Úvod > Kalendář akcí > Lidová řemesla a trhy > Dny lidové architektury Středočeského kraje
Lidová řemesla a trhy

Dny lidové architektury Středočeského kraje

Po dvou úspěšných ročnících Dnů lidové architektury Středočeského kraje v Muzeu lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci (2017) a v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem (2018) se v letošním roce uskuteční jejich 3. ročník.
Tentokrát se slavnostním zahájením v sobotu 20. července v obci Lhotka na Kokořínsku – v romantické krajině pískovcových skalních měst, tajuplných zákoutí i prosluněných borových lesů, hlubokých kaňonů a strží, zde zvaných doly, v místech, kde se setkával a vzájemně ovlivňoval český a německý živel, v regionu zemědělsky nepříliš úrodném, dříve však proslulém pěstováním chmele, v oblasti, jíž se prakticky úplně vyhnul průmysl i větší dopravní tepny včetně železnice, a v níž se díky tomu dochovala nedotčená příroda a rovněž nebývalé množství unikátní původní, převážně roubené lidové architektury i celých vesnických sídel rozložených v členitém terénu náhorních plošin i strmých roklin.  

Celodenní bohatý doprovodný program bude probíhat jednak na hřišti, kde se návštěvníkům představí folklorní soubory Jarošovci z Mělníka, Furiant z Malé Bělé a Osmikvítek z Prahy s baráčníky a také jarmark s ukázkami tradičních vesnických řemesel (košíkář, hrnčířka, bylinkářka, perníkářka, výroba ze sena a levandule aj.), prodejem regionálních výrobků a občerstvením, a jednak na opačné straně vsi ve Skalním obydlí (pobočka Regionálního muzea Mělník p.o.). Kromě komentovaných prohlídek unikátních ve skále vytesaných prostor a tematické výstavy zde návštěvníky potěší harmonikář a děti určitě zaujme Kouzelná dílnička tetičky Míny. Kyvadlovou dopravu mezi hřištěm a Skalním obydlím bude zajišťovat stylový koňský povoz s bryčkou.V nedávno otevřeném komunitním centru na návsi bude možno navštívit přednášky a videoprojekce seznamující s vesnickou architekturou Kokořínska. Po 17 hodině bude program na hřišti dále pokračovat dobročinnou akcí pořádanou obcí Lhotka.      

Pro zájemce bude rovněž připravena exkurze Putování za lidovými stavbami Kokořínska, na níž se seznámí s vybranými ukázkami pozoruhodných typických lidových staveb i se zachovalými památkově hodnotnými vesnickými sídly (například Olešno, Tubož, Střezivojice, Dobřeň, Šemanovice aj.). Asi tříhodinovou trasu exkurze s odborným výkladem bude možno absolvovat zdarma dvěma přistavenými autobusy s odjezdem v 13:00 hodin ze zastávky na návsi. Účast je možno si rezervovat předem na e-mailové adrese e.henkrichova@foibos.cz nebo na telefonním čísle 777 100 557.

Provozovatel

Lhotka u Mělníka

Lhotka 55
277 31 Lhotka
Email:
e.henkrichova@foi...
Email:
info@lhotka.cz
WWW:
www.lidove-stavby...
GPS:
50,366407 14,553515
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Špinarka

Divadelní představení.
Mělník, Středočeský kraj

Velryba Lízinka aneb dobrodružství v českých řekách

Pohádka.
Mělník, Středočeský kraj

Petr Hapka a jeho potměšilí hosté

Koncert.
Mělník, Středočeský kraj

Valentýn už byl

Slam poetry.
Mělník, Středočeský kraj

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Chcete poznat způsob, jakým nemajetní lidé dříve řešili své bydlení? Nabízíme vám prohlídku skalního obydlí ve Lhotce u Mělníka, které je dokladem neobvyklých konstrukčních metod. Můžete si zde prohlédnout vytesaný skalní byt, ale také celé hospodářské prostory.
Lhotka, Středočeský kraj

Polabská černava

Národní přírodní památka Polabská černava se rozkládá podél toku Pšovky v těsné blízkosti obce Mělnická Vrutice. Jedná se o unikátní lokalitu se slatinnými a rašelinnými porosty s výskytem vstavačů (orchidejí).
Velký Borek, Středočeský kraj

Stezka koření

Přijďte se projít po obnovené polní cestě z Velkého Borku do Mělnické Vrutice, u níž byla vybudovaná Stezka koření.
Velký Borek, Středočeský kraj

Řeka Pšovka

Pšovka, pravostranný přítok Labe, je říčka v severní části středních Čech dlouhá 31 km. Pramení na Českolipsku u obce Blatce a do Labe se vlévá u Mělníka. Na své cestě protéká celým Kokořínským dolem.
Kokořín, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Olympionik v Mělníku

Moderní komplex zahrnující hotel, sportovní a wellness centrum, kongresové centrum a stylový zahradní altán s gril barem. Prostory jsou vhodné pro pořádání společenských, kulturních a sportovních akcí. Součástí nabídky je zajištění kompletního svatebního servisu.
Mělník, Středočeský kraj

Penzion, bistro a kemp v letovisku Harasov

Jedinečný areál v CHKO Kokořínsko s nabídkou služeb penzionu, kempu a bistra na břehu stejnojmenného rybníka, který je jedním z nejlepších míst ke koupaní v kraji.
Vysoká, Středočeský kraj

Brloh Barbecue

Ojedinělý a zajímavý koncept v Mělníku. V přízemí najdete pivovarskou pivnici s tradičním americkým barbecue, v patře nad ním je prémiový koktejlový bar.
Mělník, Středočeský kraj

Kafe Mělník Bistro

Zakládáme si na kvalitě surovin ideálně od místních dodavatelů. Dorty jsou vždy čerstvé, bez konzervantů a ve velké části bez lepku. K snídani připravujeme zapečené bagely. Výběrová káva je z naší pražírny.
Mělník, Středočeský kraj