Úvod > Kalendář akcí > Festival Cirkopolis 2020 v Praze
Festival Cirkopolis 2020 v Praze
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
9.2.
15.2.
+ Přidat foto

Festival Cirkopolis 2020 v Praze

Kdy 9. únor 2020 - 15. únor 2020 Hudební a divadelní akce
Sedmý ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis uvede na scéně Paláce Akropolis, Divadla Ponec a Kasáren Karlín od 9. do 15. února 2020 pět zahraničních a dvě česko-slovenská představení.
Festival zahájí francouzská skupina akrobatů a žonglérů La Mob à Sisyphe, kteří si v humorně absurdním představení Huitiéme jour/ Osmý den pohrávají se vším, co je nebezpečné. Na místo činu se vrací belgický umělec Alexander Vantournhout, který se pro performance Red Haired Men nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse. Několik generací současných žonglérů ovlivnila americká žonglérská legenda Jay Gilligan. Spolu s Ericem Longequelem jsou součástí skupiny Cie Ea Eo a na festivalu uvedou magickou show How to Welcome Aliens?. Festival zavede diváky i do prostředí soukromého bytu, ve kterém se uskuteční výjimečná site-specific performance Se Prendre kanadského páru Claudel Doucet & Cooper Lee Smith. V syrovém i dojemném příběhu nechává dvojice akrobatů nahlédnout do svého každodenního intimního života. Vstupenky na festival Cirkopolis jsou v prodeji v síti GoOut. 
 
Festival se dlouhodobě zaměřuje na aktuální trendy autorské novocirkusové tvorby a prezentuje českému publiku odvážnější novocirkusovou dramaturgii s důrazem na rozmanitost cirkusových technik.
 
V pokojích minimalistického bytu se odehraje intimním představením Se Prendre, za kterým stojí spolutvůrci a účinkující Claudel Doucet a Cooper Lee Smith. „Nabídneme divákům možnost nahlédnout do života cirkusové dvojice v prostředí jejich domova. Se Prendre je neskutečně silným intimním zážitkem pro dvacet diváků, které mě osobně vrací v myšlenkách do historie českých bytových divadel. Jsem hodně ráda, že se nám podařilo tuto kanadskou dvojici nalákat na festival. České publikum nikdy předtím nemělo možnost zažít cirkus a cirkusové umění takhle nablízko,“ říká Šárka Maršíková a dodává: „Claudel si mohou někteří diváci pamatovat z Letní Letné, kde premiérovala před lety představní Le Poivre Rose s Ivou Bittovou.“
 
Francouzskou skupinu akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe spojuje touha po virtuozitě v cirkusové technice a absurdní humor. V inscenaci Huitiéme jour/ Osmý den si rádi hrají, a hrají si se vším, co je obzvláště obtížné a nebezpečné. Jejich debut je plný zvratů, komediálního humoru i brilantní akrobacie. Po úspěšném syrovém autoportrétu ANECKXANDER opět zavítá na scénu Divadla Ponec osobitý belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, který o sobě bez nadsázky tvrdí, že je tzv. "cirkograf“. V nové performance Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla. Z Nizozemí pochází další ze zahraničních hostů a říká si Monki (Benjamin Kuitenbrouwer). V sólovém projektu Static propojuje akrobatické dovednosti na dvojité čínské tyči s živou hudbou a divadlem. Výsledkem je jedinečný zážitek plný pohodové hudby s explozivními cirkusovými technikami, ve kterém ani mluvené slovo nepřijde zkrátka. Festival zakončí dvojice žonglérů Eric Longequel a Jay Gilligan vystupující jako Cie Ea Eo, jejíž show How to Welcome the Aliens? je uvítacím ceremoniálem pro den, kdy mimozemšťané poprvé přistanou na Zemi.
 
Slovenskou současnou tvorbu reprezentuje na letošním festivalu performer Daniel Kvašňovský, v jehož absolventském představení NIVÓ je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy. Českou scénu zastupuje pohybová site-specific inscenace Lavabo s prvky nového cirkusu, která vznikla spoluprací umělců Lukase Blahy, Jany Stárkové a Ondřeje Menouška. Jedná se o fyzickou i duševní očistu situovanou do prostor Bazénu Karlínských Kasáren. Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo dokonce v jeho koprodukci.

PROGRAM
PALÁC AKROPOLIS
9. 2. – 20:00 La Mob á Sysiphe – Huitiéme jour/ Osmý den (FR)
10. 2. –18:00 La Mob á Sysiphe – Huitiéme jour/ Osmý den (FR)
12. 2. – 18:00 Daniel Kvašňovský – NIVÓ (SK)
14. 2.  – 20:00 Cie Ea Eo – How to Welcome the Aliens? (BE)
15. 2.  – 20:00 Cie Ea Eo – How to Welcome the Aliens? (BE)
DIVADLO PONEC
10. 2.  – 20:00 Monki – Static (NL)
11. 2.  – 18:00 Monki – Static (NL)
13. 2.  – 20:00 Alexander Vantourhnout – Red Haired Men (BE)
14. 2.  – 18:00 Alexander Vantourhnout – Red Haired Men (BE)
SOUKROMÝ BYT NA PRAZE 2
9.2. – 18:00 a 20:00 Claudel Doucet & Cooper Lee Smith – Se Prendre (CA)
10.2. – 18:00 a 20:00 Claudel Doucet & Cooper Lee Smith – Se Prendre (CA)
11.2. – 18:00 a 20:00 Claudel Doucet & Cooper Lee Smith – Se Prendre (CA)
13.2. – 18:00 a 20:00 Claudel Doucet & Cooper Lee Smith – Se Prendre (CA)
14.2. – 18:00 a 20:00 Claudel Doucet & Cooper Lee Smith – Se Prendre (CA)
KASÁRNA KARLÍN
11. 2. – 20:00 Lukas Blaha, Jana Stárková, Ondřej Memoušek – Lavabo (CZ)
12. 2. – 20:00 Lukas Blaha, Jana Stárková, Ondřej Memoušek – Lavabo (CZ)
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 1. 2020