Úvod > Kalendář akcí > Doba plastová v knižní vazbě
Doba plastová
"> Doba plastová
4.8.
8.10.
Přidat foto
Výstavy

Doba plastová v knižní vazbě

Výstava Doba plastová přibližuje návštěvníkům problematiku péče o knihy se syntetickými prvky. Jsou zde představeny ukázky využití plastů v knižní vazbě, nahrazování přírodních materiálů i obecně výroba a zpracování plastů.
Výstava představuje nejzásadnější výsledky výzkumného projektu NAKI II s názvem „Syntetické materiály v knihovních fondech“ (identifikační kód DG18P02OVV001), který byl zaměřen na výzkum syntetických materiálů vyskytujících se v knižní vazbě od 19. století po současnost. Projekt byl zaměřen na provádění průzkumu fondů, identifikaci syntetických materiálů, aplikaci konzervačních zásahů, restaurování poškozených knih a návrh dlouhodobého bezpečného uložení takových knih.

Výstava uceleně zpracovává problematiku syntetických materiálů v knižní vazbě. Stručně je uvedena historie výroby syntetických materiálů a jejich využití v knižní vazbě. Značná pozornost je věnována degradačním procesům plastů vyskytujících se v knižní vazbě, především uvolňování těkavých látek a změkčovadel ohrožujících fyzický stav sousedních knih. Na výstavě bude k vidění proces restaurování vybraných exemplářů plastových knižních vazeb. Formou panelů budou představeny materiály a způsoby dlouhodobého uložení knih obsahující specifické druhy plastů.

Ubytování a restaurace v okolí