Úvod > Kalendář akcí > Fenomén Favorit – výstava v Centru stavitelského dědictví v Plasích
Fenomén Favorit - výstava v Centru stavitelského dědictví v Plasích
"> "> "> "> "> ">
26.5.
31.10.
+ Přidat foto
Výstavy

Fenomén Favorit – výstava v Centru stavitelského dědictví v Plasích

  • 26. květen 2021 9:0031. říjen 2021 17:00
Výstava představuje fenomén jízdních kol značky Favorit, vyráběných od 50. do 90. let 20. století v rokycanském závodě. K vidění je zde 24 kol, jak oblíbené, ale nedostatkové, běžné modely, tak závodní speciály určené pro sportovce všech cyklistických disciplín včetně kol reprezentantů.
Výstava „Fenomén Favorit“ přibližuje historii výroby kol v Rokycanech. V roce 1923 se zde začala stavět kola Tripol, od roku 1934 nabízela další rokycanská továrna kola Tudor. Po komunistickém puči v únoru 1948 byly továrny spojeny a v roce 1950 zahájily výrobu sportovních a závodních kol Favorit. Záhy se tato kola začala exportovat do USA, Kanady, Spolkové republiky Německo a řady dalších západních států. Také proto byla kola Favorit doma nedostatkové zboží. 
 
Výstava představuje Favority všech typů od počátků výroby včetně miliontého Favoritu, tandemu trojnásobných mistrů světa Kučírka s Martínkem, bicyclebalového kola dvacetinásobných mistrů světa bratrů Pospíšilových i dráhovky Jiřího Dalera, který v roce 1964 v Tokiu získal jako náš první cyklista zlatou olympijskou medaili.
 

Unikáty výstavy a osobnost Roberta Drozdy

Na výstavě budou moci návštěvníci vidět takové unikáty, jako jsou bicyclebalové kolo dvacetinásobných mistrů světa bratrů Pospíšilových, dráhovka Jiřího Dalera, který v roce 1964 v Tokiu získal jako náš první cyklista zlatou olympijskou medaili, speciál pro závody za motorovými vodiči nebo třeba miliontý vyrobený Favorit. Výstava připomíná také jedinečnou osobnost Roberta Drozdy, kterého na kole potkávali donedávna lidé v Plasích. Robert Drozda se všem nesmazatelně zapsal do paměti jako železničář, spisovatel, plaský hodinář a v poslední době i autor divadelních her. Ne všichni však tuší, že byl od mládí vášnivý cyklista. Účastnil se například i vytrvalostních závodů o titul "Železného muže". Šifra byla 2/20/200. 2 km uplavat, 20 uběhnout a 200 ujet na kole. To všechno za 24 hodin. První dva ročníky absolvoval na "obyčejném" cestovním kole značky Favorit.
Zobrazit více

Provozovatel

Národní technické muzeum - Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Pivovarská 5
331 01 Plasy
Tel.:
+420 373 300 730
Email:
csd@ntm.cz
WWW:
www.muzeum-plasy.cz
WWW:
www.ntm.cz
GPS:
49,935845 13,389072
 
Region:
Plzeňsko a Český les
Oblast:
Plzeňsko
Město:
Plasy
 

Vstupné

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinné vstupné: 290 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy

Plasy, Plzeňsko a Český les
Penzion a Restaurant Rudolf II. Plasy

Penzion a Restaurant Rudolf II. Plasy

Plasy, Plzeňsko a Český les
Penzion U svaté Barbory Manětín

Penzion U svaté Barbory Manětín

Manětín, Plzeňsko a Český les
Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Pizzerie Na náměstí v Manětíně

Manětín, Plzeňsko a Český les