Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Výstava Evropská kamenina
Výstavy

Výstava Evropská kamenina

Letošní pojetí tradiční výstavy historického uměleckého řemesla na Státním zámku ve Vranově nad Dyjí se výrazně vymyká běžnému rámci sezonních akcí. Je uspořádán díky úzké spolupráci mezi Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a Národním památkovým ústavem.

Veřejnosti nabízí ojedinělý, mimořádně kvalitní soubor keramických výrobků rozprostřených na časové ploše od 70. let 18. století do 70. let 19. století. Zastoupena je v něm produkce anglických, francouzských, italských, německých, rakouských, uherských, ruských, lucemburských a belgických manufaktur.

Z českého a moravského prostřední se mimo jiné uplatňují kameninové továrny v Praze, Týnci, Staré Roli, Dalovicích, Kravsku, Teplicích, Děčíně a také ve Vranově nad Dyjí, kde v 19. století působila významná manufaktura vyrábějící jemnou kameninu v anglickém stylu. Ta je dodnes bohatě zastoupena i v instalacích interiérů vranovského zámku.

Reprezentativní kolekce ze všech období vranovské produkce z dvacátých až padesátých let 19. stol je tak návštěvníkům přístupná při klasickém prohlídkovém okruhu, který lze samozřejmě spojit s návštěvou výstavní expozice. Výstava umožňuje pochopení inspiračních zdrojů a osobitého projevu každé z továren, jejich specifické přínosy technologické i umělecké, pro samotný Vranov je logickým propojením s místní tradicí.

V širším smyslu pak poskytuje ojedinělou příležitost rozšířit poznání o tomto důležitém uměleckoprůmyslovém odvětví a o jeho projevech, které svou kvalitou a estetickou úrovní oslovují i současnou dobu. Výstavní expozice je instalována v bývalé kočárovně zámku před vstupní branou.

Zahájena bude slavnostní vernisáží ve čtvrtek 19. června 2014. Veřejnosti bude přístupná celkem tři sezony – vždy v červnu a září od 10 do 16 hodin, v červenci a srpnu od 10 do 17 hodin, mimo tuto dobu po domluvě se správou zámku.

Zámek Vranov nad Dyjí ležící na jižní hranici českého státu cca 25 km od Znojma patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze zeměpanského hradu poprvé připomínaného k roku 1100.

Současnou podobu mu vtiskla po ničivém požáru v roce 1665 hrabata z rodu Althannů. Ti podle projektu dvorního architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu nejdříve postavili a vyzdobili impozantní sál předků a následně vybudovali zámeckou kapli Nejsvětější Trojice jako jeho ideovou protiváhu. V 18. století pak přestavbu dovršili obytnými budovami čestného dvora. Dnes je zámek jako národní kulturní památka situovaná v západní části Národního parku Podyjí v péči českého státu.

Provozovatel

Státní zámek Vranov nad dyjí

Zámecká 93
671 03 Vranov nad Dyjí
Tel.:
+420 515 296 215
Email:
janickova.mirosla...
GPS:
48,892747 15,812028
 
 

Časová náročnost

0,0 hodiny

 
 

Přehrady Fest 2023 – Vranov 2023

Šestý ročník populárního rodinného festivalu, který myslí nejen na dospělé, ale stejně tak i na děti, zůstane v roce 2023 věrný Vranovu, Seči a Veselí. Příští rok to rozbalí na břehu přehrad hvězdy jako WOHNOUT, Horkýže slýže, Pokáč, UDG a mnoho dalších.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Silvestrovská vycházka v NP Podyjí – rozjímání nad údolím řeky Dyje

Silvestrovské odpoledne můžete strávit společně s dalšími milovníky přírody na tradiční vycházce do Národního parku Podyjí, která vám letos například umožní projít se na vyhlídku směrem na Hardegg. Rozlučte se s rokem 2022 v zimní přírodě.
Horní Břečkov, Jihomoravský kraj

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

Uherčice, Jihomoravský kraj

Vídeň na talíři

Od 4. listopadu až do 26. února roku příštího budou mít návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře minoritského kláštera výstavu „Vídeň na talíři aneb Kulinářské dědictví našich babiček“.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Hallamasskova vyhlídka ve Vranově nad Dyjí

Dřevěná vyhlídka na skalní terase vysoko nad hladinou Dyje pod vranovským zámkem byla obnovená Správou Národního parku Podyjí. Z vyhlídky je možno shlédnout historické jádro Vranova nad Dyjí.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Morový sloup ve Vranově nad Dyjí

Morový sloup byl postaven na náměstí r. 1713 v barokním slohu majitelem panství hrabětem Michalem Heřmanem Althannem. Připomíná morovou epidemii, která Vranovsko zasáhla v roce 1680, zemřelo na ni 81 obyvatel města.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Ondřeje ve Vranově nad Dyjí

Kaple sv. Ondřeje, kterou tvoří rotunda s apsidou zaklenutá kupolí, je pozdně románskou stavbou z první poloviny 13. století.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Ela ve Vranově nad Dyjí

Penzion Ela se nachází v klidné části Vranova nad Dyjí, v romantickém údolí na poloostrově, který je obtékán řekou Dyjí.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Apartmány U Zámku ve Vranově nad Dyjí

Barokní dům, dnes nově zrekonstruovaný na penzion, se nachází v těsném sousedství Státního zámku Vranov nad Dyjí v Národním parku Podyjí. Penzion nabízí exkluzivní ubytování v klidném prostředí krás zámeckého lesoparku.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Dovolená ve Vranově nad Dyjí

Pro mladé i dříve narozené milovníky přírody, tradičního jídla, vína, turistiky, cykloturistiky, historických i kulturních památek, rybaření a vodních sportů je Vranov nad Dyjí ideální cíl dovolené.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj

Buď Laska ve Vranově

Brněnská gastronomická skupina Lidi z Baru otevřela ve Vranově nad Dyjí novou restauraci Buď Laska.
Vranov nad Dyjí, Jihomoravský kraj