Úvod > Kalendář akcí > Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem
Léto na Bechyňce – nostalgické jízdy historickým vláčkem
"> ">
13.8.
Přidat foto
Historické lokomotivy Elinka a Bobinka vás zvou na letní nostalgické jízdy po naší nejstarší elektrifikované trati z Tábora do Bechyně!
Lokálka mezi Táborem a Bechyní patří k jihočeským unikátům. Stala se první železnicí u nás, na které jezdily vlaky poháněné elektřinou. Průkopnickou dráhu navíc zdobí jeden stavitelský klenot – elegantní most Bechyňská duha. Každou sobotu od 2. července 2022 se můžete těšit na Léto na Bechyňce – na nejstarší elektrifikovanou trať v ČR z Tábora do Bechyně vyjedou mašinky Bobinka a letos i Elinka z roku 1903. V pravidelých vlacích s „Bobinkou“ platí běžné jízdné včetně všech slev, jízdenky na zvláštní vlaky s „Elinkou“ koupíte v e-shopu ČD.

V rámci akce Léto na Bechyňce se můžete po této trati svézt o sobotách 2., 9., 16., 23. a 30. července a také 6., 13., 20. a 27. srpna na vybraných pravidelných spojích historickým elektrickým vlakem (vozy Bnp) vedeným lokomotivou E422.001/E422.003, přezdívanou Bobinka.

O prázdninových sobotách pojedou po stejné trati také dva páry zvláštních vlaků, na které bude nasazen Křižíkův elektromotorový vůz zvaný Elinka (M 400.001). Z Tábora odjíždí v 9:37 a 13:37 hod., na zpáteční jízdu z Bechyně se Elinka vydá v 11:23 a 15:35 hod.  Jednosměrné jízdné ve zvláštních historických elektrických vlacích (Elinka) stojí ve 2. třídě 200 Kč, pro děti od 6 do 15 let 100 Kč, v 1. třídě 250 Kč, pro děti od 6 do 15 let 200 Kč. Jízdenky na zvláštní historické elektrické vlaky koupíte v e-shopu ČD. 

Vlaky mezi BechyníTáborem sice neprojíždějí žádným tunelem a řeku Lužnici překonávají jen po dvou viaduktech, přesto stojí tato lokálka za projížďku. Od stanic a zastávek na trati můžete podniknout výlety různé obtížnosti, které uspokojí i vybíravé turisty. U stanic a zastávek na trati najdete jednotlivá zastavení naučné stezky Bechyňka. Informační tabule jsou doplněny mapami s vyznačenými turistickými cíli v okolí. Stačí si vybrat a vydat se na túru.

 

Remíza v Bechyni

Remíza v Bechyni s modelovým kolejištěm Pavla Kohoutka bude otevřena v plánované dny jízd Elinky, a to bez ohledu na to, zda Elinka skutečně pojede nebo ne. Otevřeno je od 9:00 do 15:30 hod. Najdete v ní modelové kolejiště, lokomotivu Koloběžku a také malou výstavu s železniční tematikou. Vstupné stojí 30 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.


Jedná se o tyto dny:
 • 2., 16., 23. a 30. července
 • 13. a 27. srpna

Otvírací doba remízy: 9:00 – 15:30 hodin
Vstupné: 30 Kč
 

Bechyňská železnice Františka Křižíka

Na sklonku 19. století padl verdikt zřídit mezi Táborem a Bechyní železniční dráhu. Zásluhou „českého Edisona“, Františka Křižíka, byla tehdy prosazena její elektrifikace. O pár let později, v roce 1903, tak mohla zahájit svůj provoz vůbec první elektrifikovaná dráha na území celého Rakouska-Uherska.

Nenechte se mýlit, tímto prvenstvím tu technické zajímavosti nekončí. Již na začátku trati v Táboře bylo při budování nejdříve potřeba přemostit řeku a vznikla zde také elektrárna, která dráhu zásobovala proudem. O tom, že Křižíkova elektrická dráha byla opravdu výjimečná, svědčí i fakt, že jí byly povoleny úlevy. A tak tu zatáčky mohou mít menší poloměr a trať vede terénem se sklonem až 35 promile.

A ještě jedna perlička na vás čeká v Bechyni. Sem byla dráha prodloužena až o něco později, v roce 1928, a to díky mostu s poetickým názvem Duha.

Z technického hlediska se dala Bechyňka přirovnat k malému zázraku. Železniční vagóny byly osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách. Na svoje dílo mohl být František Křižík právem pyšný a jistě také byl, když řekl: „Výstavbou bechyňské dráhy chtěl jsem dokázat, že český člověk umí tolik, co jiní a někdy i mnohem více“. Bechyňka zůstává v provozu dodnes, v letní sezóně se zde konají oblíbené nostalgické jízdy.

Součástí Léta na Bechyňce je i výstava o železniční trati Tábor–Bechyně a historických vozidlech, doplněná modelovým kolejištěm Pavla Kohoutka v Městském muzeu v Bechyni.
 

Naučná stezka Bechyňka

České dráhy ve spolupráci s partnery VUZ a Railreklam pro vás připravily Naučnou stezku Bechyňka. NS mapuje nejenom historii tratě, zajímavé osobnosti a lokomotivy, které na trati jezdí nebo jezdily, ale také zajímavá turistická místa, která můžete navštívit.

Tabule NS najdete na těchto stanicích a zastávkách:
 • 1 – železniční stanice Tábor, nástupiště Bechyňky
 • 2 – železniční zastávka Horky u Tábora
 • 3 – železniční stanice Slapy
 • 4 – železniční stanice Malšice
 • 5 – železniční zastávka Třebelice
 • 6 – železniční zastávka Bechyňská Smoleč
 • 7 – železniční stanice Sudoměřice u Bechyně
 • 8 – železniční stanice Bechyně (park)
 • 9 – železniční stanice Bechyně (remíza – tabule bude teprve instalována)

Provozovatel

Klub přátel elektrické dráhy Tábor - Bechyně

Komenského 1843
390 02 Tábor
Tel.:
+420 221 111 122
WWW:
www.mestobechyne....
WWW:
https://www.cd.cz...
GPS:
49,408478 14,680420
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Toulava
Město:
Tábor
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Tábor, Jihočeský kraj
Pivní stezka Toulavy

Pivní stezka Toulavy

Tábor, Jihočeský kraj
Kávová zastávka v Táboře

Kávová zastávka v Táboře

Tábor, Jihočeský kraj