ÚvodKalendář akcíFestivalyFestival sci-fi filmů Future Gate v Praze
Festivaly

Festival sci-fi filmů Future Gate v Praze

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Jubilejní 10. ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate vás vezme na pořádnou okružní jízdu napříč galaxií! Čeká vás opět bohatý filmový a doprovodný program, zahraniční a tuzemští hosté a mnoho dalšího.
Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna.

Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese znovu i soutěž studentských filmů a očekávané předpremiéry. Tématem ročníku je kolonizace vesmíru. Festival přinese hlubší pohled na lidskou podstatu a naše místo ve vesmíru. Ozvěny Future Gate se budou konat v Plzni, Hradci Králové, Šumperku a Košicích.

Filmy, dokumenty, soutěž

Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybrali ze stovek přihlášených filmů šest nejzajímavějších. Festival zahájí citlivým snímkem režisérky Sophie Barthes s názvem Generace F. Filmové hvězdy Emilia Clarke a Chiwetel Ejiofor se objeví v roli manželského páru, který díky novým technologiím dokáže své rodičovství nejen plánovat, ale i výrazně ovlivnit. V roli producenta se na filmu Nesmrtelní podílel Steven Soderbergh. Černobílý experimentální snímek režiséra Eddieho Alcazara se Stephenem Dorffem a Bellou Thorne v hlavních rolích ostře kritizuje současnou společnost a nabízí obrazově i hudebně nabitý film. Francouzský animovaný sci-fi noir Mars Express nezapře inspiraci klasikami jako RoboCop či Ghost in the Shell. Dalším francouzským filmem v soutěži je drama s názvem Astronaut. Režisér Nicolas Giraud ztvárnil zároveň v hlavní roli klíčového technika Evropské vesmírné agentury, který si chce splnit svůj celoživotní sen ‒ letět do vesmíru. Pomáhat mu v tom bude Mathieu Kassovitz. Něco je ve vzduchu je mysteriózní thriller s prvky mokumentu natočený Justinem Bensonem a Aaronem Moorheadem, kteří stojí například za sci-fi Synchronic. Maďarský film White Plastic Sky ohromí animací i originálním námětem. Odehrává se ve světě, kde se lidé po padesátce musí nechat proměnit na stromy, aby lidstvo nevymřelo.

Sekce legendy žánru

V této programové selekci se objeví snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction. Body horor Scanners, ikonická adaptace knihy Roberta A. Henleina Hvězdná pěchota, dnes už klasická filmová adaptace kultovního díla Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii.

Sekce dokumentárních filmů

Festivalové téma kolonizace vesmíru se výrazně promítne i v kategorii dokumentů. Americký režisér Brett Ryan Bonowicz ve svém filmu Za hranou zítřka zkoumá dílo i odkaz umělce a futurologa Roye Scarfo. Odhalí v něm fascinující pohled na představy o budoucím životě lidstva. Nejdelší odloučení pojednává o chystané cestě astronautů na Mars. A konečně mezihvězdná cesta  Exkurze do vesmíru nám umožní nahlédnout, jak hluboko sahá představivost přírody. Upřímný a otevřený dokument Říkej mi Bille se věnuje sci-fi ikoně Williamu Shatnerovi. Kolekci dokumentárních filmů doplní nostalgická pětihodinová cesta po sci-fi filmech 80. let Hledání zítřka, která zkoumá jejich dopad a význam až do dnešní doby. 

Zvláštní uvedení si na festivalu zasloužili dva významné filmy, z nichž jeden je české produkce. Bod obnovy je po dlouhé době český sci-fi film, který překročil hranice naší země a úspěšně reprezentuje tuzemskou žánrovou kinematografii na zahraničních festivalech. Festival uvede i předpremiéru očekávaného velkofilmu Stvořitel tvůrce Garetha Edwardse. Kromě toho se na festivalu objeví výběr krátkých filmů a filmový program pro rodiny s dětmi.
 

Program 2023

MICHAEL IRONSIDE
herec
Hvězdná Pěchota 30. 9. Kino Lucerna; 3. 10. 18:00 Kino Art
Scanners 1. 10. 20:00 Kino Lucerna; 3. 10. 20:30 Kino Art
Michael Ironside udělal během let silný a nesmazatelný dojem svými často neuvěřitelně intenzivními a výbušnými ztvárněními padouchů. Narodil se jako Frederick Reginald Ironside 12. února 1950 v kanadském Torontu. Ironside poprvé začal hrát ve filmech na konci 70. let. Uznání se mu dostalo díky roli Darryla Revoka ve filmu režiséra Davida Cronenberga Scanners (1981). Následně další charismatická role střídala jinou. Z těch nejznámějších uveďme V (1983), Top Gun (1986) nebo Highlander 2 (1991). Úspěšná byla spolupráce s režisérem Paulem Verhoevenem. Ironside se objevil v jeho dvou zábavných sci-fi celovečerních filmech. Jako zlý Richter v Total Recall (1990) a jako drsný poručík Jean Rasczak ve Hvězdné pěchotě (1997). Ironside ukázal svou něžnější a sugestivnější stránku svým dojemným výkonem trestance, který se spřátelí s postiženým mužem v dramatu Tanec řetězů (1990); byl také spoluautorem scénáře a výkonným producentem filmu. Zahrál si ve velkém množství seriálů, uveďme Strážce moře (1993), Walker, Texas Ranger (1993), Pohotovost (1995), Krajní meze (1997), Andromeda (2000), Zoufalé manželky (2004), Hvězdná brána (2006), Psychiatr (2018) nebo Barry (2022). Nejnovějším Ironsidovým filmem je kanadské drama o vzniku mobilního telefonu BlackBerry (2023). Kromě své významné filmové a televizní práce propůjčil Ironside svůj výrazný hluboký hlas také televizním reklamám a videohrám.
 
YEMI A.D.
umělec, host besedy Česko ve vesmíru, 26. 9. 18:00 Kino Lucerna
Yemi Akinyemi Dele (narozen 1981) je světově uznávaný český choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, performer, influencer a podnikatel. Byl vybrán z 1 milionu kandidátů jako člen posádky dearMoon – první civilní vesmírné cesty kolem Měsíce, kterou organizuje japonský podnikatel Yusaku Maezawa se společností SpaceX. Yemi projde speciálním výcvikem pro nově vyvinutou Starship, která je nejvýkonnější kosmickou lodí, jaká kdy byla postavena, v současné době stále ve fázi vývoje.
 
ALEŠ SVOBODA
pilot, host besedy Česko ve vesmíru, 26. 9. 18:00 Kino Lucerna
Aleš Svoboda (narozen 1986) je český bojový pilot, kapitán Armády ČR. Slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, kde létá s letounem JAS-39 Gripen. V listopadu 2022 uspěl ve výběrovém řízení Evropské kosmické agentury a stal se členem záložního týmu astronautů. Podařilo se mu tak uspět mezi více než 22 500 uchazeči. Je prvním astronautem samostatné České republiky.
 
NICOLAS GIRAUD
režisér filmu Astronaut (hlavní soutěž), 28. 9. 20:30 Kino Lucerna
Talentovaný a všestranný Nicolas Giraud (narozen 1978) je francouzský herec, režisér a scenárista. Jako herec ztvárnil role například v trháku 96 hodin (2008, režie Pierre Morel), romantickém dramatu Co den dluží (2012, režie Alexandre Arcady) nebo dramatu Dopisy z fronty (2017, režie Xavier Beauvois).  Nicolas je také režisérem, film Astronaut je druhým celovečerním snímkem. Za jeho krátký film Weaknesses byl oceněn na filmovém festivalu v Cannes 2009.
 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 
Beseda Yemi A.D., Aleš Svoboda, moderace Martin Veselovský, 26. 9. 18:00
Téma 10. ročníku festivalu, kolonizace vesmíru, bude rezonovat i v doprovodném programu. Česká republika minulý rok v průběhu pouhých dvou týdnů získala dva potenciální astronauty. Oba čekají na svou vysněnou misi do vesmíru, na Mezinárodní vesmírnou stanici, a dokonce výpravu kolem Měsíce. Prvním z nich je stíhací pilot Aleš Svoboda, tím druhým český umělec Yemi A.D. Jaké dovednosti museli prokázat, aby se stali astronauty? Co vše je čeká na jejich misi? A jaká nás vlastně čeká budoucnost pilotovaných letů a turistiky do vesmíru? Na tyto a další otázky se bude ptát 26. září v Lucerně Martin Veselovský v besedě s názvem Česko ve vesmíru.
 
Výstavy a umělecké instalace
V pasáži Lucerna a brněnské hvězdárně budou vystavena grafická díla amerického futurologa Roye Scarfa, který svými vizemi o životě lidstva ve vesmíru ohromoval v 60. a 70. letech minulého století. Ve středu 27. září proběhne v pasáži Lucerna umělecká exhibice skupiny DRAWetc. Před očima diváků budou v rychlosti tvořit umělecká díla.
 
Průvod/Cosplay a oslava
Jubilejní 10. ročník dostane stylovou oslavu. Na státní svátek 28. září odpoledne se fanoušci sci-fi setkají v Praze a v kostýmech svých oblíbených hrdinů ze světa Hvězdných válek, Star Trek a dalších se společně vydají do Lucerny, kde proběhne tématický pub kvíz, křest komiksu Černobyl pád atomgradu a večer hudební party s Dj Soda.
 
Koncert filové sci-fi hudby, Sci-fi Fuck Up Night, tématické besedy
Tradiční koncert Pražského filmového orchestru vedeným dirigentem Jiřím Koryntou proběhne v Praze 24. září a v Brně v menším provedení 14. října. Novinkou festivalového programu je zábavný event Fuck Up Night, kdy své neúspěchy zábavnou formou představují úspěšní a známí lidé. Mezi hosty se objeví například filmový kritik Kamil Fila, herec Jiří Hána nebo módní návrhářka Monika Vaverová. Festival nabídne po projekcích dokumentárních filmů besedy s hosty ze světa vědy. Svou účast potvrdil například kosmický architekt Tomáš Rousek, Marek Skarka z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky nebo publicista a popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
 
Warm Up s Hvězdnými válkami
Nedočkaví diváci se mohou na festival naladit již 16. září, kdy v Kasárnách Karlín proběhne speciální projekce Hvězdných válek epizody VI., která letos slaví 40 let od svého prvního uvedení. Součástí večera bude tematický pub kvíz a hudební program.

Aktuality

Queer film festival Mezipatra 2024

Festival každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů.
Praha 1, Praha

Zažít město jinak – sousedské slavnosti v Praze

Fenomén Zažít město jinak je čím dál populárnější a lidé chtějí využívat své ulice nejen k parkování nebo přesunům, ale také ke společenskému životu. V roce 2024 ožijí různá místa v Praze akcí Zažít město jinak v sobotu 21. září.
Praha 1, Praha

Letní slavnosti staré hudby 2024

Nenechte si ujít 25. ročník letních slavností staré hudby od 16. července do 6. srpna 2024. Jedná se o největší a nejdéle působící festival staré hudby v Praze. Jedinečný zážitek nabízí nejen krásnou hudbu, ale také barokní divadlo a tanec.
Praha 1, Praha

Crewpěj pro Laďku

Nová česká hudební skupina CREWPĚJ (krůpěj) ve středu 26. 6. odehraje unikátní koncert věnovaný kariéře Laďky Kozderkové a vzdá holt jejímu umění. V krásných prostorách Divadla Rokoko zazní v podání této skupiny její největší hity, které doplní svým vlastním českým repertoárem.
Praha 1, Praha

Film a architektura 2024

Mezinárodní filmový festival o architektuře a urbanismu. Posláním festivalu je přiblížit nejdůležitější témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku skrze filmové médium.
Praha 1, Praha

Queer film festival Mezipatra 2024

Festival každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů.
Praha 1, Praha

RunCzech Birell – Běh na 10 km Praha 2024

Zažijte jedinečnou atmosféru noční Prahy a zaběhněte si jeden ze závodů v rámci Birell Grand Prix Praha 2024.
Praha 1, Praha

Evropský týden mobility 2024

Evropský týden mobility se již tradičně snaží upozorňovat na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Každoročně se koná 16. až 22. září.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Lucerna Music Bar – současná muzika i párty v duchu 80. a 90. let

Lucerna Music Bar je v současnosti jedním z největších a nejnavštěvovanějších hudebním klubů v Praze a vedle moderního a mezinárodního programu má i bohatou kulturní tradici.
Praha 1, Praha

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.
Praha, Praha

Fotokurzy a workshopy Foto Škoda

Foto Škoda, který sídlí kousek od Václavského náměstí v Praze, nabízí fotografické kurzy a workshopy. Kromě skupinových je možné se domluvit na individuálních lekcích šitých přímo na míru.
Praha 1, Praha

Hugo chodí bos – ryze české hračkářství v centru Prahy

Vyberte si kvalitní retro hračky a ostatní produkty ve Vodičkově ulici. Najdete zde jen české hračky a doplňky. Stovky hodin pečlivého výběru každého kousku dělají z Huga místo, kde nesáhnete vedle, ať už máte děti, nebo chcete zavzpomínat na své dětství.
Praha 1, Praha

Salon Elite – thajské masáže v Praze

Poznejte pravé thajské masáže v historickém centru Prahy. Salon Elite nabízí špičkové služby, individuální přístup ke všem zákazníkům a 5-ti hvězdičkový komfort dostupný pro každého.
Praha 1, Praha

Palác Langhans v Praze

Novorenesanční budova, která je přes sto let spojována s historií a vývojem fotografického řemesla, se nachází v centru Prahy a sousedí s Františkánskou zahradou.
Praha 1, Praha

Strašidelný dům Prague Fear House

Strašidelný dům s názvem Prague Fear House vám otevírá své brány do světa hororu a adrenalinu, a to přímo v centru Prahy, ve známé Vodičkově ulici.
Praha 1, Praha

Kurzy malování a kreslení Art institut

Využijte energii načerpanou v létě a vyberte si u nás kurz, který vás bude pozitivně nabíjet i v dalšícho měsících. Nabízíme malbu – olej, akryl, akvarel, kresbu, sochu, tvorbu z Fimo.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Lucerna Cafe Bar

Lucerna Cafe Bar, designový podnik v samém srdci Prahy, který je od rozbřesku kavárnou a po soumraku se mění ve stylový Bars jedinečnou atmosférou. Výborná káva, snídaně, moderní kuchyně, signature drinky, DJs.
Praha 1, Praha

Kavárna Styl&Interier

Kavárnu najdete v romantické zahradě mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou.
Praha, Praha

Indická restaurace Amritsar Mail

Amritsar Mail je autentická indická restaurace, pojmenovaná a inspirovaná tradičním a velmi populárním indickým osobním vlakem číslo 13005 provozovaným Indickými železnicemi, spojujícím východoindické město Kalkata se severoindickým městem Amritsar.
Praha, Praha

Cukrárna a lahůdky Ovocný Světozor v Praze

Ovocný Světozor nabízí nepřeberné množství ovocných, tvarohových a šlehačkových dortů, zmrzlinových pohárů, zmrzliny kopečkové a točené, ale i balené, palačinek, poctivých obložených chlebíčků nebo plněných bagelů.
Praha 1, Praha

George Prime Burger v Praze

Nově otevřená restaurace je mladším sourozencem restaurace George Prime Steak, která je známa díky prvotřídním americkým steakům. V George Prime Burger ochutnáte ručně dělané burgery z nejlepších řezů hovězího masa.
Praha 1, Praha

Garden’s restaurant

Garden’s restaurant najdete v úžasné romantické zahradě mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou. Barokním průjezdem s anděly se dostanete do kouzelné zahrady, kde na vás mezi květinami a staletými platany čeká ničím nerušené příjemné posezení.
Praha 1, Praha

Cukrárna Myšák v Praze

Ambiente navazuje na prvorepublikovou tradici cukrárny Myšák ve Vodičkově ulici v Praze. Pod vedením cukráře Lukáše Pohla se v něm připravují klasické české zákusky, dorty i poháry doplněné výběrovou kávou.
Praha 1, Praha

Naše síťovka – obchod regionálních potravin

Naše síťovka ve Štěpánské ulici, kousek od Václavského náměstí, je obchod regionálních a certifikovaných potravin. Pod jednou střechou lze nakoupit to nejlepší a nejkvalitnější jídlo s osvědčenými známkami kvality.
Praha 1, Praha