Úvod > Kalendář akcí > Festival m3 Umění v prostoru

Festival m3 Umění v prostoru

Kdy 29. květen 2019 - 30. září 2019 Výstavy
Mezinárodní sochařský Festival m3 / Umění v prostoru oživí městskou krajinu na území Prahy 8 a 9 v okolí toku říčky Rokytky. Ve veřejném prostoru vyroste třináct uměleckých děl od českých a zahraničních autorů, které bude pojit téma: BIOTOP.
Vystavovaná díla zahrnující přírodní elementy a procesy představí laureát Chalupeckého ceny Jiří Černický nebo výtvarník Richard Loskot.

Festival zahájí 29. 5. vernisáž v CAMPu - Centru architektury a městského plánování, kterou doprovodí diskuze s kurátory a umělci. Během tří dnů od 30. 5. do 1. 6. se uskuteční v libeňském Long Islandu a místech výstavy komentované prohlídky pro děti i dospělé a další interaktivní program. Celý festival potrvá do 30. 9. 2019.

Smyslem Festivalu m3 / Umění v prostoru je na základě intervencí vybraných umělců ozvláštnit veřejný prostor metropole, zprostředkovat návštěvníkům i obyvatelům města kontakt s aktuálním uměním, konfrontovat je s ním a jeho prostřednictvím aktivně vytvářet nové teritoriální kontexty. V souvislosti s tím i nabourávání společenských a lokálních stereotypů a rozpoutání veřejné diskuse na konkrétní témata vztahující se k problematice.

Třetí ročník festivalu nese téma biotop. Díla, která přestavíme, v sobě budou nějakým způsobem integrovat přírodní procesy, které ovlivňují jejich povahu či strukturu - počasí, denní dobu, vlhkost, světlo, mlhu, to vše může vést k postupné proměně nebo zániku díla. Nemusí jít o přímočarou citaci přírody, ve kterých se využijí přírodní materiály, mnohem více jde o hledání jakéhosi funkčního principu, který je schopen popsat, nebo odhalit určité aspekty fungování těchto fyzikálních procesů a především jejich vztahem ke společnosti a civilizačním otázkám.

Za výběrem třinácti vystavujících umělců stojí kurátorské duo Libor Novotný a Tomáš Knoflíček.

Pražského chodce zavede výstava na území Prahy 8 a 9, která je specifická především svojí vrstevnatostí, odlišnými typy urbanistických celků, zcela odlišnou zástavbu a hustotou osídlení. Tyto čtvrti představují velmi pestrý vzorek toho, co lze označit za město či urbánní organismus, od standardní uliční zástavby, přes residenční čtvrti, sídliště, výrobní sféru, až po novou divočinu, periferie či tzv. ne–místa. Povětšinou jde také o čtvrti, které byly Prahou integrovány teprve v 19. nebo 20. století, a jsou tak svědectvím expanzivního postupu města vůči svému okolí. Příznačné je pro ně také to, že jimi protéká říčka Rokytka, podél které budou umělecké instalace rozmístěny. “Rokytku chápeme jako symbolický leitmotiv celého festivalu. Je nám sympatická pro svou nevyzpytatelnost a ochotu rozlévat se často ze svého břehu a zároveň slouží i jako symbol podmanění přírody člověkem. Jako třeba Elsnicovo náměstí, kde byla násilně skryta pod povrch,” dodává Knoflíček.
 
Vystavující umělci
Adam Vačkář | Rudolf Samohejl | Eliška Perglerová | Oldřich Morys | Richard Loskot | Jaroslav Kyša | Martin Kubica | Petra Hudcová | Daniel Hanzlík | Gregor Eldarb | Jiří Černický | cosa.cz - Markéta Mráčková | Barbora Šimonová
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 5. 2019