Úvod > Kalendář akcí > Secese - Vitální umění 1900 - výstava evropské a české secese
Secese - Vitální umění 1900 - výstava evropské a české secese
"> "> "> "> "> "> "> ">
1.11.
31.7.
+ Přidat foto

Secese - Vitální umění 1900 - výstava evropské a české secese

Kdy 1. listopad 2013 10:00 - 31. červenec 2016 19:00 Výstavy
Expozice v pražském Obecním domě představuje výběr špičkových děl české a evropské secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Cílem výstavy je ukázat užité secesní umění jako reformní umělecký proud, který byl součástí převratného modernizačního a emancipačního úsilí závěru 19. století.

V expozici jsou ukázány mistrovské práce dekorativního umění ze slavné Světové výstavy v Paříži 1900, vlivy dobových ideových proudů (vitalismu, spiritismu a dalších), obdivuhodné inovace secesního skla a keramiky i díla dokumentující proměny životního stylu, které se projevily v tvorbě obytného interiéru, ve vizualitě plakátové reklamy nebo v secesní módě.

Mezi tvůrci zde najdete věhlasné umělce, jako byli Henri Toulouse-Lautrec, Alfons Mucha nebo Gustav Klimt, nábytkové umění zastupují návrháři a architekti jako Louis Majorelle, Leopold Bauer či Jan Kotěra, cennou muzejní sbírku skla reprezentují práce proslulých firem Lötz, Tiffany, Daum a Gallé.

Secese bývá charakterizována jako umění závěru jedné epochy – období nazývaného fin de siècle, jehož ornamentální styl často evokuje snění, únik před narůstajícím sociálním i duchovním napětím doby. Tato expozice, opírající se o bohaté sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, umožňuje ukázat jiný pohled – představit secesi jako umělecký proud, který usiloval o úzké propojení s životní každodenností a směřoval ke „zmnožení a stupňování života“. V tomto smyslu má secesní umění, symbolizované pohybem ornamentálních linií a příznačnými představami Jara a Mládí, velmi blízko k širším dobovým snahám o moderní reformu životního způsobu společnosti.

Návštěvníkům expozice jsou k dispozici tablety se samoobslužným programem, přinášejícím další informace o vybraných exponátech, jejich tvůrcích a o dobovém kontextu. Prezentace nabídne rovněž 3D skeny secesních předmětů, které vznikly v rámci evropského projektu Partage Plus, a on-line propojení na portál Europeana s digitalizovanými fondy evropské secese z významných evropských institucí. K výstavě bude vydán reprezentativní katalog, přibližující více než 400 vystavených exponátů. Během tří let se bude výstava obměňovat o exponáty, které muzeum získá. UPM počítá s tím, že v Obecním domě vystaví dar nedávno zesnulé mecenášky umění Věry Neumannové, a to Muchův Otčenáš.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo na deset let do svých sbírek unikátní exponát – plně funkční stříbrné hodiny v podobě pražského Průmyslového paláce. Ty se stanou od 15. února součástí expozice Secese/Vitální umění 1900.

Stříbrné hodiny ve tvaru střední části Průmyslového paláce jsou vyrobeny ze stříbra a osázeny drahými kameny. K životnímu jubileu je darem dostal dlouholetý ředitel První českomoravské továrny na stroje inženýr Vojtěch Novotný. Forma paláce nebyla zvolena náhodně, závod dodal v roce 1891 na Jubilejní výstavu v Praze konstrukci celé budovy Průmyslového paláce. Ten se ihned a trvale stal důležitou součástí veřejného života v českých zemích. V roce 1906 model vyrobil Josef Ladislav Němec, který patřil mezi nejvýznamnější zlatníky české secese.
 

Celý popis
Naposledy změněno: 24. 7. 2020