Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Dobývání hradu Drahans
Historické a vojenské akce

Dobývání hradu Drahans

Po celý den: vojenské ležení – soboje – gotická módní přehlídka – hudba – tanec – lazebna – středověká kuchyně – řemesla. V 15:00 velká bitva o drahanský hrad. Akce se koná na louce před budovou Muzea Drahanské vrchoviny.

Roku 1312 král Jan, rodem Lucemburk, vytáhl na Moravu proti vzpurnému rytíři Friduši z Linavy. Když dobyl jeho hrad velmi pevný Račice, Friduš se pokořil a zavázal se, že zničí i další svůj hrad Drahans.

S Fridušem vyráží na místo skupina Janových vojáků, přesvědčit se, že napravený lapka bere svůj slib opravdu vážně. Jenže, jak to může dopadnout, když se vojákům Friduš po cestě ztratí a ti se setkají s osádkou hradu, která o pánově slibu pranic netuší... Toho dne se ve vsi u hradu koná slavný výroční trh a řemeslníci, jokulátoři i muzikanti se pramálo nechají rušit tím, že se opodál skupina šlechtických hejsků věnuje své nejoblíbenější zábavě, totiž válčení...

Provozovatel

Muzeum Drahanské vrchoviny

Drahany 176
798 06 Drahany
Tel.:
+420 723 223 869
Email:
pavel.mos@muzeumd...
GPS:
49,435390 16,902047
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Střední Morava
Tipy na výlet:
Drahany a okolí
 

Vstupné

Cena: 49 Kč

Snížená cena: 29 Kč

Rodinné vstupné: 99 Kč

 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.
Blansko, Jihomoravský kraj

Vánoce na zámku Čechy pod Kosířem

Nejkrásnější svátky v roce jsou zde! Přijďte se o třetím adventním víkendu vánočně naladit na zámek v Čechách pod Kosířem.
Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022: bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.
Tvarožná, Jihomoravský kraj

Vůně ženy – Scent of a Woman

Výstava iránské malířky Rihany S. Ghavipanjeh.
Brno-Vinohrady, Jihomoravský kraj

Muzeum Drahanské vrchoviny a vzdělávací centrum TGM

Interaktivní expozice historie a řemesel Drahanské vrchoviny. V prostorách muzea též samoobslužná kavárna a technicko-fyzikální herna pro velké i nejmenší děti.
Drahany, Olomoucký kraj

Rozhledna Kopaninka v Repechách

Rozhledna zvaná Kopaninka stojí zhruba půl kilometru jižněji od centra obce Repechy na Prostějovsku a 3 kilometry od Protivanova.
Bousín, Olomoucký kraj

Adrenalin – Paraglidingové Tandemové Lety na jižní Moravě

Také jste snili nebo přemýšleli nad tím, jaké by to bylo jen tak roztáhnout ruce a tiše plachtit nad krajinou? Viděli jste vysoko nad sebou padáky plující po obloze a tiše snili o tom, odpoutat se od země a podívat se na svět shora? Proměňte sen ve skutečnost!
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Arboretum Osina

Arboretum, které vyroste v sousedství vojenského újezdu Březina, bude zajímavé tím, že v něm vysadí stromy z celého světa. Porostou tam evropské, asijské i euroasijské druhy dřevin, rostliny severní Ameriky i stromy severní Afriky.
Plumlov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Turistická ubytovna městyse Drahany

Turistická ubytovna se nachází v centru městyse, u rybníka za budovou úřadu. Je určena pro letní i zimní provoz. Ubytovat se lze ve dvoulůžkových pokojích s možností přistýlky, se společným sociálním zařízením. Celková kapacita je až 33 osob.
Drahany, Olomoucký kraj

Chalupa u Šrámků

Ubytujte se ve skromné rodinné chalupě s opravdu velkou zahradou a deset minut od lesa. Vejde se k nám až 10 lidí a klidně i pes nebo kočka.
Bousín, Olomoucký kraj

Camping Žralok Plumlov

Camping Žralok Plumlov najdete u břehu poklidného Podhradského rybníka na úpatí malebné Drahanské vrchoviny.
Plumlov, Olomoucký kraj

Baldovec – centrum zábavy u Moravského krasu

Rekreační středisko Baldovec nabízí vše pro vaši dovolenou, prázdniny či firemní akci v srdci přírody. Ubytování je možné po celý rok.
Rozstání, Olomoucký kraj