Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Doteky krásy dřeva
Krása dřeva
Výstavy

Doteky krásy dřeva

Po výstavě Prague Design Week 2016 soustružnický ateliér Krása dřeva připravil novou kolekci soustružených dřevěných mís, talířů, svícnů a váz z jednoho kusu dřeva a novátorsky skládané velké kompozice jako konferenční stolky a květináče. Autoři budou předvádět ukázky soustružení.
Soustružnický ateliér Krása dřeva představuje novou kolekci 30 exponátů na výstavě Doteky krásy dřeva v galerii Novoměstské radnice v Praze na Karlově náměstí ve dnech 23. 2. – 26. 3. 2023. Šest let příprav přináší nejen mísy typické pro soustružení, ale také velké vázy, umělecké kompozice a konferenční stolky. Kromě děl vyrobených z jednoho kusu budou k vidění speciálně skládaná díla. Vedle toho budou Jiří Chmelař a František Janda předvádět ruční práci na soustruhu. Ke dřevu přistupují s pokorou a respektem. Ruční práce a krása dřeva jim přinášejí radost, kterou předávají dál.

Ateliér Krása dřeva vznikl, jak už to někdy bývá, čirou náhodou. Jiří Chmelař hledal nové výzvy a do cesty mu doslova před 13 lety vstoupilo dřevo a soustružení. Na chalupě na Valašsku spadlo po zimě několik stromů, a tak to všechno začalo. Jak říká: „Dřevo si mě našlo a jsem tomu rád.“ K ruční práci měl vždy blízko a k jeho uměleckému cítění přispělo studium na Ostravské univerzitě. Po letech učení a zkoušení si uvědomil, že ve dvou se to lépe táhne. A opět zasahuje vyšší moc. Přichází František, který miluje dřevo. Jeho zapálení, pracovitost, nápaditost a cit pro tvary přesně zapadla do konceptu ateliéru. „Vedle Jirky jsem se rychle naučil soustružit a jsme výborný tým!“ usmívá se František.

Autoři rádi experimentují a hledají hranice umělecké tvorby navzdory jednoduchému kruhovému pohybu. Novátorsky přistupují k segmentovému soustružení, když využívají velké kruhy a polokoule k tvorbě kompozic. Ty pak tvoří geometrická tělesa, kouli, kužel nebo válec, které dají výstižně vyniknout kresbě i barvě dřeva. Výsledným dílem je pak konferenční stolek, váza nebo obal na květináč. Pracují výhradně s místními dřevinami a na výstavě bude k vidění buk, dub, olše, slivoň, hrušeň, třešeň, akát, ořešák, jasan, dřezovec, javor a jilm.
Při vstupu do první místnosti galerie na návštěvníky dýchne atmosféra soustružnické dílny. Ucítí vůni dřeva a přivítá je jak moderní, tak i starožitný funkční šlapací soustruh, vybavení soustružníka a postupy tvorby. Autoři zde v určených dnech a časech budou soustružit mísy nebo svícny a předvádět ruční práci na soustruhu. Nebudou chybět zajímavosti a kuriozity.

Druhá místnost s nádherným vysokým klenutým stropem představí mísy z mramorovaného dřeva, které mají navíc barevné kresby vytvořené houbami. K vidění zde bude akátová mísa vyrobená z nejcennějšího dřeva tzv. nádoru, který nabízí jedinečnou strukturu, a excentrická mísa z ořešáku. Jasanová kompozice ve tvaru koule zaujme svojí velikostí i kresbou. Když František galerii uviděl, řekl: „To je přesně to, co jsem viděl ve svých snech!“ Jakoby budova radnice z 15. století byla předurčena k setkání s takovým materiálem, jako je stále živé dřevo.

Třetí místnost nabídne kromě mís velké kompozice jako dubový exponát z jednoho kusu dřeva o průměru 75 cm. Konferenční stolky z ořešáku složené z tři masivních dílů představující novátorský přístup v soustružení, stejně jako velký obal na květináč složený z deseti dílů. Autoři také představí dva experimentální obrazy z podélného dřeva slivoně. „Dřevo slivoně či švestky mě vždy fascinovalo svojí barvou a texturou,“ dodává Jiří. Nebude chybět ani atraktivní tmavě červená mísa s kůrou, opět ze slivoně.

Autoři budou předvádět ukázky soustružení každý pátek 14:00-18:00 + 25. února a 4., 12., 18. a 26. března po celý den. 

Nechte se okouzlit krásou dřeva!

Posvátná geometrie Horního Nového Města – komentovaná prohlídka

Pojďte se s námi projít podivuhodně zasněnou čtvrtí, v níž jsou všechny církevní stavby staré a téměř všechny světské stavby nové.
Praha 2, Praha

Pražská výstava nožů – jaro 2023

Oblíbená prodejní již tradiční výstava nožů na Novoměstské radnici.
Praha 2, Praha

Rozmanitost

Již pošesté na Novoměstské radnici prezentují své výtvarné práce žáci Základní umělecké školy, Praha 7, Šimáčkova 16.
Praha 2, Praha

Příběhy našich sousedů – Praha 2

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.
Praha 2, Praha

Photocontest

Výstava nejlepších fotografií studentů středních škol, žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií 11. ročníku celorepublikové soutěže Photocontest – součásti vzdělávacího projektu v digitální fotografii Photobase.
Praha 2, Praha

Komentované prohlídky Novoměstské radnice 2023

Prohlídka s poutavým výkladem vhodná i pro děti odkryje návštěvníkům kus historie jedné z nejkrásnějších pražských národních kulturních památek. Podíváte se i do prostor, které nejsou běžně přístupné.
Praha 2, Praha

Mira Costa High School Choir

Sbor oceněný Grammy® pro vás zahraje a cappella hudbu z období od roku 1500 do roku 2023.
Praha 2, Praha

Stylové večery 2023 na Novoměstské radnici

Jubilejní 10. ročník hudebního cyklu se smyčcovým orchestrem Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Aikido pro Prahu a okolí

Výuka Aikido, Aikitoho, Iaido, Kyusho jutsu. Aikido klub Praha vychází z aikido stylů různých zahraničních učitelů, největším vzorem je však učení Nishio Senseie, doplněné o aiki ken a aiki jo, tak jak ho vyučuje Tanaka sensei.
Praha 2, Praha

Kino MAT – nejmenší kino v České republice

Nejmenší kino v České republice má kapacitu pouhých 46 míst.
Praha 2, Praha

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.
Praha 2, Praha

Centrum pro odbourávání stresu v Praze

Kdo u nás nebyl, jako by nežil!
Praha 2, Praha

Lekce společenského tance v Praze

Přijďte si osvěžit či se naučit kroky základních společenských tanců efektivní a zábavnou metodou. Pod vedením profesionálního lektora vše zvládnete během několika málo lekcí.
Praha 2, Praha

The House of Axes – Házení seker v Praze

První házení seker v Praze! Vyzkoušejte vzrušení ze stále populárnějšího sportu, který vám zajistí zážitek na celý život!
Praha 1, Praha

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Praha 2, Praha

John Reed Fitness Music Club v Praze

John Reed nabízí nekonečný mix tréninkových možností v unikátním designovém prostředí za doprovodu energizujících beatů DJs. John Reed spojuje zábavu a motivaci v unikátní klubové atmosféře.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Mosaic House Design Hotel

Stylový Mosaic House Design Hotel je situován pouhých 10 minut pěší chůze od Karlova mostu v Praze. Hotel je ideálním východiskem pro poznávání Prahy a jejích nejdůležitějších historických památek od Pražského hradu až po Staroměstské náměstí.
Praha 2, Praha

The Nest – moderní asijská kuchyně v Praze

Vydejte se do restaurace, která nabízí autentické asijské recepty v inovativním podání.
Praha 2, Praha

MOOo Downtown – luxusní apartmány v centru Prahy

Apartmány jsou určeny pro milovníky města, designové nadšence a ty, kteří holdují­ klidné atmosféře v centru rušné Prahy. V apartmánech se luxusní­ urbanistický design potkal s atmosférou venkova.
Praha 2, Praha

Tho Manes Boutique Hotel Prague

Nejnovější luxusní hotel v Praze 2, jen pár minut od řeky Vltavy a nejznámějších památek.
Praha 2, Praha

Muzeum medoviny – degustační prodejna

Specializovaná degustační prodejna v centru Prahy nabízí nejširší výběr přes 100 druhů tradičních medovin s možností ochutnávek.
Praha 2, Praha

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Počernický pivovar

Počernický pivovar je součástí unikátního areálu Panský dvůr v Dolních Počernicích, který v sobě ukrývá krásné přírodní scenérie zámeckého parku, kvalitní gastronomii i kulturní akce a relaxaci.
Praha 19, Praha

Restaurace Střecha

Střecha je veganská restaurace a kavárna, ve které pracují lidé se zkušeností s bezdomovectvím a nebo jsou po výkonu trestu.
Praha, Praha