ÚvodKalendář akcíKurzy a workshopyDny lidové architektury – léčivý špitálek
Památník K. H. Máchy v Doksech
Kurzy a workshopy

Dny lidové architektury – léčivý špitálek

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Liberecký kraj nebo navštivte Kurzy a workshopy v celé ČR.
V programu letošních Dnů lidové architektury se v Památníku K. H. Máchy s úctou vracíme k prapůvodnímu významu této stavby, a proto jsme pro vás připravili tzv. „léčivý špitálek“.
Nejstarší roubené stavení v Doksech nechala v roce 1669 postavit hraběnka Marie Františka z Vrtby jako panský špitál pro „šest osob starých a věkem sešlých, kteří by již chleba svého vypracovati nemohli, totiž tří mužů a tří žen a tří dětí osiřelých, aby se do školy daly a tam zůstaly, až by věku svého třinácti let dorostly“.
Špitálek měl vlastní kapli sv. Jana Nepomuckého, a tak mohla být kromě stravy, ošacení, topení a léků poskytnuta jeho obyvatelům i duchovní péče, spočívající nejen v modlitbách a pobožnostech, ale i ve zpěvu a útěšných promluvách.

V sobotu 22. července 2023 se tak památník i zahrada stanou oázou pro všechny, kteří potřebují načerpat energii, chtějí se něco dozvědět o bylinkách, přírodním léčitelství, tradiční čínské medicíně, léčivé síle doteku. Během workshopů se naučíte malování henou, přírodnímu barvení oděvů, výrobě ochranných talismanů, a dokonce si budete moci vyrobit bylinnou tinkturu a přírodní parfém pod pečlivým vedením aromaterapeutky.
Nejen pro děti je na 13. hodinu připraveno marionetové představení na volné motivy stejnojmenného příběhu O lakomé Barce Jana Wericha.

Spolek Z chrámu přírody roztančí ve 14.30 hod. zahradu ve své hudební dílně. Přiveze velkou sbírku všemožných nástrojů – bubnů, chrastítek, píšťalek, cinkátek a etnických nástrojů z celého světa. Jednotlivé nástroje předvedou v praxi a rozezní je za doprovodu zpěvů a tance. Zvláštním zážitkem určitě bude hra na sluneční buben neboli buben štěstí.

V závěru dne rozezní zahradu léčivé tóny křišťálových mís. Umělkyně, průvodkyně a léčitelka Jiřinka Solvana vás provede energiemi tónů a zvuků vesmírné hudby křišťálových mís.

Program:
10.00–18.00
                         – přírodní barvení oděvů a zero waste móda v podání Martiny Benešové
                          - malování henou s Kateřinou Gajou
                          – bylinkové tvoření s Lucií Manawa
                          – výroba bylinných tinktur s Terezou Dědkovou
                          – léčení barvami s Kateřinou Ledvinovou
                          - bylinková dílnička s Monikou Sibřinovou
11.00–16.00    Z chrámu přírody – uměleckořemeslný workshop zpracování dřeva
                          – výroba rytmických nástrojů, talismanů, lapačů snů
13.00                O lakomé Barce (Jan Werich: Fimfárum) – pohádka v podání divadla KAKA
14.00–18.00    Aromalékárna – výroba přírodního parfému s odborným aromaterapeutem Ing. Šárkou Patrnou
14.00               Mgr. David Panuška – přednáška o duševním zdraví
14.30               Hudební dílna DRUMSALA – zpěv a tanec za doprovodu rozličných hudebních nástrojů pod vedením spolku Z chrámu přírody
15.00               Ing. Kateřina Krbcová – Tradiční čínská medicína v běžném životě – přednáška
16.00               Adéla Zatanchi – Léčivá síla doteku – přednáška
17.00   Jiřinka Solvana –  koncert a workshop hraní na křišťálové mísy

Provozovatel

Památník K. H. Máchy v Doksech

Máchova 150
472 01 Doksy
Tel.:
+420 487 824 145
Email:
muzeumcl@muzeumcl.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
50,566282 14,654135
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Máchův kraj
Město:
Doksy
Tipy na výlet:
Doksy a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Blackout poetry v Památníku K. H. Máchy v Doksech

Během Květinové slavnosti a Léčivého špitálku si můžete prohlédnout výstavu vizuální poezie studentů sexty Gymnázia Česká Lípa. Návštěvníci se mohou těšit na originální díla vzniklá pod vedením Květy Menclové v hodinách češtiny a Tomáše Hoskovce v hodinách angličtiny.
Doksy, Liberecký kraj

Léčivý špitálek v Máchově památníku

Srdečně vás zveme na druhý ročník jedinečného projektu „Léčivý špitálek“. Naše zahrada se opět stane skutečnou oázou bylinek, léčitelství a aromaterapie, která nabídne návštěvníkům mnoho inspirativních a léčivých zážitků.
Doksy, Liberecký kraj

S Valdštejny po dokském zámku

Večerní komentované prohlídky dokského zámku s divadelními herci z Divadýlka na dlani z Mladé Boleslavi.
Doksy, Středočeský kraj

Retro disco

Retro diskotéka pod širým nebem. Přijďte si zavzpomínat, zatančit a poslechnout ty největší hity od 70. do 90. let.
Doksy, Středočeský kraj

S Valdštejny po dokském zámku

Večerní komentované prohlídky dokského zámku s divadelními herci z Divadýlka na dlani z Mladé Boleslavi.
Doksy, Středočeský kraj

S Valdštejny po dokském zámku

Večerní komentované prohlídky dokského zámku s divadelními herci z Divadýlka na dlani z Mladé Boleslavi.
Doksy, Středočeský kraj

Interaktivní výstava exponátů iQlandia na zámku v Doksech

Interaktivní výstava exponátů iQlandia vás přesvědčí, že věda je zábava! Přijďte si užít zábavu a vědu v jednom.
Doksy, Liberecký kraj

Úžasný svět písku – obří sochy z písku v areálu zámku Doksy

V srdci Máchova kraje vzniklo jedinečné místo, které díky písku vypráví příběhy. Přijďte navštívit Úžasný svět písku, který tvoří obří sochy z písku s příběhem dávných dob úzce svázaných s kouzelnou krajinou okolo Máchova jezera.
Doksy, Liberecký kraj

Památník K. H. Máchy v Doksech

V nejstarším dochovalém domě v Doksech uvidíte výběr knih z díla K. H. Máchy, ukázky užitého umění z období biedermeieru a expozici o rybářství a rybníkářství na Českolipsku.
Doksy, Liberecký kraj

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.
Doksy, Liberecký kraj

Naučná stezka Swamp po okolí Mácháče

Mácháč, to není jenom koupání, ale také poznávání! Naučná stezka Swamp je pojmenována podle Národní přírodní památky Swamp ležící při březích Máchova jezera. Naučná stezka seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy, rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera.
Doksy, Liberecký kraj

Zámek Doksy

Zámek v Doksech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V přízemí zámku je informační centrum s prostorem pro příležitostné výstavy, v prvním a druhém patře naleznete prohlídkový okruh. Nachází se zde i Muzeum Čtyřlístku a unikátní expozice starých motorek.
Doksy, Liberecký kraj

Virtuální stezka Za železným pokladem

Virtuální stezka vás zavede na místa v Geoparku Ralsko, která jsou spojená s těžbou železné rudy. Vydejte se na cestu časem a ponořte se do místních historických příběhů!
Doksy, Liberecký kraj

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Máte rádi komiksové postavičky z kresleného seriálu Čtyřlístek? Pak navštivte Muzeum Čtyřlístek v Doksech, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.
Doksy, Liberecký kraj

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku

Vydejte se společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou na výlet kolem komiksového rybníku Blaťáku, ve skutečnosti Máchova jezera. Čeká na vás nejedno dobrodružství! Navštívíte zajímavé skalní útvary, dozvíte se nejeden zajímavý příběh, a to nejlepší vás čeká na konec.
Doksy, Liberecký kraj

Za roubenkami v sedle kola mezi Dubou a Holany

Nenáročný výlet mírně zvlněnou krajinou v délce 43 km.
Doksy, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro U Strnada v Doksech

Tak trochu jiné bistro s vynikající nabídkou fresh kuchyně a street-foodu.
Doksy, Liberecký kraj

Autokemp Klůček na Máchově jezeře

Autokemp Klůček nabízí ubytování ve dvou, tří a čtyřlůžkových chatkách. V celém kempu je také dostatek prostoru pro váš vlastní stan či karavan. K dispozici jsou sprchy, sociální zařízení, dvě kuchyňky s vařičem, prádelna s pračkou a sušičkou.
Doksy, Liberecký kraj

Molo 23 na břehu Máchova jezera

Vychutnejte si dobré jídlo s výhledem na Máchovo jezero. Ve stylovém grill baru Molo 23 aneb five over nine bar na vás čekají luxusní steaky, dobroty z grilu i velký výběr dobrého pití.
Doksy, Liberecký kraj

Hotel Port

Hotel Port leží přímo na břehu Máchova jezera v romantickém prostředí nedaleko hradu Bezděz. Hotel má vlastní parkoviště, pláž, venkovní i vnitřní bazén, vířivku, saunu, páru, bowling, restauraci s terasou a výhledem na jezero, sportovní a vodní půjčovnu.
Doksy, Liberecký kraj

Camp Borný u Máchova jezera

Součástí dnes již největší pláže Máchova jezera, pláže Borný, která má rozlohu cca 100 000 m² je také Camp Borný. Kemp slouží návštěvníkům se stany, obytnými vozy i autopřívěsy a zároveň je zde možno pronajmout si bungalov či karavan.
Doksy, Liberecký kraj

Hotel Berg u Máchova jezera

Hotel Berg nabízí romantické ubytování ve 21 pokojích a suitách (apartmánech). Hotelové pokoje a prostory jsou nekuřácké. Kuřáci mají vymezený prostor ke kouření. Hotel se nachází 5 minut chůze od pláže.
Doksy, Liberecký kraj

Apartmány Paola ve Starých Splavech

Apartmány Paola najdete ve městě Staré Splavy, v rekreační oblasti Máchovo jezero. Máchovo jezero je jedním z nejpřitažlivějších míst pro rekreaci v letních měsících.
Doksy, Liberecký kraj

Family kemp Máchovo jezero

Celý areál se rozprostírá v romantické a klidné zátoce Máchova jezera pod vrchem Borný. Upravený, většinou travnatý povrch se vzrostlými borovicemi poskytuje spolu se sousedním rašeliništěm jedinečné mikroklima, které uvítáte především v horkých letních dnech.
Doksy, Liberecký kraj