Úvod > Kalendář akcí > Festival sci-fi filmů Future Gate v Praze

Festival sci-fi filmů Future Gate v Praze

Kdy 29. leden 2020 - 2. únor 2020 Festivaly
Filmový festival Future Gate zve na legendy i novinky ze světa sci-fi! Tématem letošního ročníku je Cyber Revolution. Zlatá éra kyberpunku je již sice za námi, ale jeho vliv trvá – dokážete si představit sci-fi bez implantátů, hackerů, umělé inteligence a megakorporací?
Neonový svět cyberpunku ovládne sedmý ročník sci-fi festivalu Future Gate
 
Největší český festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje v pražském kině Lucerna 29. ledna 2020, poté se přesune do Brna. Kromě premiérových snímků, klasiky a dokumentů přinese nově i soutěž žánrových novinek. Výchozím tématem filmové přehlídky je svoboda, vizuálním prostředkem k jejímu zobrazení se stane populární subžánr sci-fi: cyberpunk. Ozvěny festivalu se budou konat v Šumperku a Plzni.
 
“Cyberpunková kultura ve filmové produkci nastavuje zrcadlo moderní společnosti. Technika zde není využívána ku prospěchu jedinců, ale často zneužívána ke kontrole obyvatel, udržení rozdělení moci či korporátní hegemonie, tedy omezení osobní či společenské svobody. Ta se stala i letošním tématem festivalu. Chceme tak upozornit na aktuální i možné budoucí problémy související s moderními technologiemi a jejich možným zneužitím. Cyberpunk bude rezonovat ve vybraných filmech, přednáškách, školních projekcích i dekoracích. V doprovodném programu dáme prostor pro prezentaci konceptu smart cities. Festival tak dá šanci jednotlivým městům představit své koncepty a vize města budoucnosti,” přibližuje pořadatel festivalu Filip Schauer.
 

Filmy, dokumenty, soutěž

Novinkou 7. ročníku festivalu je soutěž filmových novinek. Soutěžit o hlavní cenu festivalu Future Gate budou celovečerní filmy, které tvůrci přihlásili nebo je vyberou dramaturgové festivalu. Vítěze zvolí tříčlenná mezinárodní porota složená z filmových tvůrců. Diváci budou moci hlasovat o Diváckou cenu. Kromě soutěžní části festival nabídne sekci legend žánru a sekci dokumentárních filmů. První tvoří snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction a zároveň mají vztah k tématu připravovaného ročníku.
 
Dokumentární sekce nabídne kromě promítání vlastních snímků také diskuze na témata jako kyberbezpečnost, svoboda v on-line světě i biokybernetika. Vzhledem k tématu festivalu jsou připravovány i speciální filmové projekce pro studenty základních a středních škol.
Promítány budou dokumentární filmy o kyberšikaně nebo svobodě médií, které upozorní studenty a žáky na současné nebezpečí na internetu. Po projekci bude následovat beseda s odborníkem na dané téma.
 

Doprovodný program

Pražská a brněnská část festivalu bude zakončena symfonickým koncertem Pražského filmového orchestru. V repertoáru nebudou chybět nesmrtelné skladby z filmů Apollo 11, Vetřelec, Blade Runner, Hvězdné války a mnohé další. Koncert bude věnován zesnulému filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi (Vetřelec, Blade Runner, Vetřelec3), který byl v roce 2016 hostem festivalu. Filmovou prohlídku již tradičně doplní besedy se zahraničními tvůrci, filmovými kritiky a hosty z různých oblastí vědy i kultury.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 1. 2020