Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Film 2023 – Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu
Festivaly

Film 2023 – Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Zveme na 15. ročník festivalu, který pořádá Potala, o. p. s. ve spolupráci s kinem Světozor. Cílem festivalu je pravidelně seznamovat domácí obecenstvo s dokumentárními i hranými snímky nejen o Tibetu, ale i s autorskou tvorbou režisérů pocházejících z Tibetu či regionů Himálaje.
Program:
11.12.  od 20:15 hod.   Lhamo a Skalbe   (Lhamo and Skalbe)
                                    
r. Sonthar Gjal, drama, Čína, 110 min. 
Lhamo a Skalbe se nemohou vzít, když zjistí, že Skalbe již uzavřel právoplatné manželství. Skalbe se vydá na cestu, aby našel svou ex-manželku. Zjistí však, že se poté, co porušila manželský slib, zřekla světského života – a to komplikuje rozvod. Mezitím Lhamo získává roli „hříšné“ ženy uvržené do pekla v tradičním kuse tibetské opery. Jak roste její antipatie k postavě, z tajemství zamčeného hluboko v jejím srdci začíná na povrch vyplouvat strach z manželství.  
 
12.12.  od 18:15 hod.   Prase, kuře a pytel rýže   (A pig, a chicken and a a bag of rice)
                               
r. Mark Gould, Austrálie 2004, dokument, 47 min.
Dokument je příběhem lásky dvou lidí, dvou kultur a lásky k duchovní cestě, kterou nabízí tibetský buddhismus. Phil Bathols je Australan a Sonam Ongmu Denzonpa je ze Sikkimu. Toto okouzlující vyprávění příběhu jejich svatby v Himálaji je tak trochu meditací o lásce, manželství a buddhismu. Je to intimní příběh buddhistické rodiny ze Sikkimu a jejich vztahu ke škole Karma-kagjü tibetského buddhismu a jejímu vůdci Jeho Svatosti 17. karmapovi.

a  Pouť za Kálačakrou   (Pilgrimage to the Kalachakra)
                                     
r. Mark Gould, Austrálie 2016, dokument, 26 min.   
Australští poutníci se účastní 33. učení o Kálačakře v Le, hlavním městě indického Ladaku, které vede Jeho Svatost 14. tibetský dalajlama.  Naši poutníci se spolu se 150 000 buddhisty z celého světa účastní dvanácti velkolepých dnů buddhistického učení, oslav a modliteb, odehrávajících se v krásné, vyprahlé horské oblasti Ladak – v nadmořské výšce přes 4 000 metrů. Film zkoumá a zaznamenává představy poutníků na začátku učení, hloubku zážitků během učení, co si odvážejí pro svůj vnitřní život a kam je tato zkušenost posunula. Součástí filmu je rozhovor s Jeho Svatostí dalajlamou a profesorem Robertem Thurmanem.

12. 2.  od 20:15 hod.   Balonek   (Baloon)
                                     
r. Päma Cchetän, Čína 2019, 102 min.
Film zobrazuje boj tibetské rodiny mezi náboženským konzervativismem a sexuální emancipací. Dolkar a její manžel, pastevci ovcí, mají tři syny. Aby naplňovala politiku jednoho dítěte, zavedenou čínskými úřady, používá Dolkar jako prostředek proti početí kondomy, praktiku, která v této tradiční společnosti není příliš rozšířená. 

13.12.  od 18:15 hod.  Příští strážce   (The Next Guardian)
                                    
r. Arun Bhattarai a Dorottya Zurbó, Maďarsko 2017, dokument, 75 min.       
V odlehlé vesnici v himálajském království Bhútán se bratři Gjembo (16) a Taši (15) bezcílně potulují, zatímco jejich otec pečlivě leští starobylé relikvie na oltáři rodinného kláštera. Rodina si  předává starost o klášter z generace na generaci. Otec chce, aby jeho syn Gjembo pokračoval v rodinné tradici. Ten má ale jiné touhy, stejně jako jeho sestra. Film nám pomocí hořkosladkých mikropříběhů představuje bhútánskou rodinu a střet protichůdných snů dvou generací jejích členů.

13.12. od 20:15 hod.  Thugdam: Mezi světy   (Tukdam: Between Worlds)
                                    
r. Donagh Coleman, dokument, Nepál 2022, 91 min.
Tento dokument zkoumá fenomén, který nevídaně rozmazává hranici mezi životem a smrtí. Pokročilí meditující tibetského buddhismu umírají vědomě kontrolovaným způsobem. Ačkoli podle našich biomedicínských měřítek jsou mrtví, často zůstávají vzpřímeně sedět v meditaci. Jejich těla zůstávají svěží a jako živá, bez známek rozkladu po celé dny, někdy týdny po klinické smrti. Na základě přelomového výzkumu a intimních příběhů smrti tibetských meditujících staví film vedle sebe vědeckou i tibetskou perspektivu pohledu a snaží se rozluštit mystérium thugdamu.

Nejlepší Krátké Animované Filmy – Anishort Festival

Nejlepší krátké animované filmy z celého světa! Filmy oceněné na mezinárodních festivalech. Mix různých animačních technik, žánrů a příběhů. Celkem 16 nejlepších animací z 8 zemí.
Praha, Praha

Film a architektura 2024

Mezinárodní filmový festival o architektuře a urbanismu. Posláním festivalu je přiblížit nejdůležitější témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku skrze filmové médium.
Praha 1, Praha

Festival japonského filmu Eigasai

Už 17. ročník japonského filmového festivalu Eigasai bude ve dnech 26. 2. – 2. 3. 2024 hostit pražské Kino Lucerna.
Praha 1, Praha

Zažít město jinak – sousedské slavnosti v Praze

Fenomén Zažít město jinak je čím dál populárnější a lidé chtějí využívat své ulice nejen k parkování nebo přesunům, ale také ke společenskému životu. V roce 2024 ožijí různá místa v Praze akcí Zažít město jinak v sobotu 21. září.
Praha 1, Praha

Crewpěj pro Laďku

Nová česká hudební skupina CREWPĚJ (krůpěj) ve středu 26. 6. odehraje unikátní koncert věnovaný kariéře Laďky Kozderkové a vzdá holt jejímu umění. V krásných prostorách Divadla Rokoko zazní v podání této skupiny její největší hity, které doplní svým vlastním českým repertoárem.
Praha 1, Praha

RunCzech Birell – Běh na 10 km Praha 2024

Zažijte jedinečnou atmosféru noční Prahy a zaběhněte si jeden ze závodů v rámci Birell Grand Prix Praha 2024.
Praha 1, Praha

Hororové Vtípečky – Stand-up Show & Pub Quiz

U nás se nemusíte bát blbých vtipů. Pokud byste ale měli pro jeden večer smíchu dost, můžete se příjemně bát při rozpomínání se na oblíbené hororové filmy při testování svých vědomostí.
Praha, Praha

Letní slavnosti staré hudby 2024

Nenechte si ujít 25. ročník letních slavností staré hudby od 16. července do 6. srpna 2024. Jedná se o největší a nejdéle působící festival staré hudby v Praze. Jedinečný zážitek nabízí nejen krásnou hudbu, ale také barokní divadlo a tanec.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Terryho ponožky – plakátová sbírka a filmová galanterie

Terryho ponožky otevřel režisér Terry Gilliam, podle kterého se i jmenuje a jenž tu zanechal na památku svoji vlastní ponožku. Za tuto dobu se stala největší privátní sbírkou plakátů v České republice, která obsahuje více než 100 tisíc plakátů ve 20 tisících druzích.
Praha 1, Praha

Pasáž Světozor v paláci Ligna v Praze

Pasáž Světozor v samém centru Prahy od roku 1947 propojuje Vodičkovu ulici a Františkánskou zahradu. Nachází se v původním paláci České banky dnes Ligna.
Praha 1, Praha

Studio thajských masáží Thai Fit v Praze

Thajské masáže pomohou nejen zmoženému tělu po náročném sportovním výkonu, ale i vyčerpané mysli, která má za sebou náročný pracovní den. Přijďte si i vy osobně vyzkoušet nádherný pocit lehkosti a uvolnění, který se po thajské masáži dostaví.
Praha 1, Praha

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.
Praha 1, Praha

Salon Elite – thajské masáže v Praze

Poznejte pravé thajské masáže v historickém centru Prahy. Salon Elite nabízí špičkové služby, individuální přístup ke všem zákazníkům a 5-ti hvězdičkový komfort dostupný pro každého.
Praha 1, Praha

Centrum Tance Praha

Umíme tančit. Umíme cvičit. S láskou a nadšením vám radost z pohybu předáváme už 25 let. Přijďte si k nám zatančit latinu, orient, street dance, flirt dance, flamenco nebo step, zacvičit zumbu, jógu, TRX, zaskákat na trampolínce nebo si vyzkoušet akrobacii na tyči (pole dance) a kruhu (aerial hoop).
Praha 1, Praha

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Palác U Stýblů, dříve Alfa, byl postaven v letech 1928-29 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí.
Praha 1, Praha

Fotokurzy a workshopy Foto Škoda

Foto Škoda, který sídlí kousek od Václavského náměstí v Praze, nabízí fotografické kurzy a workshopy. Kromě skupinových je možné se domluvit na individuálních lekcích šitých přímo na míru.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna a lahůdky Ovocný Světozor v Praze

Ovocný Světozor nabízí nepřeberné množství ovocných, tvarohových a šlehačkových dortů, zmrzlinových pohárů, zmrzliny kopečkové a točené, ale i balené, palačinek, poctivých obložených chlebíčků nebo plněných bagelů.
Praha 1, Praha

Kavárna Styl&Interier

Kavárnu najdete v romantické zahradě mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou.
Praha, Praha

Hotel Adria Praha

Adria Hotel Prague s tradicí od roku 1912 sídlí na Václavském náměstí v centru Prahy, v blízkosti významných historických památek Prahy. Poskytne vám klidné zázemí a pomocnou ruku při toulkách městem. Přímo u hotelu je zastávka metra a tramvaje.
Praha 1, Praha

Kavárna Styl & Interier

Kavárnu Styl&Interiér najdete v úžasné romantické zahradě mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou. Barokním průjezdem s anděly se dostanete do kouzelné zahrady, kde na vás mezi květinami a staletými platany čeká ničím nerušené příjemné posezení.
Praha 1, Praha

Indická restaurace Amritsar Mail

Amritsar Mail je autentická indická restaurace, pojmenovaná a inspirovaná tradičním a velmi populárním indickým osobním vlakem číslo 13005 provozovaným Indickými železnicemi, spojujícím východoindické město Kalkata se severoindickým městem Amritsar.
Praha, Praha

Bar Duplex

Komplex Duplex se nachází uprostřed Václavského náměstí.
Praha 1, Praha

Rest Cafe

Nově otevřená kavárna s výběrovou kávou v centru Prahy nesmí žádnému milovníkovi uniknout.
Praha 1, Praha

Cukrárna Myšák v Praze

Ambiente navazuje na prvorepublikovou tradici cukrárny Myšák ve Vodičkově ulici v Praze. Pod vedením cukráře Lukáše Pohla se v něm připravují klasické české zákusky, dorty i poháry doplněné výběrovou kávou.
Praha 1, Praha