Úvod > Kalendář akcí > Exponát s příběhem - jedinečný model Průmyslového paláce v Obecním domě

Exponát s příběhem - jedinečný model Průmyslového paláce v Obecním domě

Kdy 15. únor 2016 - 31. červenec 2016 Výstavy
Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo na deset let do svých sbírek unikátní exponát – plně funkční stříbrné hodiny v podobě pražského Průmyslového paláce. Ty se stanou od 15. února součástí expozice Secese/Vitální umění 1900, která probíhá v Obecním domě do konce července letošního roku.
Stříbrný model osázený drahými kameny dostal k životnímu jubileu darem dlouholetý ředitel První českomoravské továrny na stroje inženýr Vojtěch Novotný. Motiv hodin nebyl zvolen náhodně, závod dodal v roce 1891 na Jubilejní výstavu v Praze konstrukci celé budovy Průmyslového paláce. Ten se ihned a trvale stal důležitou součástí veřejného života v českých zemích. V roce 1906 model vyrobil Josef Ladislav Němec, který patřil mezi nejvýznamnější zlatníky české secese. Dílna otce Václava a syna Josefa Ladislava Němcových přispěla k vytvoření silného secesního proudu v českém šperkařství a zlatnictví.
 
Do stěn modelu autor vložil reliéfy a rytiny znázorňující šíři produkce Novotným řízené továrny. Zahrnují strojní zařízení technických provozů, lokomotivy, mostní a jiné exteriérové konstrukce i vybavení soukromých a obchodních interiérů. Zadní stranu modelu uzavírá pohled na tovární komplex, doprovázený věnováním. K historizujícím prvkům odvozeným z Průmyslového paláce a realistickým zobrazením produktů závodu se na modelu připojuje i stylová složka secesní, která nejjasněji vystupuje na číselníkové desce hodin a zaplňuje střed čelní fasády. Model charakterizuje skladebné provedení a pestrost tvarů, materiálů i výzdobných technik.
 
Vojtěch Novotný (1836–1909) byl jedním ze zakladatelů a zároveň ředitelem První českomoravské továrny na stroje v Praze od jejího založení v roce 1871 až do roku 1893, kdy odešel do penze. Továrna se významným způsobem podílela na vzestupu českého strojírenství v Rakousko-Uhersku, byla předním dodavatelem strojů pro průmysl a zemědělství a výrobcem ocelových konstrukcí pro stavebnictví. Vojtěch Novotný byl všestranná osobnost s významným společenským postavením. Usiloval o kulturní rozvoj Čech a byl aktivním členem řady kulturních spolků, jako například SUV Mánes či Umělecké besedy.

Model Uměleckoprůmyslovému museu v Praze zapůjčila pravnučka Vojtěcha Novotného Zora Vančurová a pravnuk Viktor Novotný.
 
 
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 2. 2016