!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí >  Do Brna široká cesta - kramářské písně se světskou tematikou
 Do Brna široká cesta - kramářské písně se světskou tematikou
">
4.9.
7.3.
+ Přidat foto
Výstavy

Do Brna široká cesta - kramářské písně se světskou tematikou

Kdy 4. září 2020 10:007. březen 2021 17:00
Výstava představuje kramářské tisky z několika úhlů pohledu: historie, jejich funkce, hudební stránka, způsob předávání a přebírání širokými společenskými vrstvami, obsah představený na konkrétních případech nebo událostech i recepci do současnosti.
Výstava je jedním z výstupů pětiletého projektu Ministerstva kultury ČR NAKI „Kramářské tisky v brněnských historických fondech“, na které spolupracují významné paměťové a vzdělávací brněnské instituce: Etnologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i, detašované pracoviště Brno, Ústav českého jazyk Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Moravská zemská knihovna v Brně a Moravské zemské muzeum. Výstava představuje kramářské tisky z několika úhlů pohledu: historie, jejich funkce, hudební stránka, způsob předávání a přebírání širokými společenskými vrstvami, obsah představený na konkrétních případech nebo událostech i recepci do současnosti.

Všechny tyto aspekty, z nichž některé jsou prezentovány v souvislosti s tématem kramářských tisků vůbec poprvé, bude návštěvník vnímat v běžné psané i vizuální podobě. Vystavované předměty i texty jsou svým obsahem zaměřené na provázanost s městem Brnem a oblastí Moravy. Také samotný název, převzatý z textu jedné z kramářských písní, reflektuje místo konání výstavy. Rozšíření poskytovaných informací zábavnou formou zajistí audiovizuální smyčka, interaktivní obrazovka představující detailněji vystavované tisky, na nejmenší návštěvníky pak čeká malý hrací koutek. Organizované výpravy (především školní) mohou využít pracovní listy a programy vedené muzejními pedagogy.

Po celou dobu trvání budou výstavu doprovázet aktivity určené široké veřejnosti: přednášky, tvořivé dílny a workshopy apod. akce.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 9. 2020
21.9.
26.9.
Serial Killer festival

Serial Killer festival

Brno, Jižní Morava
12.8.
15.8.
Maraton hudby Brno

Maraton hudby Brno

Brno-střed, Jižní Morava
20.2.
30.4.
Staň se muzejním reportérem/reportérkou!

Staň se muzejním reportérem/reportérkou!

Brno, Jižní Morava
12.4.
8.11.
Trhy na Zelňáku 2021

Trhy na Zelňáku 2021

Brno, Jižní Morava