Úvod > Kalendář akcí > Dny evropského dědictví na zámku Jindřichův Hradec
Historické a vojenské akce

Dny evropského dědictví na zámku Jindřichův Hradec

  • 18. září 2021 23:59
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec nabídne hned několik mimořádných příležitostí.

Dny evropského kulturního dědictví

Mimořádné prohlídky Španělského křídla

Zájemci o prohlídku běžně nepřístupných zámeckých prostor se mohou těšit na procházku Španělským křídlem. Budova zažila v historii mnoho změn i pohrom. Na jejím místě se nejdříve nacházel druhý gotický palác. Ve druhé půli 16. století, ještě za pánů z Hradce, byl přestavěn na reprezentativní křídlo, a vnitřní stavební úpravy byly prováděny také za panování rodiny Slavatů i Černínů. V roce 1773 však byla budova vážně poškozena požárem. Opravovala se velmi pomalu a jen částečně. Její další existenci zajistila až generální rekonstrukce v poslední čtvrtině 20. století, při níž byly zčásti provedeny plány pro moderní využití budovy. Prohlídka zavede návštěvníky do sklepení, do panské světnice starého paláce, také využívané jako stříbrnice, představí i unikátní prostoru nad Černou kuchyní zvanou "Soudnice".

Ta kdysi sloužila jako reprezentativní kancelář hradeckého pána Jindřicha IV.. Neobvyklá výzdoba stěn s tzv. "Ptačím sněmem" byla velmi poničena v době, kdy se prostora pro příhodné umístění používala jako udírna (od začátku 18. století). Malby koncem 19. století znovu objevil a v první fázi osobně očistil Dr. Karel Jičínský, správce jindřichohradeckého zámku i panství. V loňském roce proběhla první etapa restaurování maleb. Dopadla velmi dobře, jak budou ostatně návštěvníci moci sami posoudit.

 

Volný vstup na výstavy Kabinety Stuchlé a Černínové

Výstava Kabinety Stuchlé představuje originální svět loutek výtvarnice Stanislavy Stuchlé. Spatříte krasavice tančící charleston, cirkus s artisty, krasojezdkyní, silákem i cirkusové obludárium. Další část výstavy – příšerky – vás maličko postraší, ale hlavně pobaví. Při jejich tvorbě se autorka, jak přiznává, inspirovala díly známého českého filmového tvůrce. Poznáte kterého? Nemalou částí výstavy jsou precizně provedené zmenšené kopie skutečných zámeckých interiérů nebo dokonce i loutkové portréty šlechtických majitelů zámku.

Polovinu výstavních prostor nejvyššího podlaží Adamova stavení zaujímá výstava zvaná Černínové – cestovatelé, sběratelé, diplomaté. Připomíná diplomatické kariéry členů rodiny Černínů a velké množství unikátních předmětů, které Černínové vozili při svých cestách, jejich oděvy, přenosné sluneční hodiny, skládací postel, vlastními silami vytvářené slovníky, předměty, které získávali coby diplomatické dary – například turecký stan z počátku 17. století a výstavu doplňují také zajímavé exponáty z rodinné sbírky umění.

 

 

 

 

 

 

Zobrazit více
Naposledy změněno: 14. 9. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmány v Jindřichově Hradci

Apartmány v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Orea Hotel Angelo Praha

Orea Hotel Angelo Praha

Praha 5, Praha
Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Hotel Concertino Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy
Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Rybaření na Frankově dvoře u Jindřichova Hradce

Jindřichův Hradec, Jižní Čechy