ÚvodKalendář akcíHistorické a vojenské akceDny evropského dědictví ve Vyškově
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Dozvědět se něco nového o svém kulturním dědictví a prohlédnout si historické objekty, které bývají běžně zavřené. Dny evropského dědictví ve Vyškově proběhnou o víkendu. Téma tradiční akce se kromě zpřístupněných památek nejvíc odrazí v sobotním dobovém programu v zámecké zahradě.
Začne hodinu před polednem a nabídne žongléry, šermíře či sokolníka. „Diváci nepřijdou o rytířský turnaj na koních, ukázky kejklířského umění, ohňovou show nebo maňáskové divadlo. Pochopitelně nebudou chybět řemeslné stánky, historická hudba a tance, zajímavé workshopy, historické ruční kolo či kolotoč,“ vyjmenovala Viera Maňásková, ředitelka Městského kulturního střediska Vyškov, které má značnou část sobotního programu na starosti.

Zvuky nelítostného boje a řinčení mečů se budou tradičně ozývat také z nádvoří Muzea Vyškovska, které nabízí rovněž možnost si zdarma prohlédnout všechny stálé expozice.

Zájemci zároveň o víkendu jako obvykle projdou branami pamětihodností. „I když třeba jen nepatrně, tak některé změnily svou tvář, jiné nabídnou například zajímavou výstavu. Lidé můžou navštívit například farní kostel, radniční věž, Hřbitovní kostel nebo expozice Muzea Vyškovska v budově zámku i v kapli sv. Anny. A samozřejmě nejde jen o památky ve městě, ale i v našich místních částech. Doporučit lze návštěvu opatovické návsi, kde pro veřejnost otevíráme v sobotu zvonici na čtvercovém půdorysu a se čtyřmi okenními otvory, která v nedávné době prošla dílčí opravou,“ upozornil místostarosta Vyškova Josef Kachlík.

Pozornost si bezpochyby zaslouží i bývalá synagoga. Poté, co byla z podnětu města coby vlastníka prohlášena za kulturní památku, mohlo se přistoupit za významného dotačního přispění k její celkové rekonstrukci. „Momentálně finišují restaurátorské práce na obnově dekorativní výmalby interiéru. Uvnitř jedné z dominant Masarykova náměstí plánujeme na neděli komentovanou prohlídku i koncert vážné hudby,“ pozval místostarosta Kachlík.

V rámci snahy města o širší kulturní využití bývalé synagogy zahraje ve 14.00 hodin na varhany absolvent brněnské JAMU Václav Zeman. Svým zpěvem jistě zaujme také sopranistka Jana Bařinková, třináctiletý Arnošt Bařinka se pokusí zaujmout hrou na příčnou a zobcovou flétnu.

V sobotu 9. a v neděli 10. září budou zpřístupněné:
Radnice (věž, obřadní síň, sklep), farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Anny, Muzeum Vyškovska, Hřbitovní kostel, bývalá synagoga, kostel Nejsvětější Trojice v Dědicích, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Rychtářově, kaple sv. Cyrila a Metoděje (Strachotínka) v Hamiltonech.

Pouze v sobotu bude přístupná zvonice v Opatovicích, pouze v neděli pak město otevře židovský hřbitov.

Provozovatel

Městský úřad Vyškov

Masarykovo náměstí 108/1
682 01 Vyškov
Tel.:
+420 517 301 111
Email:
posta@meuvyskov.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.vysko...
GPS:
49,277268 16,998987
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Vyškov
Tipy na výlet:
Vyškov a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Kdo byl Birlibán?

Pátrací hra v prostorách dětského oddělení a T-klubu pro velké i malé luštitele a příznivce Eduarda Petišky.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Jak na klima: Výstava příkladů dobré praxe

Unikátní výstava příkladů dobré praxe ze soutěže Adapterra Awards představuje možnosti, jak změnit své okolí k lepšímu s ohledem na probíhající klimatickou změnu.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Letní škola paměti

Kreativní dopoledne s pátračkou.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Tíha země

Výstava obrazů Karolíny Švarc Zelené a jejích žáků v prostorách knihovny.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Čusáček 2024

Tato akce je určena pro nejmladší generaci (poslední ročník mateřské školy a první ročník základní školy).
Vyškov, Jihomoravský kraj

Vyškovský Mikulášský běh – Memoriál Milana Dvořáka

Závod se koná v prostředí atletického stadionu a přilehlých Smetanových sadech, povrch tratí je smíšený – tartan a asfaltové chodníky.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Pístovický drak 2024

Zveme všechny už v sobotu 3.8.2024 na již 4.ročník festivalu dračích lodí Pístovický drak.
Račice-Pístovice, Jihomoravský kraj

Běh Pístovickou riviérou, 63. ročník

Jde o tradiční lesní běh, který byl v začátcích koncipován jako kontrolní závod lyžařů-běžců před blížící se zimní sezonou.
Račice-Pístovice, Jihomoravský kraj

Městská památková zóna Vyškov – dřívější Moravské Versailles

Kulturním, společenským a hospodářským centrem Vyškovska je město Vyškov. Na území města se nalézá řada památek, ať již kostelů, muzeí nebo jiných zajímavostí. Navštívit tak můžete např. letecké muzeum, zámek s Muzeem Vyškovska, renesanční radnici s věží, ZOO park či si prohlédnout městské hradby.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Šlápněte do pedálů a poznejte Srdce jižní Moravy

Projekt cyklostezky, který spojuje města Blansko a Vyškov. Šlápněte do pedálů a pojeďte se seznámit se Srdcem jižní Moravy!
Vyškov, Jihomoravský kraj

Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově

Knihovna Karla Dvořáčka je veřejná knihovna s univerzálním knihovním fondem, pověřená výkonem regionálních funkcí. Jejím zřizovatelem je město Vyškov. Instituce poskytuje knihovnické a informační služby veřejnosti, pořádá kulturní, vzdělávací a společenské akce.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Muzeum Vyškovska

Muzeum nabízí k prohlídce 8 stálých expozic, sedm z nich ve Vyškově a jedna v Bučovicích. Nejstarší expozice muzea vznikla před více než 50 lety, nejmladší z nich byla vytvořena v roce 2016. Ostatní jsou ze 70., 80. a začátku 90. let 20. století.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Zbytky hradeb ve Vyškově

Ve Vyškově se dochovaly zbytky středověkého městského opevnění. Původní hradby byly až 6 m vysoké a do 19. století obepínaly celé historické jádro. Do města se tehdy dalo přijít pouze třemi branami.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Zámecká zahrada zámku Vyškov

Zámecká zahrada ve Vyškově existovala již v 15. století. Po švédském vpádu ji obnovil biskup Karel z Lichtenštejna. Architektonickou dominantou zahrady je lodžie z roku 1673. V průčelí má 7 arkád s toskánskými sloupy, horní část zdobí balustráda.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Zoopark Vyškov – setkání s domácími zvířaty celého světa

Velkou atrakcí zooparku je "Dvoreček naší babičky" – imitace selského dvora s možností kontaktu návštěvníků se zvířaty. V zoo naleznete jedinečné expozice slepic, králíků a koček sibiřských, které neuvidíte v žádné jiné zoo. Unikátní je také chov skotu cachena, osla poitouského a malp plačtivých.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy

Na východním okraji Vyškova, hned vedle Dinoparku, se nachází hvězdárna. Využít můžete programu s prezentací sluneční soustavy s následným pozorováním noční oblohy.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Radegastovna Pirát – pivo přímo z tanku

V srdci města Vyškov najdete naší pivnici a restauraci s tankovým pivem od Plzeňského Prazdroje a širokým výběrem jídel.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Buddies bar Vyškov

Buddies Bar ve Vyškově nabízí širokou škálu kvalitních nápojů, včetně koktejlů, destilátů, vína, piva a kávy. K zakousnutí jsou připraveny sendviče a domácí guacamole. Bar pořádá zábavné kvízy a živou hudbu, což vytváří jedinečnou atmosféru pro nezapomenutelný večer s přáteli nebo rodinou.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Penzion Chalupa U Městské brány

Penzion se nachází v centru města Vyškova. Jako jediné ubytování ve Vyškově je umístěno přímo v pěší zóně Masarykova náměstí a je v blízkosti klíčových turistických i pracovních cílů.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Penzion Sirius

Rodinný Penzion Sirius se nachází v centru Vyškova.
Vyškov, Jihomoravský kraj

Panelka Luleč

Šárka s Ondřejem se poznali v kiosku na Vltavě, ona jako brigádnice u okýnka, on jako vodák. Teď spolu mají dvě děti a také svůj stánek. Jmenuje se Panelka a dělá radost v Lulči na Vyškovsku všem, co dorazí.
Luleč, Jihomoravský kraj

Active wellness hotel U Zlaté rybky Tučapy

Active wellness hotel U Zlaté rybky nabízí ubytování, restauraci v příjemném nekuřáckém prostředí a wellness služby, jako je privátní vířivka, sauny, relaxační zóny, Kneippův chodník či masáže.
Tučapy, Jihomoravský kraj

Statek Olšany s penzionem a restaurací

Restaurace a penzion Statek vám nabízíme tradiční speciality, denní menu, víkendovou nabídku a ubytování v dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím. Mimo to je v areálu také soukromé muzeum veteránů.
Olšany, Jihomoravský kraj

Zámecká oranžerie Habrovany

V místě, na němž se dlouhé roky podepisoval čas, se právě začíná psát nový příběh a vy můžete být jeho součástí. Toužíte po originálním a stylovém místě pro vaši svatbu, oslavu či pracovní setkání? Nově zrekonstruovaná Zámecká oranžerie v Habrovanech je to pravé místo pro vás.
Habrovany, Jihomoravský kraj