Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Dukát opavského vévody Přemka I. ve Slezském zemském muzeu
Výstavy

Dukát opavského vévody Přemka I. ve Slezském zemském muzeu

V rámci výstavy Země a její pán, která probíhá od 12. listopadu 2014 v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea, bude od 17. do 24. února 2015 k vidění unikátní předmět dukát opavského vévody Přemka I. (1366–1433).
Po unikátním rituálně zlomeném meči posledního Přemyslovce, ratibořského knížete Valentina Hrbatého, zesnulého v roce 1521, je vystavený další jedinečný exponát – v rámci výstavy Země a její pán, která probíhá od 12. listopadu 2014 v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea, bude k vidění druhý z plánovaných unikátních předmětů – dukát opavského vévody Přemka I. (1366-1433).

Původní lednový termín prezentace dukátu musel být z technických důvodů posunut na únor. Nový termín vystavení dukátu je 17.2. – 24.2. 2015.

Národní muzeum v Praze výjimečně souhlasilo se zapůjčením mince, která patří k mimořádně významným numizmatickým památkám moravskoslezského pomezí a byla od začátku předmětem širokého zájmu jak ze strany odborných badatelů, tak i široké veřejnosti. Jedním z důvodů je fakt, že na světě je znám pouze jediný exemplář této mince. Předpokládá se, že motivy zavedení nákladné zlaté ražby před rokem 1434 byly spíše prestižního než hospodářského charakteru. Dukát, jak je možno soudit na základě jeho originální symboliky, vznikl pravděpodobně jako projev osobní prezentace opavského knížete a ukázka jeho zeměpanské moci.

Zdá se, že už v době ražby nebyla mince užívána jako běžné platidlo, ale měla manifestovat prestiž svého vydavatele. Poprvé byl dukát Přemka Opavského zaznamenán v německých aukčních katalozích ve třicátých letech 19. století. Národnímu muzeu jej v roce 1932 darovala Numismatická společnost Československá, která předmět téhož roku zakoupila v dražbě. Do Opavy, tedy místa rezidence jejího vydavatele, pak byla mince zapůjčována jen zcela výjimečně, například k oslavám muzejních jubileí.

Výstava Země a její pán je mimořádná svým nadregionálním přesahem – na 260 exponátů pochází nejen ze sbírek Slezského zemského muzea, ale také z mnoha dalších domácích i zahraničních institucí. Návštěvníci uvidí například portréty významných panovníků, mimo jiné Marie Terezie a Josefa II., knížat z Lichtenštejna (Karla I. a Karla Eusebia), vratislavského biskupa Filipa Gottharda Schaffgotsche, olomouckého biskupa Ferdinanda Julia Troyera, místodržitele řádu německých rytířů Jiřího Viléma z Elkershausenu, představitelů významných šlechtických rodů a mnoha dalších.

Pozornost si zaslouží celá řada jiných pamětihodných předmětů, jako například prapor knížete Adama Václava Těšínského z roku 1605, středověká dlaždice s erbem knížete Přemysla II. pocházející z těšínského zámku nebo epitaf  Václava Vlčka z roku 1681. Do Historické výstavní budovy se také na celou dobu výstavy vrátil Opavany velmi oblíbený obraz – portrét rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi. Pochází z roku 1857 z dílny významného portrétisty vídeňského dvora Josefa Neugebauera.

Na výstavě Země a její pán jsou také prezentovány dosavadní výsledky průzkumu, který od léta probíhá v podzemí kostela sv. Ducha v Opavě.

Pro její návštěvníky připravuje Slezské zemské muzeum také poutavý katalog s popisem vystavených předmětů z pera slezských historiků, bohatý doprovodný program a sérii přednášek. 

Provozovatel

Slezské zemské muzeum

Nádražní okruh 31
746 01 Opava
Tel.:
+420 553 622 999
Email:
szm@szm.cz
WWW:
www.szm.cz
WWW:
www.szm.cz/udalos...
GPS:
49,934828 17,904766
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Opavské Slezsko
Město:
Opava
Tipy na výlet:
Opava a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Výstava prezentuje výtvarná díla tří autorů – Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vlada Rimbaly, kteří jsou představiteli tzv. paleoartu. Ve své tvorbě se věnují paleontologickým a paleoantropologickým rekonstrukcím, při tvorbě svých prací spolupracují také s přírodovědci a antropology.
Opava, Moravskoslezský kraj

Vánoční trhy v Opavě

Krásné opavské vánoční trhy opět na Dolním náměstí, které budou doprovázeny bohatým kulturním programem, prodejem zajímavého sortimentu, občerstvení a výrobků.
Opava, Moravskoslezský kraj

Vánoce na raduňském zámku

Pokud se vám ve spěchu všedních dní konce roku nedaří zpomalit a těšit se na Vánoce, pak přijďte na raduňský zámek, adventní nálada se zaručeně dostaví.
Raduň, Moravskoslezský kraj

Pohádkové vánoce na štáblovickém zámku

Po loňském úspěchu vánočních prohlídek se zámek Štáblovice i letos otevírá v adventní a vánoční době návštěvníkům, a to již od druhého adventního víkendu 03.-04. prosince. Celý zámek i zámecký areál je vánočně vyzdoben a zve na objevnou cestu za tajemstvím Vánoc.
Štáblovice, Moravskoslezský kraj

Knihovna Petra Bezruče v Opavě

Knihovna Petra Bezruče s čítárnou a studovnou kromě výpůjček knih a periodik poskytuje bibliograficko-informační služby, půjčuje hudební nosiče i DVD, specializuje se na meziknihovní výpůjční služby a pořádá také výstavy, přednášky či besedy.
Opava, Moravskoslezský kraj

Park na Ptačím vrchu v Opavě se sochami ptáků

Park na Ptačím vrchu v Opavě zdobí kinetické sochy ptáků od Kurta Gebauera. Sochám za šera svítí oči a dokáží otáčet hlavou. V parku se konají také promenádní koncerty a různé kulturní akce.
Opava, Moravskoslezský kraj

Bludný balvan v Opavě

Kvádrovitý bludný balvan je největším dosud nalezeným bludným balvanem na Opavsku. Nachází se na Praskově ulici.
Opava, Moravskoslezský kraj

Poeziomat v Opavě

Opava se v současné době řadí mezi pouhých 12 měst na světě a třetí v České republice, kde Poeziomat najdete.
Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

U Náhonu – restaurace, která není cítit kouřem

Dopřejte si příjemně strávené chvíle návštěvou vkusného stylového prostředí spolu s kvalitní obsluhou a výbornou kuchyní kousek od opavského koupaliště.
Opava, Moravskoslezský kraj

Panský mlýn v Opavě – minipivovar, restaurace a penzion

Panský mlýn je minipivovar s restaurací na okraji Opavy, tam kde se město stává vesnicí a vesnice už rovnou přechází v pole. V kuchyni malebné budovy mlýna z konce 15. století to v kastrolech a kastrůlcích bublá a voní. Zdejší kuchaři milují venkovskou kuchyni, a nejen tu českou.
Opava, Moravskoslezský kraj

Vinné sklepy a vinotéka Velké Hoštice – skvělá vína na severní Moravě

Navštivte Zámecké vinné sklepy se zámeckou vinotékou ve Velkých Hošticích a vychutnejte si atmosféru jihomoravského sklípku i u nás ve Slezsku.
Velké Hoštice, Moravskoslezský kraj

Hostinec & Vitální svět Raduňka nedaleko Opavy

Hostinec & Vitální svět Raduňka je místem pro pohodové chvíle odpočinku, relaxace a výborného jídla, to vše pod jednou střechou!
Raduň, Moravskoslezský kraj