Úvod > Kalendář akcí > Dvořákova Praha 2016

Dvořákova Praha 2016

Kdy 5. září 2016 - 24. září 2016 Festivaly
Velkolepou hudební poctu v podání světových orchestrů a sólistů složí nejproslulejšímu umělci naší historie další ročník festivalu Dvořákova Praha. Letos se koná již 9. ročník tohoto druhého návštěvnicky nejúspěšnějšího festivalu svého druhu v Čechách. Festival proběhne ve dnech 5.9. až 24.9.
Festival Dvořákova Praha, který bude probíhat od 5. do 24. 9. 2016, vzdá už podeváté hold Antonínu Dvořákovi. Do Prahy zavítají věhlasná hudební tělesa jako Staatskapelle Dresden v čele s Christianem Thielemanem, Kremerata Baltica se svým zakladatelem, originálním hudebníkem, houslistou a dirigentem Gidonem Kremerem, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana nebo Zurich Chamber Orchestra, který zahájí komorní řadu.

Vedle nich se představí brilantní umělci Hilary Hahn, Boris Berezovsky či Gil Shaham. Nelehkého úkolu se zhostí Jiří Bárta, který s London Symphony Orchestra a Gianandreou Nosedou přednese violoncellový koncert h moll. Sběratelé dvořákovských zážitků se mohou těšit na kompletní provedení Symfonických básní Antonína Dvořáka na motivy K. J. Erbena, které provede Česká filharmonie vedená Jakubem Hrůšou. V pozici kurátora úspěšné komorní řady se představí Daniel Hope.

Festival Dvořákova Praha je nejen oslavou díla nejznámějšího českého skladatele, která důstojným způsobem vyzdvihuje celosvětový přínos tohoto hudebního génia, ale i významnou společenskou událostí. Tématem festivalu je propagace života a díla Antonína Dvořáka, jeho přesah je ovšem jak tematický, tak lokální. Praha se každoročně stává mekkou světově nejuznávanějších orchestrů, dirigentů i interpretů klasické hudby.

V letech 2008–2015 festival uvedl celkem 149 koncertů a jeho koncertními sály prošlo více než 110 000 návštěvníků.

Program festivalu je uspořádán do charakteristických programových řad (Dvořák Collection, Komorní řada, Po stopách Antonína Dvořáka, Den D, Spirituální koncert).
Dvořákova Praha je defilé špičkových sólistů, dirigentů, mezinárodně uznávaných orchestrů i komorních souborů, kteří přijíždějí do Prahy představit mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů.

Koncerty se odehrají v Dvořákově síni Rudolfina, speciální koncerty se pak konají v katedrále sv. Víta na Pražském hradě a v Anežském klášteře.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 7. 2020