Kroměříž, Zlínský kraj

Advent na zámku Kroměříž

Speciální komentované prohlídky zaměřené na Advent a jeho svátky slavnostně vyzdobenými sály.
Kroměříž, Zlínský kraj

Vánoce na Arcibiskupském zámku v Kroměříži 2023

O adventních víkendech zveme na prohlídky vyzdobenými Reprezentačními sály Arcibiskupského zámku.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hrůzostrašné sklepení v Kojetíně

Navštivte Hrůzostrašné sklepení Vzdělávacího a informačního centra v Kojetíně. Jedná se pouze o atrakci a nevychází z žádné historie.
Kojetín, Olomoucký kraj

Expozice Ztracená tvář Hané v Kojetíně

V zadní části v budově Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí v Kojetíně si můžete prohlédnout velmi pěknou národopisně koncipovanou expozici kojetínského muzea s názvem Ztracená tvář Hané.
Kojetín, Olomoucký kraj

Biocentrum Kojetín

Biocentrum o rozloze cca 10 ha se nachází v prostoru „Pod oborou“. Utváří ho soustava průtočných a neprůtočných tůní, vodních příkopů a manipulačních objektů. Část biocentra je zpřístupněna i turistům. Zhruba dvoukilometrová naučná stezka je doplněna i o herní prvky.
Kojetín, Olomoucký kraj

Naučná stezka a rybník v Chropyni

Ze středověké rybniční soustavy v okolí Chropyně se dochoval pouze Chropyňský rybník. Má rozlohu asi 22 ha, jsou v něm dva ostrůvky, zčásti leží v zámeckém parku a je domovem mnoha vzácných druhů fauny a flory. Lužním lesem v jeho okolí vede naučná stezka Okolo Chropyně.
Chropyně, Zlínský kraj

Zámek Chropyně

S městečkem v rovinách Hané je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi. Ve zdejším zámku jsou umístěny expozice chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu.
Chropyně, Zlínský kraj

Kamínkovská chropyňská stezka

Chcete vyrazit na netradiční procházku? Máte chytrý mobil? Tak pojďte do toho. Důležité je ještě, aby váš telefon uměl číst QR kódy.
Chropyně, Zlínský kraj

Rodný dům Emila Filly v Chropyni

Malíř Emil Filla se narodil 4. dubna roku 1882 v Chropyni v budově současného železničního nádraží. V budově je dnes čekárna a prodej jízdenek. Budova prochází rekonstrukcí a bude na ni umístěna pamětní deska Emila Filly.
Chropyně, Zlínský kraj

Koupaliště Chropyně

Koupaliště v Chropyni má dlouholetou tradici a je velmi oblíbeným cílem všech turistů a cestovatelů.
Chropyně, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hospůdka na Haldě v Boršicích se soukromým rybářských revírem

Hospůdka na haldě se nachází Boršicích se nachází v srdci Slovácka, nedaleko královského města Uherské Hradiště, téměř na úpatí chřibských lesů. V zimě je rybník Halda ideální pro lovy na dírkách.
Boršice, Zlínský kraj

Farma Borůvka – Borůvková farma Postoupky

V roce 2020, z nadšení a lásky k přírodě, na ploše 3,6 ha založil majitel rodinnou borůvkovou farmu, na které má vysazeno přes 12 000 rostlin.
Kroměříž, Zlínský kraj

Penzion Zlobice u Kroměříže

Penzion Zlobice najdete v malé vesničce od krásného města Kroměříž. Útulné ubytování si zde užijí rodiny, sportovní oddíly nebo páry hledající romantiku jen ve dvou. Odpočinout si můžete v novém wellness centru přímo v hotelu, nebo si přijďte zahrát bowling s přáteli a posedět ve vinném sklípku.
Zlobice, Zlínský kraj

Dům hostů klášter Kroměříž

Ubytování se nachází v areálu kláštera milostrdných sester sv. Kříže v Kroměříži.
Kroměříž, Zlínský kraj

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.
Kroměříž, Zlínský kraj

Hotel Purkmistr Kroměříž

Ubytujte se přímo na Velkém náměstí v centru Kroměříže. Historický objekt hotelu z 15. století prošel citlivou rekonstrukcí a svým hostům tak nabízí jedinečné ubytování s výhledy na arcibiskupský zámek.
Kroměříž, Zlínský kraj

Pivovar Černý Orel

Posezení s přáteli, pracovní schůzky, rodinné oslavy. To vše vám nabízí Černý Orel v samém srdci Kroměříže s výhledem na Arcibiskupský zámek a náměstí!
Kroměříž, Zlínský kraj

Čokoládovna Yesterka v Kroměříži

Čokoládovna Yesterka vyrábí čokoládové pralinky ručně a za pomoci prvotřídních tempírek v Kroměříži od roku 2015. Používá se zde pouze prvotřídní belgická čokoláda Callebaut, která je vyrobena jen z nejlepších kakaových bobů.
Kroměříž, Zlínský kraj