Úvod > Kalendář akcí > Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte – výstava v Plasích
Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte – výstava v Plasích
"> ">
8.3.
31.10.
Přidat foto
Výstavy

Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte – výstava v Plasích

Výstava v Centru stavitelského dědictví v Plasích „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“ připomíná nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, který výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku. Vystaveny jsou zde dvě desítky motocyklů Jawa, v řadě případů jde o jediné dochované kusy daného typu.
Za 90 let své existence vyrobila firma Jawa na 3 miliony motocyklů a stala se jednou z mála našich firem, jejíž výrobky se staly známými po celém světě. Na výstavě Fenomén Jawa Národního technického muzea v Plasích je vystaveno na pět desítek motocyklů, automobil, trofeje ze závodů či jezdecké výstroje, a to převážně ze soukromých, veřejnosti jinak nepřístupných, sbírek.

Na výstavě jsou představeny především dosud nevystavované či málo známé artefakty spojené se značkou Jawa, doplněné výběrově o adekvátní výrobky cizí, které buď ovlivnily náš domácí vývoj, nebo naopak vznikly jako reakce na něj. Se značkou Jawa spojila své osudy celá řada výjimečných osobností, některé z nich jsou zde rovněž připomenuty.
 
Mezi mimořádné vystavené předměty lze zařadit například silniční závodní motocykl Jawa 350 typ 673, se kterým jezdil náš nejúspěšnější motocyklový závodník František Šťastný. Zcela ojedinělý je rovněž vystavený soubor vývojových prototypů motocyklů Jawa představující motocykly od počátku 30. let až do let 90. Vystaveny jsou například motocykly z tajného válečného vývoje nebo prototypy strojů tzv. Unifikované řady z první poloviny 60. let.
 

Provozovatel

Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví Plasy

Pivovarská 5
331 01 Plasy
Tel.:
+420 373 300 730
Email:
csd@ntm.cz
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
49,935845 13,389072
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Postřelí
Město:
Plasy
 

Vstupné

Cena: 150 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinné vstupné: 290 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Plasy, Plzeňský kraj
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňský kraj
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňský kraj