Úvod > Kalendář akcí > Festival ClassFest – Karel Čapek / Josef Čapek – Ze života hmyzu
Hudební a divadelní akce

Festival ClassFest – Karel Čapek / Josef Čapek – Ze života hmyzu

  • 23. srpen 2021 19:00 - 20:30
Myšlenky, jež dílo sděluje, jsou nadčasové. Režisér Lubor Cukr svým pojetím přibližuje klasické čapkovské dílo i mladé generaci, pro niž se tato hra mění z pouhé povinné četby v atraktivní téma k diskuzi nejen ve školách.
Myšlenky, jež dílo sděluje, jsou nadčasové. Režisér Lubor Cukr svým pojetím přibližuje klasické čapkovské dílo mladé generaci, pro niž se tato hra mění z pouhé povinné četby v atraktivní téma k diskuzi nejen ve školách. Průvodcem celé hry je postava tuláka ztvárněná samotným režisérem, což společně se studenty HAP PZ (Hudební akademie Praha Pavla Zumrová) dává vzniknout unikátnímu spojení, které modeluje příběh až do samotného konce.

Režie a výtvarný koncept: Lubor Cukr
Hrají:  Hudební akademie Praha Pavla Zumrová

ClassFest – studentský hudební festival "bez hranic", organizovaný přímo studenty klasické hudby. Jeho 2. ročník se koná v termínu od 23.8. do 28.8. 2021 v Petrovicích u Sedlčan. Festival v tomto období zrealizuje celkem 6 kulturních akcí v 5 městech a obcích Středočeského a Jihočeského kraje (Sedlčany, Písek, Planá n. L., Petrovice, Drážkov), na kterých bude prezentovat špičkové mladé umělce studujících v Čechách i zahraničí. Promyšlenou dramaturgií festival usiluje o podněcování zájmu nejen o klasickou hudbu, ale o kulturu obecně v generaci mladých. Letošní ročník se koná pod záštitou senátora a starosty obce Petrovice Petra Štěpánka.
Více informací o programu a vstupenkách na www.classfest.cz


Lubor Cukr
Režisér, operní režii vystudoval na pražské HAMU. V letech 1999–2016 působil ve Státní opeře Praha a v Národním divadle, kde měl možnost spolupracovat s mnoha zahraničními režiséry. Poslední roky (2013-2016) vedl uměleckou správu Státní opery. V letech 2017-2019 byl šéfem opery Slezského divadla v Opavě. Od ledna 2021 je výkonným ředitelem opery SND v Bratislavě. Na svém kontě má přes 30 režií převážně operních titulů v českých, ale i zahraničních divadlech. Soustavně se věnuje i pedagogické činnosti. V letech 2013-2017 spolupracoval s Konzervatoří Pardubice, v roce 2019 spolupracoval s Mezinárodní konzervatoří v Praze, a v letech 2013 – 2016 vedl herecké kurzy na Letních pěveckých dílnách v Petrovicích. S Hudební Akademií Praha – Pavala Zumrová spolupracuje už od roku 2011 a představení Ze života hmyzu je jeho dvanáctým projektem, který se studenty HAP připravil.

Autoři
Karel Čapek (1890 – 1938) byl významný spisovatel, novinář, překladatel a dramatik. Nejznámějšími Čapkovými díly jsou Bílá nemoc, Krakatit či Válka s mloky. Dodnes je společensky vnímán jako výjimečná osobnost meziválečné literatury. Karel Čapek přišel na svět v roce 1890, o tři roky dříve se narodil jeho slavný bratr Josef, malíř, ilustrátor a ovšem také spisovatel, s nímž na mnoha dílech spolupracoval, např. i na alegorickém dramatu Ze života hmyzu. Čapkovo mnohotvárné a neobyčejně bohaté dílo přervala náhlá smrt. Zemřel 25. prosince 1938 v Praze na zápal plic. Je pochován na Vyšehradě.
 
Josef Čapek (1887 – 1945) byl bratr Karla Čapka, mnohostranná osobnost meziválečného období – malíř, grafik, dramatik, prozaik a autor próz pro děti, žurnalista, výtvarný teoretik a kritik. Slovesné dílo Josefa Čapka se vyvíjelo v těsném vztahu k tvorbě výtvarné. Zpočátku psal s bratrem Karlem krátké prózy, které postupně dokumentují vývoj obou autorů v kontaktu s dobovými stylovými tendencemi – od secese přes novoklasicismus po kubismus. Rozsáhlou část díla Josefa Čapka tvoří studia, eseje a fejetony o umění. Vzhledem k tomu, že se intenzivně angažoval v protifašistickém zápase, byl již 1. září roku 1939 zatčen a vězněn v koncentračních táborech, kde na sklonku 2. světové války i zemřel.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Káva svět v Sedlčanech

Káva svět v Sedlčanech

Sedlčany, Jižní Čechy
Divadelní kavárna Hogofogo

Divadelní kavárna Hogofogo

Svatý Jan, Jižní Čechy
Hotel Florian Sedlčany

Hotel Florian Sedlčany

Sedlčany, Jižní Čechy
Penzion Janov u Sedlčan

Penzion Janov u Sedlčan

Sedlčany, Jižní Čechy