Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Karlova kolébka – osobnost Karla IV. v české novověké literatuře
Společenské akce

Karlova kolébka – osobnost Karla IV. v české novověké literatuře

Sbírky literárního archivu PNP obsahují množství unikátního materiálu týkajícího se zprostředkovaně i období 14. století. PNP tak zve na expozici, jež zejména širšímu okruhu zájemců zpřístupní druhý život Karla IV., jedné z nejvýznamnějších postav českých dějin.
Památník národního písemnictví připravuje výstavu k výročí narození Karla IV. pod názvem Karlova kolébka. Osobnost Karla IV. v české novověké literatuře. Obraz „Otce vlasti“ v kontextu novověké literatury je příslibem zajímavých souvislostí historie a literatury, literární faktografie, umělecké fikce a dezinterpretace. Výstava sleduje tradiční obraz Karla IV. a jeho proměny v literatuře období baroka, počátků národního obrození, romantismu, 2. poloviny 19. století a především ve 20. století. Vernisáž výstavy se uskuteční 20. října 2016 v 18.00 v Malé výstavní síni PNP na Strahově a od 16.30 jí bude předcházet literární pořad sestavený z úryvků z Karlova Vlastního životopisu (čtou studenti KTF UK, hudební doprovod Michael Pospíšil). Výstava bude zpřístupněna do 20. 11. 2016.  

Ve svých studiích se např. i k období vlády Karla IV. vracel Josef Dobrovský, četné výpisky a dokumenty k tématu shromáždil jako archivář a historik Karel Jaromír Erben, zabývali se jím z nejrůznějších pohledů i další badatelé, např. jazykovědec Jan Gebauer. Sledované období ve svých monumentálních Dějinách národu českého zpracoval František Palacký. K postavě Karla IV. se dvěma samostatnými monografiemi a dalšími dílčími příspěvky vracel též básník, překladatel a historik Zdeněk Kalista. Tématem písemnictví v době Karla IV. se zaobírali rovněž Josef Jungmann, Jaroslav Vlček, Arne Novák a Václav Černý.
 
Poslední okruh materiálu týkající se daného období představují beletristické texty inspirované obdobím 14. století, v první řadě se jedná o texty autorů historické prózy. V tomto ohledu nabízí literární archiv PNP další velký okruh materiálů, zejména z fondů Václava Beneše Třebízského, Aloise Jiráska, Karla Schulze či Františka Kožíka.
           
Uvedené celky archiválií spolu s dalšími dokumenty, zejména fotografiemi, tisky, knihami či výtvarnými díly ze sbírek dalších oddělení PNP představují bohatý základ pro expozici, jež zejména širšímu okruhu zájemců zpřístupní druhý život Karla IV., jedné z nejvýznamnějších postav českých dějin.

Místo konání: Malá výstavní síň, Památník národního písemnictví.

Braque, Picasso – Anderle, Šárovec

Jarní výstava v Galerii Miro je přehlídkou umění světové klasické moderny.
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka Strahovské knihovny

Komentovaná prohlídka nádherných barokních interiérů strahovské klášterní knihovny.
Praha 1, Praha

Hanami v Pivovaru Strahov

Rádi bychom vás pozvali na japonský svátek rozkvetlých sakur – Hanami. Akce proběhne v sobotu 1. dubna na nádvoří i vnitřních prostorech Pivovaru Strahov a to od 10 do 22 hod. Sejděte se se svými blízkými na oslavu jara, radosti a japonské kultury!
Praha 1, Praha

Zrzavého Malá Strana – komentovaná procházka

Plachý muž, pábitel, či také úspěšný propagátor vlastní tvorby; to jsou jen některé z charakteristik Jana Zrzavého, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců 20. století.
Praha 1, Praha

Italové na Malé Straně – komentovaná procházka

Víte, kdo byli Vlaši, jak ovlivnili podobu staré Prahy a kde se nacházela italská čtvrť?
Praha 1, Praha

Otevřené zahrady Černínského paláce

Zahrada Černínského paláce bude v letošním roce zpřístupněna veřejnosti od 6. května do 29. října 2023, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.
Praha, Praha

Aprílový koncert

Barokní koncert dívčí kapely v nádherných sklepích ze 14.století na Loretanskem náměstí.
Praha 1, Praha

Petřínské múzy

Můžete se těšit na malý koncert, básnické čtení a přátelské rozhovory.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.
Praha 1, Praha

Muzeum miniatur v Praze

Objevte mikrosvět složený z 19 uměleckých děl Vladimíra Kazariana viditelných jen pod mikroskopem. Jedná se o výtvory tak malé, že nejdou zhlédnout pouhým okem, ale jen pomocí zvětšovacích čoček.
Praha 1, Praha

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.
Praha 1, Praha

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.
Praha 1, Praha

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Strahově

Dříve románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie byla přestavěna v gotickém stylu za vlády krále Přemysla Otakara II. po požáru v roce 1258. K severní lodi kostela byla přistavěna kaple zasvěcená dříve sv. Voršile, v současnosti sv. Norbertovi.
Praha 1, Praha

Socha Panny Marie z Exilu u Strahovského kláštera

Socha je připomínkou existence původního Mariánského sloupu se sochou Immaculaty na Staroměstském náměstí, vztyčeného roku 1652 na památku úspěšné obrany Prahy proti švédským vojskům v roce 1648.
Praha 1, Praha

Vyhlídka s vinicí pod Strahovským klášterem

Nevelká vinice s vyhlídkou je součástí zahrad Strahovského kláštera. Z vyhlídky je krásný výhled na velkou část Prahy.
Praha 1, Praha

Svatojánská vinice na úbočí Petřína

​Réva vinná se na území Strahovské zahrady pod Petřínem pěstovala již před rokem 1143, kdy byl založen Strahovský klášter premonstrátů. V současné době vinici spravuje hlavní město Praha.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Lindner Hotel Prague Castle

Čtyřhvězdičkový Lindner Hotel Prague Castle, umístěný v historické budově ze 16. století, naleznete v klidné lokalitě a přitom v centru Prahy. Hotel v blízkosti Pražského hradu získal certifikát udržitelnosti Green Sign.
Praha, Praha

Restaurace Malý Buddha – ve stínu Buddhy na pražském Pohořelci

Restaurace Malý Buddha na pražském Pohořelci patří k těm, které své hosty dokážou odnést daleko od vnějšího světa klidu a nespěchu. Pod soškami božstev dýmají vonné tyčinky, náladu podkresluje meditační hudba.
Praha 1, Praha

Restaurant Peklo na Strahově

Restaurant se nachází v původních prostorách vinného sklepa řádu Premonstrátů na Strahově. Restaurace Peklo je unikátním místem v původních prostorách jeskyně z 12. století. Užijte si ji při romantické večeři ve dvou.
Praha 1, Praha

Hostinec U Černého vola v Praze

Jednu z původních staropražských pivnic navštívíte na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu. Pivnice byla otevřena v roce 1965 a zachovala si svůj genius loci. Prostému historickému interiéru s vitrážemi vévodí starý „socialistický“ výčep, na kterém točí pověstně dobrého Kozla.
Praha 1, Praha

Bistro Točna – občerstvení v tramvaji na Dlabačově

Zrekonstruovaná tramvajová smyčka Dlabačov přináší nevšední místo k odpočinku – na bývalé spartakiádní tramvajové točně, spojnici Pražského hradu, Strahova a Břevnova, vzniklo Bostro Točna ve starém tramvajovém vozu.
Praha 6, Praha

Ubytování v Kapucinátu na Hradčanech

Kapucinát na Hradčanech nabízí krátkodobé ubytování pro všechny, kteří hledají nocleh v centru Prahy za přijatelnou cenu. Ubytování je vhodné nejen pro turisty – jednotlivé poutníky či rodiny s dětmi, ale také například pro školní výlety či různá společenství.
Praha 1, Praha

Halabalacafe

Nekuřácké kavárna s dětským koutkem a zahrádkou s průlizkou a pískovištěm, ve kterém se budou cítit dobře jak rodiče, tak jejich děti.
Praha 6, Praha

Bistro Vinobona v Novém Světě

Stylový podnik, který si zamilujete, najdete uprostřed romantické lokality Nového Světa na pražských Hradčanech. Vinárna a bistro se navíc nachází v domku, který na svém místě stojí od konce 17. století.
Praha 1, Praha