Úvod > Kalendář akcí > Weber – grandlí král v Prácheňském muzeu v Písku
Weber – grandlí král v Prácheňském muzeu v Písku
">
24.9.
20.11.
Přidat foto
Výstavy

Weber – grandlí král v Prácheňském muzeu v Písku

Výstava „Weber – grandlí král“ mapuje život a dílo legendárního píseckého zlatníka.
Málokteré české město se může pyšnit takovým bohatstvím lesů, jako jihočeský Písek. Není tedy divu, že ve městě vznikla jedna z prvních lesnických škol v Čechách. Méně známá je již skutečnost, že právě v Písku se pod rukama zlatníka Karla Webera (1864 – 1939) začala na konci 19. století tvořit i historie českého mysliveckého šperku. Karel své řemeslo převzal po otci – jeho otec František Xaver založil klenotnickou firmu v Písku již v roce 1856. Karel rodinný podnik přebral v roce 1894 a záhy se rozhodl specializovat právě na myslivecký šperk, který se do té doby v Čechách nevyráběl. Dobře udělal. Firma postupně rozšiřovala svou výrobu a exportovala do celého světa, včetně USA.
 
Do zlatého či stříbrného kovu zasazoval Karel Weber lovecké trofeje. Z nich nejžádanější byly grandle, tedy špičáky z horní čelisti jelena či laně. Zdobil jimi brože, spony, prsteny, náramky, jehlice do vázanek či náhrdelníky. V roce 1908 získal Karel Weber právo užívat císařského orla ve znaku a pečeti, o dva roky později se stal dvorním dodavatelem velkovévody Karla I. (pozdějšího císaře).      

 „O zákazníky neměl nouzi. Město Písek bylo ze všech stran obklopeno hustými lesy s hemžící se vysokou zvěří, lovecké revíry Schwarzenbergů a dalších šlechtických rodin rovněž nebyly daleko,“ uvádí kurátor výstavy Jan Kouba. Ten na výstavě spolupracoval se Státním okresním archivem v Písku, nástupnickou firmou Webgold, která doposud v Písku lovecký šperk vyrábí, a řadou soukromých sběratelů.   

Výstava, které se koná pod záštitou starostky města Písku, představí mimo jiné ukázky z Weberova výjimečného umění, dále katalogy, které dokumentují značnou šíři nabízeného sortimentu, a i nástroje, pomocí kterých písecký zlatník své tehdy tak oblíbené šperky zhotovoval. Možná i vy máte v rodinných památkách trochu zvláštní šperk se zubem a s malou signaturou “KW“, přijďte ho tak porovnat s ostatními kousky na výstavě. Ta začíná v muzejních Malých výstavních síních v sobotu 24. září a trvá až do 20. listopadu. 


24. 9. – 20. 11. 2022, Malé výstavní síně Prácheňského muzea v Písku
Otevřeno denně od 9 do 18 hodin, od října od 9 do 17 hodin, mimo pondělí
 

Ubytování a restaurace v okolí