Úvod > Kalendář akcí > Festival Otakara Ševíka
Hudební a divadelní akce

Festival Otakara Ševíka

Čtvrtý ročník Festivalu Otakara Ševčíka nabídne až šestnáct rozmanitých koncertů na různých místech malebných Horažďovic. Projekt je věnován Otakaru Ševčíkovi: houslistovi, pedagogovi a horažďovickému rodákovi.
Již 8. srpna začíná v Horažďovicích čtvrtý ročník Festivalu Otakara Ševčíka. Trvat bude do 18. srpna a nabídne až šestnáct rozmanitých koncertů.  Návštěvníci uslyší umělce, jakými jsou Josef Špaček, Jan Fišer nebo Tomáš Jamník; zároveň se na koncertech seznámí s mladými talentovanými účastníky souběžně probíhající Ševčíkovy akademie. Projekt je věnován osobnosti Otakara Ševčíka – významného houslisty, pedagoga a rodáka z Horažďovic.

Festival zahájí 8. srpna úvodní koncert v Secesním sálu Hotelu Prácheň. V programu z děl Ericha Wolfganga Korngolda, Henriho Vieuxtempse nebo Davida Poppera se vystřídá celá řada lektorů Ševčíkovy akademie. Vedle uměleckých ředitelů projektu Tomáše Jamníka a Josefa Špačka tak vystoupí například kontrabasista Tomáš Karpíšek, violoncellista Vilém Vlček, nebo také dirigent Jakub Hrůša, který se trochu netradičně ujme klavírního partu.

Těžištěm festivalu je koncertní víkend, jenž trvá od pátku 12. srpna do neděle 14. srpna. Velmi sugestivní zážitek slibuje páteční nokturno v Kostele sv. Jana Křtitele. Pod taktovkou Aleny Jelínkové zazní hudba Arvo Pärta a Franka Martina. Snad nejintenzivnějším dnem festivalu je pak sobota 13. srpna. Připraveny jsou celkem čtyři koncerty: ranní koncert nejmladších účastníků, rodinný piknikový koncert v zámecké zahradě či odpolední Espresso koncert v kavárně Okružní. Vrcholem bude večerní velkolepé open air gala na Mírovém náměstí. Smyčcový Orchestr Š, složen z účastníků a lektorů akademie, zahraje pod vedením Jakuba Hrůši díla Leoše Janáčka i samotného Otakara Ševčíka. Víkend ukončí koncert pěvecké třídy hostující lektorky Akademie, Markéty Cukrové.

Ševčíkova akademie má letos až přes 50 účastníků – všichni mají přitom příležitost účinkovat na festivalových koncertech. Speciálně pro mladé umělce jsou vyhrazeny jak akademické koncerty 9., 10. a 15. srpna, tak juniorské koncerty ve dnech 11. a 17. srpna. Významným koncertem pro ně je i závěrečný koncert festivalu plánován na 18. srpna. V komorním programu se zde představí spolu se svými lektory: Janem Fišerem, Allanem Nillesem,  Wiesem de Boevé, Petrou Malíškovou či Danielou Oerterovou.

Vstupenky v prodeji vždy na místě, rezervace možná na mailové adrese palickova@sevcikacademy.cz