Úvod > Kalendář akcí > Festival Spectaculare v Praze
Festival Spectaculare v Praze
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
14.2.
3.4.
+ Přidat foto

Festival Spectaculare v Praze

Kdy 14. únor 2019 - 3. duben 2019 Festivaly
Spectaculare opět přiveze do Prahy žhavá jména současné světové elektronické, ambientní, experimentální jazzové a soudobé hudby.
Apparat představí nové album
Jedním z headlinerů festivalu Spectaculare bude německý producent Sascha Ring aka Apparat, který bezesporu patří mezi nejzajímavější tváře současné elektronické hudby. Původně čelní představitel žánru IDM zavítá do Prahy po šesti letech se zbrusu novým sólovým albem, které původní elektroniku organicky propojuje s akustickým zvukem. V posledních letech se věnoval zejména projektu Moderat, který si nyní dal tvůrčí pauzu, aby se členové mohli věnovat svým dalším projektům. Výsledkem je právě nové album, které Apparat vydá na jaře roku 2019 na značce Mute. Pražský koncert v rámci turné k desce proběhne ve středu 3. dubna 2019 ve velkém sálu pražské Lucerny.

Cinematická hudba v Hlaholu
Australský skladatel Luke Howard představí ve čtvrtek 14. března 2019 ve výjimečném secesním prostoru pražského Hlaholu své triumfální cinematické hudební putování. Jeho druhá deska Two Places nachází inspiraci ve tvorbě hudebního minimalisty Arvo Pärta či klavírního projektu Rachel’s. V roce 2018 vydal u prestižního britského labelu Mercury KX své třetí sólového album Open Heart Story, které zkoumá roztříštěné vztahy, dětské vzpomínky a plynutí času. Večer otevře britský klavírista a skladatel James Heather, vycházející hvězda klavírní hudby sublabelu Ninja Tune, Ahead of Our Time. Po jeho loňském debutu Stories from far away on Piano se objevila koncem roku 2018 i remixová kompilace Reworks.
 
Peter Gregson s violoncellovým kvintetem a jeho adaptace Bacha
Syntezátory, violoncellový kvintet a Bachovo dílo v moderním zpracování londýnského skladatele a cellisty Petera Gregsona. Pět let po světovém úspěchu dvojice Max Richter a Daniel Hope s projektem „Vivaldi Re-composed“ připravilo vydavatelství Deutsche Grammophon pokračování této edice, tentokrát „Bach Re-composed“, a to právě v režii britského talentu Petera Gregsona. V pondělí 25. března 2019 společně s kvintetem rozezní Sukovu síň pražského Rudolfina.

Jon Hopkins po pěti letech v Praze
Jedním z headlinerů festivalu Spectaculare 2019 je Jon Hopkins, který v sobotu 9. března obsadí Forum Karlín. Jeden z předních hudebníků elektronické scény se po pěti letech vrací do Prahy, aby představil své aktuální album Singularity. Intimní, tříštivou elektroniku z předchozí desky Immunity, která Hopkinsovi v roce 2013 vynesla už druhou nominaci na prestižní Mercury Prize, posunul autor na novém albu opět dál – k experimentům se stavy transu a meditace. V Singularity se tak mísí několik přístupů od minimalistického techna přes chorály, sólové klavírní party až po psychedelický ambient. Během večera se dále představí hravá elektronika projektu Indian Wells, propojující prvky ambientu, glitche i abstraktní hudby či experimentálního techna, a domácí duo Bratři se svým setem na pomezí techna a experimentální elektroniky, doplněným o živé bicí.

Showcase tří prestižních labelů: Erased Tapes, Gondwana a Project: Mooncirle
Inovativní berlínský kolektiv Project: Mooncircle představí ve středu 20. února v klubu Futurum ruský elektronicko-akustický projekt Long Arm, za kterým stojí petrohradský multiinstrumentalista Georgy Kotunov. Ten přiveze své třetí studiové album Darkly, kde v atmosférických skladbách okořenil svou lásku ke klavírní hudbě a jazzu. Večer doplní nováček značky, talentovaný berlínský producent TakeLeave a americký downtempo projekt KRTS. 

Ve čtvrtek 28. února se v pražském Paláci Akropolis představí v pořadí již třetí showcase prestižního experimentálního labelu Erased Tapes. Hlavní hvězdou večera bude Daniel Brandt, spoluzakladatel německého elektroakustického ansámblu Brandt Brauer Frick. Brandt v říjnu vydal už své druhé sólové album Channels – podmanivou a dobrodružnou nahrávku, ve které nechybí dunivé trombóny, rytmicky se prolínající kytary ani valivé a přitom hravé bicí. Druhým zástupcem bude americký objev, zpěvák David Allred.

Na večeru manchesterského vydavatelství Gondwana, který proběhne ve čtvrtek 21. března v divadle Archa, vystoupí jako hlavní hvězda skladatel, kontrabasista a producent Phil France. Člen legendárních Cinematic Orchestra vydal v létě loňského roku své druhé sólové album Circle. Druhým zástupcem této nadstylové nu-jazzové značky pak bude talentovaný neo-soulový kvartet Noya Rao a jako třetí projekt se představí elektronicko-jazzové duo Sunda Arc.

Od tanečního duetu po světelnou instalaci geometrických linií
Festival Spectaculare letos významně rozšířil divadelní a taneční program. Uvede tak tři performance,  které spojuje netradiční forma scénického umění a silná hudební složka. První z nich, taneční duet Rafales, slavnostně zahájí letošní ročník festivalu ve čtvrtek 14. února v divadle Komedie. Francouzský choreograf Benjamin Bertrand v něm zkoumá stabilitu a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln, napětí svalů a tření kůže o kůži. Inspirací mu byla nevypočitatelná vzdušná substance, která se prolíná skrze hmotu. Performance je výjimečná výrazným zvukovým doprovodem, o který se postaral Florent Colautti – uznávaný francouzský elektroakustický experimentátor vynalézající vlastní hudební nástroje.
 
Synchronicity bulharského choreografa a hudebníka Stanislava Genadieva bude 7. března v Kasárnách Karlín ve světelné instalaci geometrických linií zkoumat složitý vztah člověka k okolnímu světu. Klade si otázky, zda se věci ve světě dějí záměrně nebo jestli nejsou některé souvislosti jen hříčkou osudu. V interakci s hypnotickými audiovizuálními efekty rozehraje Genadiev svou taneční variaci na teorii synchronicity C. G. Junga. Po skončení performance představí autor performance, pod pseudonymem DJ Genda, hudební set, ve kterém se pomocí vlastních terénních nahrávek věnuje stylům jako je UK bass, dub, breakbeat i jazz.
 
Závěr divadelního programu festivalu Spectaculare bude patřit představení Everywhen, které se odehraje v úterý 26. března v divadle Alfred ve dvoře. Intermediální performance se zabývá neustálou rotací dějin a zachycení kontrastu láskyplného osobního života s životem politickým, jenž může mít děsivé následky. Everywhen nabídne strhující taneční výkon a podmanivou hudba v kombinaci se závratně rotujícími 3D vizualizacemi. Vše je společnou prací tanečnice Soni Ferienčíkové, hudebnice Alexandry Timpau a vizuální umělkyně Márie Judové, která pro představení vytvořila pomocí kombinace archivních fotografií a naskenovaných objektů originální 3D animace.

Všechny odstíny downtempa
Londýnský producent Catching Flies, který v úterý 26. února vystoupí v holešovické La Fabrice, umí ve své něžné elektronice vystihnout takřka všechny odstíny downtempa: od hip hopu, soulu až po jazz. Jeho hudba osloví fanoušky Flying Lotus, Caribou či hlavně Bonobo, se kterým v roce 2014 projel velké evropské turné. Hudebník, o kterém odborné časopisy píší jako o jménu, které bude rezonovat v roce 2019, vystoupí v Praze úplně poprvé. Druhým hostem večera bude teprve 22letý producent Poté, původem z Karibiku, který ve své tvorbě jedinečným způsobem prolíná hudbu i nástroje různých kultur a oblibu nalézá zejména v bicích a perkusivních nástrojích a svém osobitém vokálu.

Pocta field recordings
Ve středu 20. března si na své přijdou milovníci ambientní hudby. V CAMPu vystoupí jedna z nejpozoruhodnějších osobností tohoto žánru – americký skladatel a hudebník Rafael Anton Irisarri. Ve svých melodiích propojuje moderní vážnou hudbu, terénní nahrávky i mohutné drony do abstraktní atmosféry na hraně snu a reality. Irisarri je známý také z projektu The Sight Below, se kterým se před 10 lety vůbec poprvé představil domácímu publiku. Součástí večera bude rovněž britský multiinstrumentalista, skladatel a zvukový designér Simon Scott, který se od bubnování v legendární shoegaze skupině Slowdive dostal až k delikátnímu ambientu, do něhož vplétá terénní nahrávky. V Praze představí své zbrusu nové album Soundings, které vychází v únoru na kultovní londýnské značce Touch. Scott také v rámci festivalu povede svůj workshop právě o fenoménu field recordings.

Program Spectaculare 2019

14. 2. | Rafales - Slavnostní zahájení festivalu Spectaculare 2019
Divadlo Komedie, 20:00
Cena 300 Kč, studenti 200Kč.
 
19. 2. | Ryuichi Sakamoto: CODA
BIO OKO, 18:00
režie: Stephen Nomura Schible
 
20.2. Project: Mooncircle - Long Arm, TakeLeave, KRTS + Anna Gieseking (DJ set)
Futurum Music Bar, 19:30
Cena v předprodeji 400 Kč,  na místě 450 Kč.
 
26.2. | Catching Flies + Poté
La Fabrika (Slévárna), 19:30
Cena v předprodeji 350 Kč, na místě 450 Kč.
 
28.2. | Erased Tapes showcase Vol. 3: Daniel Brandt + David Allred

Palác Akropolis, 19:00
Cena v předprodeji 400 Kč, na místě 500 Kč.
 
5.3. | Pulp: A Film about Life, Death and Supermarkets
Kino Světozor, 20:45
režie: Florian Habicht
Účinkují: Jarvis Cocker, Nick Banks, Candida Doyle, Richard Hawley
 
6.3. | Beautiful Noise
Kino Světozor, 20:45
režie: Eric Green
Účinkují: Trent Reznor, Wayne Coyne, Andy Bell, Robin Guthrie, Robert Smith
 
7. 3. | Genadiev: Synchronicity + DJ Genda
Kasárna Karlín, 20:00
Cena v předprodeji 250 Kč, na místě 250 Kč.

9.3. | Jon Hopkins + support: Indian Wells, Bratři
Fórum Karlín, 20:00
Cena v předprodeji 690 Kč, na místě 790 Kč.
 
14.3. | Luke Howard + James Heather
Hlahol, 19:30
Cena v předprodeji 550 Kč, na místě 650 Kč.
 
18.3. | Arcadia + předfilm Manu Delago – Parasol Peak
BIO OKO, 20:30
Arcadia, režie: Paul Wright
Parasol Peak, režie: Johannes Aitzetmüller & Jeb Hardwick
 
20.3. | Rafael Anton Irisarri & Simon Scott
CAMP, 20:00
Cena v předprodeji 300 Kč, na místě 400 Kč.

21.3. | Gondwana - Phil France, Nayo Rao, Sunda Arc
Divadlo Archa, 19:30
Cena v předprodeji: 500 Kč, na místě 600 Kč na místě.

25.3. | Peter Gregson + violoncello quintet
Rudolfinum – Sukova síň, 19:30
Cena v předprodeji 650 Kč, na místě 750 Kč.
 
26.3. | Everywhen
Alfred ve dvoře, 20:00
Cena 250 Kč, studenti 150 Kč.
 
28.3. | Hatti Vatti live + Midub live + Kiyoko DJs
Cross, 20:30
Cena v předprodeji 200 Kč, na místě 250 Kč.
 
1. 4. | B-Movie
BIO OKO, 20:30
Režie: Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange

3.4. | Apparat  + P.hono
Lucerna - Velký sál, 19:30
Cena v předprodeji 690 Kč, na místě 790 Kč.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 2. 2019